1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CTP'NİN TEPKİSİ EROĞLU'NA
CTPNİN TEPKİSİ EROĞLUNA

CTP'NİN TEPKİSİ EROĞLU'NA

Cumhuriyet Meclisi’nin 7. Dönem 5. Yasama Yılı’nın başlaması dolayısıyla bugün düzenlenecek törensel toplantısı nisap yetersizliğine takıldı. Meclis Genel Kurulu, saat 10.20’deki toplantısına muhalefet milletvekillerinin katılmaması ned

A+A-

 

Cumhuriyet Meclisi’nin 7. Dönem 5. Yasama Yılı’nın başlaması dolayısıyla bugün düzenlenecek törensel toplantısı nisap yetersizliğine takıldı.

Meclis Genel Kurulu, saat 10.20’deki toplantısına muhalefet milletvekillerinin katılmaması nedeniyle nisap sorunu yaşandı.

Konuklar yerlerini almalarına karşın nisabın sağlanamaması üzerine Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, “İşte meclis bu. Açılış gününde bile nisabı sağlamakta zorlanıyoruz” dedi.

Bozer özür dileyerek, iç tüzük gereği toplantıya 10 dakika ara verdi.

MECLİS AÇILDI

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu verilen 10 dakikalık aranın ardından yeniden toplandı.

2. denemede ÖRP ile birlikte nisap sağlandı. Nisap sağlanmasıyla  Meclis Genel Kurul toplantısı saat 10.35’te  başladı.

Nisap sağlanması üzerine muhalefet de toplantıya katıldı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer başkanlığındaki toplantının açılışında davetli olarak Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, Başsavcı Aşgan İlgen, Sayıştay Başkanı Osman Korahan, eski parlamenterler, Polis Genel Müdürü Ahmet Zaim ve üst düzey yöneticiler hazır bulundu.

BOZER DAHA ETKİN KATILMA ÇAĞRISI YAPTI

Cumhuriyet Meclisi'nin 7. Dönem 5. Yasama yılı toplantısında ilk sözü Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer alarak verimli bir yasama yılı diledi.

Milletvekili ve bakanların yeni dönemde genel kurul çalışmalarına daha etkin şekilde katılmaları çağrısında bulunan Bozer, yeni dönemde tutanakların elektronik ortamda yayınlanmaya başlanacağına işaret ederek bunun önemine işaret etti.

Bozer Meclis Genel Kurulu canlı yayınlarla ilgili arşiv görüntülerin de elektronik ortamda hizmete sunulduğunu söyledi.

Bozer, yeni yasama yılının karşılıklı sevgi ve uzlaşı anlayışı içerisinde geçmesi arzusunu dile getirerek konuşmasını tamamladı.

KÜÇÜK: ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAKTAN GERİ DURMAYACAĞIZ

Cumhuriyet Meclisi'nin 7. Dönem 5. Yasama yılı toplantısında Meclis’te temsil edilen siyasi parti başkanları da birer konuşma yaptı.

İlk sözü alan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük, meclisin yeni yasama yılının hayırlı olmasını dileyerek, yeni döneme yönelik çalışma anlayışları hakkında bilgi verdi.

Geçmiş yasama yılında yaşanan sıkıntıların tekrarlanmaması için çalışacaklarını ifade eden Küçük, yeni dönemde ülke ve insanlar için yasalar üretmenin en temel hedefleri olduğunu söyledi.

“Ülke ve toplum için üzerimize düşeni yapmaktan geri durmayacağız” diyen Küçük, kamuoyu gündemini rahatsız eden, toplumun güvenini sarsan kurum ve kuruluşların yeniden yapılandırılmasının kaçınılmaz olduğunu, bunun için üzerlerine düşen görevi yapacaklarını kaydetti.

YORGANCIOĞLU: “EROĞLU TUTUKLANMALAR VE MAL VARLIĞININ AÇIKLANMASI KONUSUNDA GEREKENİ YAPMADI”

Cumhuriyet Meclisi’nin yeni yasama yılı açılış toplantısında, Başbakan İrsen Küçük’ten sonra Anamuhalefet Partisi, Cumhuriyetçi Türk Partisi - Birleşik Güçler (CTP-BG)’nin Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu söz aldı.

Cumhurbaşkanı tarafından Kamu Hizmeti Komisyonu’na atanan kişilerin tutuklanması konusunda Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun gerekeni yapmadığını, ayrıca mal varlığı konusunda da Eroğlu’nun gereğini yerine getirmediğini söyleyen Yorgancıoğlu, buna tepki amacıyla toplantının açılışına katılmadıklarını ifade etti.

Ülkede yapılan yolsuzluk ve usulsüzlüklerle ilgili olarak kurulan komitelerin UBP milletvekilleri tarafından çalıştırılmadığını söyleyen Yorgancıoğlu, bunu KTHY ve Külliye Komitesinde yaşadıklarına dikkat çekti.

 

ÇAKICI: KIBRIS TÜRK HALKI EN ZOR DÖNEMLERİNDEN BİRİNİ YAŞIYOR

Toplumcu demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, yeni yasama yılına başlarken buruk olduklarını belirterek, Meclis’in yapması gerekeni, yapamayan bir meclis durumunda olduğunu kaydetti.

Halk için yapılması gereken çok şey olduğunu ifade eden Çakıcı, Kıbrıs Türk halkın en zor dönemlerinden birini yaşadığını söyledi.

Suçlardaki artışa dikkat çekerek ekonominin kötüye gittiğini savunan Çakıcı, intiharlardaki artışa dikkat çekerek, uyuşturucu, yüksek faiz ve elektrik borçları konusunda yaşanan gelişmelere de değindi. Çakıcı, bu konularda hükümetin izlediği tutuma tepki gösterdi.

“Sayın Başbakan Cumhurbaşkanı’na hitap etmedi, Bu da benim dikkatimi çekti. İmza konusunda kim kime oyun oynadı. Başbakan Cumhurbaşkanı’na mı, Cumhurbaşkanı Başbakana mı oynadı. Bunu açıklasınlar da bilelim” diyen Çakıcı, ülkedeki entrikaların bir türlü bitmediğini savundu.

 

DAVET SKANDALI

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş Yeni Yasama Yılı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı’nı sevip sevmemenin ayrı bir şey olduğunu, ancak halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı’na saygının şart olduğunu söyledi.

“Bu Meclis artık miyadını doldurdu. Erken seçime gitmek kaçınılmaz olarak önümüzdedir” diyen Denktaş, nisabı sağlayamama konusunda UBP’yi eleştirdi.

Türkiye hükümetleriyle iyi ilişkilerde olmanın kaçınılmaz olduğunu ancak bunu “Türkiye’deki iktidarla iyi geçinen burada kazanır” yaklaşımına getirmenin çok büyük bir yanlış olduğunu anlatan Denktaş, AKP kurultayı için Ağustos ayında Ankara Büyükelçiliğine ulaştırılan davetiyenin eline ulaştırılmadığını savunarak “Dışişleri Bakanlığı bu skandalı ortaya çıkarmalıdır” dedi.

Bunun “Türkiye muhalefet partilerini istemez” düşüncesiyle yapıldığı görüşünü dile getiren Denktaş, bu çirkinliklerden kurtulmak için halkın önüne çıkmaya hazır olduklarını ifade ederek hükümeti bir kez daha erken seçime davet etti.

AVCI: “ MECLİS’İN YAŞADIĞI NİSAP SORUNU YÜZ KARASI “

Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Genel Başkanı Turgay Avcı, Meclis’in yaşadığı nisap sorununun, yüz karası olduğunu söyledi.

Avcı, Genel Kurul toplantısı için yapılan ilk yoklamada kendisi ile DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu’nun da salonda hazır olduğunu belirtti.

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, böyle olmasına karşın TAK’ın “Muhalefet katılmadığı için nisap sağlanamadı” şeklinde haber yaptığını ifade ederek bu durumu eleştirdi.

 “Bizler geçmişte Başbakan Küçük ve hükümete zaman zaman destek verdik, ama çok eleştiri aldık” şeklinde konuşan Avcı, “böyle bir yapıda siyaset yapılacaksa yapılmasın” dedi.

Avcı konuşması sırasında, meclis çalışmalarına katılım konusunda CTP milletvekili Ömer Kalyoncu ile tartıştı.

Meclis Yasama Yılının açılışı konuşmaların ardından düzenlenen resepsiyonla sona erdi.


KALYONCU: “CUMHURBAŞKANI DERVİŞ EROĞLU’NUN AYAĞINA KALKILMASI GEREKEN BİR CUMHURBAŞKANI OLMADIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ İÇİN GENEL KURULA GİRMEDİK”

CTP Meclis Grup Başkan Vekili Ömer Kalyoncu, Meclis Yasam Yılı toplantısının açılışında sergiledikleri tutumu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun ayağına kalkmamak için ortaya koyduklarını söyledi.

Meclis Yasama Yılı açılış toplantısının tamamlanması sonrası basına açıklama yapan CTP-BG Meclis Grup Başkan Vekili Ömer Kalyoncu, Genel Kurula nisap nedeniyle değil, “Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun ayağına kalkılması gereken bir Cumhurbaşkanı olmadığını” düşündükleri için girmediklerini belirtti.

“İçerde olsaydık ayağına kalkmamak hoş olmazdı” diyen Kalyoncu, “Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Kamu Hizmeti Komisyonu’na atadığı kişilerin sahte imza suçlamasıyla zanlı olarak tutuklanmalarına; çağrılarına rağmen Eroğlu’nun mal varlığını açıklamamasına; ayrıca sürekli olarak makamının gerektirdiği işler olmamasına karşın Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun her konuya müdahale etmesine” tepki koymak amacıyla bu tutumu sergilediklerini söyledi.

Kalyoncu, tutumlarının Meclis’e yönelik olmadığının altını çizdi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 979 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler