1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÇUKUROVA HAVAALANI İHALE ŞARTNAMESİ KOPYALANDI'
ÇUKUROVA HAVAALANI İHALE ŞARTNAMESİ KOPYALANDI

'ÇUKUROVA HAVAALANI İHALE ŞARTNAMESİ KOPYALANDI'

Serdar Denktaş: Hükümet Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesi gibi icraatlarını sessiz ve derinden yürütmeye devam ediyor

A+A-

 

 

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, hükümetin, kamuoyunu gereksiz gündemle meşgul ederken, bir yandan da “büyük vurgun, büyük hata” yaparak, “Ercan Havaalanı Özelleştirmesi” gibi icraatlarını sessizce ve derinden yürütmeye devam ettiğini iddia etti, bunun kabul edilemez olduğunu ve ihaleden derhal vazgeçilmesi gerektiğini savundu.

Özelleştirmelerde halkın menfaatlerinin korunması, Ercan Havaalanı ve KIBTEK gibi stratejik ve özelleşmesi halinde tekelleşecek noktaların herhangi bir şekilde özelleştirilmemesi gerektiğini kaydeden Serdar Denktaş, Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesiyle en az 500 kişinin işsiz kalacağını da öne sürdü.

Şartnameye göre, ihaleyi kazanacak olan şirketin Ercan içinde her türlü kararı almaya tam yetkili olacağını, KKTC Devleti’nin en ufak bir söz hakkı olmayacağı, ifade eden Denktaş, “100 milyona UBP egemenlik hakkımızın bir bölümünü devretmektedir. Olası bir çözüm pazarlığında Limasol Havaalanı karşısında kullanabileceğimiz ‘bizim havaalanımız’ kozumuz artık yoktur çünkü 25 yıl süreyle Ercan artık ‘bizim’ değildir” dedi.

“HALK DAHA DUYARLI OLMALI, YAPILAN YANLIŞA DUR DEME GÜNÜ BUGÜNDÜR”

Denktaş halkı da Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesi ve petrol dolum tesisi gibi konularda daha duyarlı olmaya davet ederek, “Bıçak kemiği kırıp geçtikten sonra çıkartacağımız ses, unutmayalım ki sadece kendi acımızı ifade edecek ancak canı yanmayanlar niye bağırmakta olduğumuzu anlamayacaklardır. Ses çıkarma, yapılan bu yanlışa dur deme günü bugündür” dedi.

Serdar Denktaş, DP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesi sürecine devam edilmesi halinde yeni hükümet döneminde çok daha rahat tespit edilebilecek mali kayıplardan bugünkü hükümetin tüm bakanlarının sorumlu tutularak haklarında işlem başlatılacağını da kaydetti.

“CİDDİYETSİZLİK”

İhale şartnamesi üzerinde yaptıkları çalışmanın kendilerini zaman zaman güldürürken, ortaya çıkan “ciddiyetsizlik” nedeniyle de üzdüğünü ifade eden Denktaş, Ercan Havaalanı’nın adanın en stratejik yapısı durumunda olduğunu, mevcut ve tek olan bu havalimanının özelleştirilmesi durumunda devletin 25 yıl başka hiçbir havaalanı açmayacağını taahhüt ettiğini savundu.

Ülkenin en büyük giriş kapısı olan Ercan havaalanının, bu şekilde özelleştirilerek, özele devredilmesinin bu ülkeye yapılacak en büyük ihanetlerin başında geldiğini öne süren Denktaş, “Bizim gibi küçük ülkelerde monopol durumunda olan bu tür yerlerin özelleştirilmesinin doğru olmadığını AB dahi kabul etmektedir” dedi.

“ÇUKUROVA HAVAALANI İHALE ŞARTNAMESİ KOPYALANDI”

Şartnamenin Türkiye’deki Çukurova havaalanı ihale şartnamesi kopyalanarak, “baştan savma bir şekilde” hazırlandığını kaydeden Denktaş, bundan dolayı bir çok eksiklik ve komik teknik hata bulunduğunu da anlattı ve bunlara örnekler verdi.

“ŞARTNAMEDE İÇ HAT TERMİNALİNDEN BAHSEDİLİYOR”

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, İhale Ek şartnamesinde her yerde “Çukurova Havaalanı” ibaresi bulunmasını, havaalanında bir iç hat, bir dış hat bir de kargo terminali olacağından bahsedilmesini, “TEİAŞ” ifadesinin bulunmasını, sıkıştırılmış doğalgaz kullanılacağının belirtilmesini komik teknik hatalara örnek olarak sıraladı.

Denktaş, ihale kapsamında verilen birçok bilginin, ihaleye ek proje ile örtüşmediğini, ihale kapsamındaki mimari-mekanik-elektrik vb. hiçbir projenin KKTC makamlarınca onaylanmadığını, ve vizelendirilmediğini de iddia etti.

“ÜLKENİN 25 YILI İPOTEK EDİLECEK”

Serdar Denktaş, “Devlet bütçesinin kamu maliyesindeki giderleri karşılayabilmesi ve sadece 2012 yılının 13. maaşlarının ödenebilmesi pahasına, 100 milyon euro peşin para ile satışa çıkarılan Ercan havaalanı bu topluma ait en büyük kaynaktır. 2012 yılının 13. maaşları bu taze kaynakla belki ödenecektir ama ülkemizin gelecek 25 yılı tam anlamıyla ipotek edilecektir” diye konuştu.

Ercan Havaalanının özelleştirilmesi ve gerçek sahibi olan halkın elinden alınmasının ekonomik açıdan olduğu kadar stratejik olarak da büyük bir hata olduğunu dile getiren Serdar Denktaş, söyle konuştu:

“KKTC halkının elinde kalan sınırlı sayıda kaynağın bu şekilde satışa çıkarılması, bu toplumun varlıklarının gasp edilmesi anlamına gelmektedir. KTHY’nın ortadan kaldırılması ile birlikte sadece iş imkanı kaybı olmamıştır. Aynı zamanda KTHY ile birlikte içimizden bizi bu ülkeye fark etmeden bağlayan bir parça kopartılmıştır..Bu hareket şimdi Ercan, Telekomünikasyon, Elektrik Kurumu, Mağusa Limanı, Monarga yolu gibi turistik ve nostaljik yollarımız derken devam ettirilecek ve neticede vatan bellediğimiz bu topraklara bizi bağlı tutacak hiçbir şey bırakılmayacaktır”.

“ERCAN ÖZERK VE DAHA KARLI BİR YAPIYA DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR”

Ercan havaalanının şu hali ile bile kar eden bir kurum olduğunu da ifade eden Serdar Denktaş, doğru, profesyonel ve özerk bir yapıda, hizmetlerin tamamı yerli yatırımcılara kiralanarak ya da devredilerek Ercan’ın çok daha karlı, devlet kontrolünde ve yerli iş adamına kaynak sağlayabilen bir yapıya dönüşebileceğini anlattı.

Ercan havaalanının bugünkü yıllık toplam cirosunun 30 milyon Euro olduğunu dile getiren Denktaş, “UBP hükümeti havaalanını, 100 milyon euro peşin ve 250 milyon Euro 25 yılda taksitle ödenmek üzere 1 Milyar 725 milyon TL’ye satışa çıkartmıştır. Bu elinde parası olan için fıstık parasıdır” dedi.

“500 İŞSİZ, KKTC VATANDAŞLARINI İSTİHDAM ETME ZORUNLULUĞU YOK”

Özelleştirme sonrasında en az 500 kişinin işsiz kalacağına da dikkat çeken Denktaş, ihale şartnamesinde kazanacak şirkete 150 kişilik güvenlik istihdamı yapma zorunluluğu getirildiğini ancak bu personelin KKTC vatandaşları içerisinden alınması zorunluluğu talep edilmediğini, ihaleyi kazanacak olan şirketin çeşitli gerekçelerle personelini yurt dışından temin etme hakkına sahip olduğunu söyledi.

Hükümeti, hiçbir “swot (kar-zarar) analizi” yapmaksızın ihaleye çıkmakla suçlayan Denktaş, mevcut hükümetin sonra yönetime gelecek hükümetlerin elini ayağını bağlama hakkına sahip olmadığının da altını çizdi.

İyi bir yönetimle bu tesiste çok daha fazla kişi ekmek kapısı da bulabileceğini ifade eden Denktaş, “Bu mevcut hükümetin başarabileceği bir şey değildir. Ancak gelecek hükümetlerin bu ülkenin sorunlarını çözme adına elinde bulunan en büyük nimetlerden bir olan Ercan havaalanının şimdi elden çıkartılması, gelecekte yapılabilecekleri de ortadan kaldırmaya yönelik bir çaba olarak kabul edilmektedir” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 738 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler