1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CUMHURİYET PARKI'NA 'ANIT MEZARI'
CUMHURİYET PARKINA ANIT MEZARI

CUMHURİYET PARKI'NA 'ANIT MEZARI'

Denktaş’ın naaşının gömüleceği Cumhuriyet Parkı’na anıt mezar yapılacak... DENKTAŞ’IN ANIT MEZARI İÇİN YARIŞMA DÜZENLENECEK Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın naşının Lefkoşa’daki Cumhuriyet Parkı’na gömülmesi

A+A-

 

 

Denktaş’ın naaşının gömüleceği Cumhuriyet Parkı’na anıt mezar yapılacak...

DENKTAŞ’IN ANIT MEZARI İÇİN YARIŞMA DÜZENLENECEK


Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın naşının Lefkoşa’daki Cumhuriyet Parkı’na gömülmesine karar verildi.
Başbakanlık açıklamasına göre, Bakanlar Kurulu, Denktaş ailesinin talebini de göz önünde bulundurdu ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın naaşının Cumhuriyet Parkı’na gömülmesine karar verdi.
Cumhuriyet Parkı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin karşısında yer alıyor.
Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın naaşının gömüleceği Lefkoşa’daki Cumhuriyet Parkı’na anıt mezar yapılacağı ve bunun için yarışma düzenleneceği açıklandı.
Başbakan İrsen Küçük, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları ile Denktaş’ın oğlu, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Denktaş ailesinin istemi ve Bakanlar Kurulu kararıyla Denktaş’ın mezar yeri olarak belirlenen Lefkoşa’daki Cumhuriyet Parkı’nda incelemelerde bulundu.
Başbakan Küçük, bakanlar ve Serdar Denktaş’ın incelemeleri sonucunda, Denktaş’ın naşının tam olarak defnedileceği bölge de kararlaştırdı.
Denktaş’ın mezarı Cumhuriyet Parkı’ndaki TMT Anıtı’nın yaklaşık 150 metre güneyinde olacak.

BAŞBAKAN KÜÇÜK: “SON GÖREVİMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE YERİNE GETİRECEĞİZ”
Başbakan İrsen Küçük, Parktaki incelemeler sonrası basına yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun, Denktaş ailesinin talebini de göz önünde bulundurarak Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın Cumhuriyet Parkı’na defnedilmesine karar verdiğini kaydetti.
Küçük, Denktaş’ın büyük bir lider olduğunu, kaybının da büyük olduğunu ifade ederek, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi karşısında yer alan ve içerisinde TMT Anıtı’nın da bulunduğu Cumhuriyet Parkı’nda Denktaş’a son görevlerini en iyi şekilde yerine getireceklerini vurguladı.
Küçük, milli mücadele tarihi, TMT ve cumhuriyeti temsil eden Cumhuriyet Parkı’nı defin için düzenleme çalışmalarının hemen başlatılacağını da söyledi.

ULAŞTIRMA BAKANI SANER: “ADINA YARAŞAN BİR ANIT MEZAR YAPILACAK”
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner de, Türk dünyasının büyük bir liderini kaybettiğini, KKTC devletinin de Denktaş’ın adına ve mücadele tarihine yaraşan bir anıt mezar yapacağını, bunun için de KKTC’de bir yarışma açacaklarını kaydetti.
Saner, defin yapılacak araziyi Başbakan Küçük, Denktaş’ın oğlu Serdar Denktaş ve bakanlar olarak yerinde incelediklerini, defin işleminin yapılmasının ardından da anıt mezarın yapılması için çalışmaları başlatacaklarını söyledi.

SERDAR DENKTAŞ: “CUMHURİYET PARKI’NA DEFNEDİLMESİNİ UYGUN BULDUK”
Serdar Denktaş da, aile olarak, babası ve Kıbrıs Türk halkının tarihinde önemli bir yeri bulunan Denktaş’ın Cumhuriyet Parkı’na defnedilmesine karar verdiklerini; karışık duygular yaşadıklarını; ancak babasına, tarihine uygun bir yer ve anıt için çalıştıklarını belirtti.
Serdar Denktaş, TMT ve cumhuriyeti temsil eden Cumhuriyet Parkı’nın artık Denktaş’ın da simgesi olacağını kaydetti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 1652 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler