1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CYINDEP’DEN BAŞARILI BİR BAŞLANGIÇ
CYINDEP’DEN BAŞARILI BİR BAŞLANGIÇ

CYINDEP’DEN BAŞARILI BİR BAŞLANGIÇ

Güney Kıbrıs’ın AB Dönem başkanlığı dolayısı ile başlayan “Değişim Sürecinde Dayanışma, Geçiş Döneminde Kalkınma” isimli projenin tanıtımı gerçekleştirildi

A+A-

 

 

CYINDEP, Kıbrıs Ada Geneli Sivil Toplum Geliştirme Platformu, Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı dolayısı ile başlayan yeni dönem etkinliklerini “Adil ve Sürdürülebilir Bir Gelecek Tasarlamak” isimli tanıtım kokteyli ile tanıttı. Tanıtım Kokteyli geçtiğimiz hafta ara bölgede bulunan Dayanışma Evi’nde gerçekleştirildi

 

Dayanışma Evi’nde gerçekleştirilen “Adil ve Sürdürülebilir Bir Gelecek Tasarlamak” isimli kokteylde Güney Kıbrıs’ın AB Dönem başkanlığı dolayısı ile başlayan “Değişim Sürecinde Dayanışma, Geçiş Döneminde Kalkınma” isimli projenin tanıtımı gerçekleştirildi. Tanıtım Kokteyline adanın her iki yanından da kalabalık bir katılımın olması dikkat çekti. 

Etkinlikte konuşan proje sorumlusu Kerstin Wittig, Kıbrıslı Sivil Toplum Örgütlerinin gelişim alanlarında ortaya konacak çalışmalara katılmaları gerektiğinin altını çizdi. AB Dönem Başkanlığı’nın sunduğu eşssiz fırsata da dikkat çeken Wittig, bu sayede Kıbrıs’ta sivil toplumunun hem Avrupa’nın kendi içerisindeki hem de küresel düzeydeki tartışmalara dahil olma, iletişim köprüleri kurma ve tüm dünyada sivil toplumun ortaya koymakta olduğu önemli görevi güçlendirme şansı yakalayabileceiğini belirtti.   

 

KANOL: “SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ ARACILIĞI İLE PEK ÇOK GİRİŞİM GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

CYINDEP Kurulu üyesi Bülent Kanol da etkinlikte yaptığı konuşmada iki toplumun yeniden yakınlaşması adına bireysel temelde ve sivil toplum örgütleri aracılığı ile pek çok girişim gerçekleştirildiğini hatırlattı ve bu kadar küçük bir ülkede neredeyse tüm enerjinin karşılaşılan sorunları gidermeye harcanıyor oluşunun altını çizdi. “CYINDEP gibi ağların başlatacağı küresel tartışmalar, karşılaşmakta olduğumuz güçlüklerin giderilmesine yönelik sivil toplumun yapmakta olduğu katkıyı daha iyi gözlemleyebilmemize neden olacaktır” diye devam eden Kanol, “Adil ve Sürdürülebilir Bir Gelecek Tasarlamak” sloganından da kastedilenin bu olduğunu belirtti.

CYINDEP, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum sivil toplum örgütlerinin biraraya gelerek oluşturduğu şemsiye organizasyona verilen isimdir ve ada genelinde 25 sivil toplum örgütünün çalışmalarını desteklemektedir. Misyonu uluslararası kalkınma ve aktif küresel yurttaşlık konularında çalışmalarda bulunan sivil toplum örgütlerini biraraya getirerek, kapasite geliştirmelerine katkı sağlamak, çalışmalarındaki verimliliği artırmaktır ayrıca yerel ve küresel ağların daha etkin kurulabilmesine katkı sağlamaktır.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 693 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler