1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Cuma namazına çağrı…
Cuma namazına çağrı…

Cuma namazına çağrı…

“Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağrıldığı (ezan okunduğu) zaman, hemen Allah’ı anmaya koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız, elbette bu sizin için daha hayırlıdır. Allah cumanızı kabul ve mübarek eylesin” mesajı atılıyor

A+A-

 

 

“Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağrıldığı (ezan okunduğu) zaman, hemen Allah’ı anmaya koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız, elbette bu sizin için daha hayırlıdır. Allah cumanızı kabul ve mübarek eylesin” mesajı atılıyor cep telefonlarına… Lefke’den birçok şikayet aldık bu yönde… ESKAD Lefke tarafından atılan mesajlara tepki gösteren vatandaşlar, “Kendi üyelerine istedikleri mesajı atsınlar ama herkese ‘dini çağrı’ yönünde bir mesaj atmaya hakları yoktur” eleştirisinde bulundu.

Bizden ESKAD yöneticilerine iletmesi…

 


 

UBP örgütleri isyanda!

 

UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Faiz Sucuoğlu ile örgütler karşı karşıya, olaylar isyan noktasında…

Büyük örgütlere her türlü imkan, istihdam olanakları sağlanırken, para yardımı yapılırken, küçük örgütlerin es geçilmesi örgütleri isyan noktasına getirdi.

UBP kulislerinden gelen bilgilere göre, UBP Lefkoşa İlçe Örgütü, Faiz Sucuoğluları, küçük örgütlerinin delege sayısının az olmasından dolayı gerekli desteği vermiyormuş bu örgütlere…

Sucuoğluları’nın bir sonraki seçimde milletvekilliği için hazırlandığını iddia eden UBP’li kaynaklar, küçük örgütlerin ilçe delegesi ve kurultay delegesi sayısı az olduğu için önemsenmediğini ifade ediyor.

Diğer yandan İlçe Başkanı Sucuoğluları’nın kendi ekibi ile bölge gezilerine çıkması ve Lefkoşa Milletvekillerini bu gezilerden haberdar etmemesi milletvekillerinde rahatsızlık yaratıyormuş.

 


4 kişi daha yurttaş

 

Nüfus sayımının ardından açıklanan ‘rakam’ üzerinde tartışmalar sürerken, bir yandan da vatandaşlık verilmeye devam ediliyor.

Bakanlar Kurulu, 23 Kasım 2011’de aldığı karar doğrultusun da 4 kişi ye daha KKTC vatandaşlığı verdi. 3 kişinin vatandaşlığa alınma kararı 6 Aralık 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı.

Bakanlar Kurulu, 1977 Bor doğumlu İlker Altuntaş’a, 1957 Yerköy doğumlu Yavuz Erbaş’a, 1969 Bergama doğumlu İdil Erbaş’a ve 1955 Van doğumlu Yavuz Selim Yegenağaoğlu’na vatandaşlık vermeyi uygun gördü.

 


 Erdoğan, paraları ödemedi…

TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Temmuz ayındaki Kıbrıs ziyareti sırasında yapılan şaşalı karşılama törenlerinin karşılığı piyasaya ödenmedi.

Başta reklam alan şirketler olmak üzere, insanları karşılamaya götürülmek üzere kiralanan otobüsçüler paralarını alamadı. Ne zaman ödeme yapılacağına dair bilgi verilmemesi de, tepkilere neden oluyor.

 


 

Bu nasıl hesap?

“Mandıradaki koyunlar gibi tek tek saydılar bizi

Ve de-facto nüfusumuzu açıkladılar.

Tamı tamına 294 bin 906 kişiymişiz.

Bunun içinde yerliler de var, yerleşikler de…

Turistler de var öğrenciler de…

Askerler ve aileler de var kaçaklar da…

İnanalım mı?

Devletimize inanmak isteriz ama…

Hesap tutumuyor.

Bu sayım işini de beceremediler.”

TURGUT AFŞAROĞLU


Sınıfta kaldık

 

“Nüfus sayımı sonuçlarına kimse inanmıyor. Bu durum devlete olan güveni bir kez daha bertaraf etmiştir. Sayım sonuçlarının açıklanma aşamasında Sayın Başbakanın Türkiye ziyareti de oldukça manidardır. Şimdi söylenecek ne var? Hiçbir şey. Ben bu sayımın samimiyetine inanmak istedim. Sayıma karşı çıkan ve sayılmamak için direnenleri hem nüfusu bilmemekten şikâyet edip, hem de sayılmayı reddetmekten dolayı iki yüzlülükle suçladım, eleştirdim. Ama şimdi düşünüyorum da haklılık payları varmış. Peki, bundan sonra ne olacak? Yine kalabalık yaşayacağız, yine kayıt dışı ekonominin yükünü biz çekeceğiz, yine sokağa her çıktığımızda tanımadığımız insanların sayısının artışına şaşıracağız, yine kültürümüzün, sosyal hayatımızın, siyasi irademizin elimizden gittiğinden dem vuracağız ve en nihayetinde yine bunları da unutacağız. Sayın Maliye Bakanının da söylediği gibi “Sınıfta Kaldık”.

ERÇİN ŞAHMARAN

 


 

Taş ocağı çalıştayı ve büyük ilgisizlik

“Buna rağmen, son zamanlarda taş ocaklarında bazı iyileştirici önlemler alınmasına karşın, politikacıların kararsızlığı, isteksizliği ve ilgisizliği nedeniyle, köklü çözüm gerçekleştirilememiş.

Çalıştaya politikacıların ilgi göstermemesi, katılıcıların dikkatini çekmiştir.

Küçük bir iş yeri açılışına bile tam kadro ile katılan bakanların, muhalefet parti başkanlarının, taş ocakları gibi önemli bir sorun üzerinde düzenlenen etkinliğe de katılması beklenirdi.

Konuya en yakın resmi kuruluş olan Jeoloji ve maden dairesi müdürü ile çevre Dairesi müdürlerinin çalıştaya katılmış olması, belki bir dereceye kadar bağlı bulundukları bakanları temsil ettiği şeklinde kabul edilebilir. Ancak küçük iş yeri açılışına bile tam kadro ile katılan muhalefet parti başkanlarının, taş ocakları gibi önemli bir sorun üzerinde düzenlenen çalıştaya katılmamaları, genel sekterlerini veya bir temsilci bile göndermemeleri oldukça üzücüdür.”

 

Dr.Orhan AYDENİZ

 


 

 

Başbakan İrsen Küçük ve Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Aşure Günü’nde, aşureleri afiyetle yediJ

 


 

 

“UBP Hükümet’i yasaları çiğneyerek keyfi bir şekilde daire müdürlerinin taleplerini Başbakanlıkta bekletmektedir. Başbakanlığa bağlı Personel Dairesi’nin tavrı ‘tam bir yasa tanımazlıktır’. Bu dairenin çalışanların haklarını düzenleyen Kamu Görevlileri Yasası yerine, kendi prensip kararlarına göre hareket ederek aslında suç işliyor.”

 

KTAMS

 


 

“Gerek KKTC, gerekse Güney Kıbrıs Rum  basınında, daha büyük beklenti içinde yapılan eleştirilere de atıfta bulunarak “nüfus sayımı yapılmıştır. 300 bin civarında  bir nüfus olduğu ortaya çıkmıştır. Zaten bunun 300 binden fazla olmasının mümkün olmadığı bir gerçek”

 

Derviş Eroğlu (Cumhurbaşkanı)

 

 

 


 

 

“Hayalperest olmak herkesin harcı değil! hayal kuralım ki dünya değişsin!”

 

Dilek Karaaziz Şener’in profilinden…

 

***

 

Tiyatro sanatçılarımızın 'yumurta ciriledigi' Lefkoşa'nın 'gaymak gibi' asfaltında acaba biz neden araba bile cirileyemiyoruz !!! :)

 

Nezire Gürkan’ın profilinden

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2338 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler