1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Cyprus Airways, Güney’in ana gündem maddesi oldu
Cyprus Airways, Güney’in ana gündem maddesi oldu

Cyprus Airways, Güney’in ana gündem maddesi oldu

Kıbrıs Havayolları’nın (Cyprus Airways) son uçuşu, Güney’in ana gündem maddesi oldu

A+A-

1947 yılından bu yana, 68 yıldır faaliyet göstermekte olan Kıbrıs Havayolları (Cyprus Airways), önceki akşam Atina’dan Larnaka’ya son uçuşunu gerçekleştirdi ve resmen kapandı.

Konuyla ilgili haberİ dünkü Güney Kıbrıs gazetelerine manşet olurken, Alithia gazetesi “Resmen Kapandı… Komisyon: Devlet Yardımları Yasadışı- Hükümet: Aynı Marka ve Ticari İsimle Yeni Şirkete Doğru” başlıklı manşet haberinde, Güney Kıbrıs Rum hükümetinin, Kıbrıs Havayollarıyla aynı ismi ve logoyu taşıyacak olan yeni bir özel şirket kurulması olasılığıyla ilgili faaliyetlere derhal başlayacağını açıkladığını duyurdu. Şirketin, 68 yıllık yaşamının ardından, sürekli yaşadığı zararlar, yeniden yapılandırma eksikliği ve yasadışı devlet yardımlarının ağırlığı altında önceki gün akşamüzeri kapandığını duyuran gazete, Avrupa Rekabet Komisyonu’nun önceki gün Güney Kıbrıs Rum Hükümetinin şirkete destek olarak verdiği 100 milyon Euro’nun yasadışı olduğuna hükmederek, şirketin bu parayı iade etmesine karar verdiğini yazdı.

‘Karar yolcu sayısının düşük olduğu kış sezonunda açıklandı…’

Haberine iç sayfadan daha geniş bir şekilde yer veren gazete, hükümetin birkaç gündür Brüksel tarafından, Avrupa Rekabet Komisyonu’nun Kıbrıs Havayolları’nın yeniden yapılandırılmasıyla ilgili planı reddettiği, dolayısıyla (Hristofyas hükümeti döneminde devlet yardımı adı altında yasadışı olarak aldığı 103 milyon Euro’yu ödeyemeyeceği için) şirketin kapanacağı konusunda perde gerisinden bilgilendirildiğini ifade etti.

Böylece, hükümetin şirketin kapanmasının daha az külfetli olması için, hareketlerini düzenlediğini izah eden gazete, Avrupa Komisyonu’yla istişare halinde, yeniden yapılandırma planının reddedilmesiyle ilgili kararın resmen açıklandığını, bir diğer ifadeyle kararın yolcu sayısının düşük olduğu kış sezonunda açıklandığını ve şirketin kapanmasının yolcular açısından büyük sıkıntılara yol açmayacağını belirtti. Haberde, hükümetin yurt dışında okuyan öğrencilerin geri dönmesi için, Noel ile yeni yılın geçmesini beklediğini ve bunun akabinde kapanışa gittiğini de ifade etti. Kıbrıs Havayolları’nın, hükümetin direktifleriyle, personele ödenecek tazminatlarla ilgili gelir elde edilmesi için mal varlığını sattığını da kaydeden gazete, bu çerçevede, Heathrow Havalimanı’ndaki slotlar ile Güney Lefkoşa ve Atina’daki binaların satıldığını anımsattı. Gazete, hükümetin, koruma altına almak ve aynı isimle yeni bir şirket kurmakla ilgilenenlerin ortaya çıkması durumunda bunu satmak için, Kıbrıs Havayolları’nın logosunu satın aldığını da dile getirdi.

‘Ekonomik açıdan hayatta kalma olanağı bulunmuyordu…’

Kıbrıs Havayolları’nın, ekonomik açıdan hayatta kalma olanağı bulunmadığını da izah eden gazete, 2013 yılına kadar yıllık 50 milyon Euro zarar ettiğini ve bunun tüm alanlarda yapılan kesintilere rağmen geçtiğimiz yıl bile 16,5 milyon Euro’ya ulaştığını ifade etti.

Şirketin son ay ise, Heathrow Havalimanı’ndaki son slotun satılmasından elde ettiği paralarla yaşadığını kaydeden gazete, bunun da ötesinde, kasalarında tek bir Euro bile olmayan şirketin kredilerini ödemeye de son verdiğini ve şirketin kefili olarak hükümetin bunu yapmaya mecbur kaldığını anlattı.

Şirketin kapanmasının bir diğer sebebinin ise, şirkete stratejik bir yatırımcı bulunamaması olduğunu ifade eden gazete, Kıbrıs Havayolları’nın kapanmasıyla birlikte, devletin yılda 5 milyon Euro tasarruf edeceğini ve devletin bu rakamı şirkete Türkiye’nin uçuşlarına uyguladığı ileri sürülen ambargo dolayısıyla tazminat olarak verdiğini kaydetti.


--------------------------------------
 

Kararı gözyaşlarıyla karşıladılar…

Şirketin kapanması kararıyla birlikte, 580 kişinin de işsiz kaldığını kaydeden Alithia, önceki gün öğleden sonra şirketin Lefkoşa’nın Güney kesimindeki ofislerinde toplanan çalışanların, kararı öğrenmeleriyle gözyaşlarına boğulduklarını belirtti.

Çalışanların şirketin merkez ofisinin önünde protesto gösterisi yaptıkları da kaydedildi.


Gazete başlıkları

Simerini: “Bitti… Kıbrıs Havayolları Sonsuza Kadar Kanatlarını Kapattı- Özel Sektörle Yeni Şirket İçin Tam Yol İleri- 2012 Yılındaki Yasadışı Devlet Yardımları Kıbrıs Havayollarına Kepenk Kapattırdı”
Politis: “Ulusal Başarısızlığımız… Kıbrıs Havayollarını Ezelden Beri Gelen Sorumsuzluklar ve Siyasi Uygulamalar Kapattı- Çalışanlar Maaşlarını ve İhtiyat Sandıklarını Alacaklar- Devlet Yolcuların Masraflarını Karşılayacak- Yeni Şirket Kurulmasıyla İlgili Olasılıklar İncelenmeye Başlandı”
Fileleftheros: “Ani Ölümü Organize Ettiler… Kıbrıs Havayollarından 550 Çalışan Daha İşsiz- Kıbrıs Havayollarını Solunum Cihazından Çıkardılar- Hükümet Kilidi Vurdu- Yolcular Bugün Aegean İle… AB Yeni Kurtarma Planını Reddetti ve Lefkoşa’dan 66 Milyon Euro’yu Geri Almasını İstedi- Komisyon Lefkoşa’nın Argümanını Kabul Etmedi- Troyka’dan da Kırmızı Işık- Lefkoşa Farkındaydı”
Haravgi: “Görev Tamamlandı… Özel Şirketlere Halı Serdiler- Hükümetin Düzenlemeleri Kıbrıs Havayollarını Kapanmasına Yol Açtı”

(tak)

Bu haber toplam 1400 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler