1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CYPFRUVEX'TE 'KRİTİK' DÖNEM
CYPFRUVEXTE KRİTİK DÖNEM

CYPFRUVEX'TE 'KRİTİK' DÖNEM

Narenciye çevreleri: “Cypfruvex’te gelmiş geçmiş en beceriksiz yönetim” … Üreticiye, kontraktöre, kamyoncuya bir kuruş ödeme yapamadılar… Narenciye için 30 milyon TL aranıyor UBP Hükümetinin Tarım Bakanlığı arac

A+A-

 

 

Narenciye çevreleri: “Cypfruvex’te gelmiş geçmiş en beceriksiz

yönetim” …  Üreticiye, kontraktöre, kamyoncuya bir kuruş ödeme yapamadılar…

 

Narenciye için 30 milyon TL aranıyor

 

 

UBP Hükümetinin Tarım Bakanlığı aracılığıyla yönettiği Cypfruvex, en kritik dönemini yaşıyor.
 Narenciye üreticilerine, narenciye ürününün kesimini gerçekleştiren kontraktörlere ve ürünün taşımacılığını yapan kamyonculara tek kuruş ödeme yapamayan Cypfruvex yönetimi 30 milyon TL bulmak için Hükümetin onayını bekliyor.

Nisan ayı içerisinde İran’a ihraç edilmiş bulunan ve konsinye olarak burada beklemekte olan 1200 ton narenciye ürününden Cypruvex’e henüz tek kuruşluk gelir girişi yapılmadı. Ürünün müşteri bulduğu ve satıldığı teyit edilmezse, ihracatın maliyeti Cypfruvex’e zarar olarak kalacak.

 

250 TON NARENCİYE ÇÜRÜDÜ, 1800 TON ÇÜRÜME TEHLİKESİNDE

Haziran ayında Ukrayna’ya ihraç edilen 250 ton narenciyenin çürüdüğü ve imhasının gerektiği Cypfruvex’e bildirilmiş durumda. Dolayısı ile Ukrayna ihracından da Cypfruvex’e tek kuruş gelir yok. İhracatın maliyeti de Cypruvex tarafından ödenecek.

İhracat için paketlenen ve soğuk hava depolarında tutulan 1800 ton narenciye ürünü çürümeye yüz tutmuş durumda. Sürekli repaking yapılan soğuk hava depolarındaki ürünün 400 tonunun şimdiden çürüğü ve atıldığı öğrenildi. İhraç umudu kalmadığından bu ürünün konsantre olarak sıkımı için aylık bakıma alınan konsantre fabrikasının hemen devreye sokularak ürünün sıkılmasının planlandığı öğrenildi. Ancak kimyasallarla yıkanarak ihracat için paketlenen bu ürünün sıkılmasının sağlık açısından tehdit oluşturabileceği de belirtiliyor.

 

UBP’Lİ BAKANLARIN YAKINLARINA 3 MİLYON TL

2011-2012 narenciye sezonu boyunca yaklaşık 40 bin ton ürün alımı gerçekleştiren Cypfruvex’in yalnızca UBP’li bakanlara çok yakın hatırlı kişilere 3 milyon TL’lik ödeme yaptığı da elde edilen bilgiler arasında.

Tarım Bakanlığı’nın Cypfruvex adına Hükümetten 30 milyon TL kredi için yetki istediği ve konsantre olarak sıkılmış bulunan ürünün krediyi karşılayabileceği iddiasında olduğu da öğrenildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 808 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler