1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CTP'NİN ÖNERİLERİNE OYBİRLİĞİ
CTPNİN ÖNERİLERİNE OYBİRLİĞİ

CTP'NİN ÖNERİLERİNE OYBİRLİĞİ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Vakıflar İdaresi’ne ait Haspolat’taki arazinin Kıbrıs İlim, Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı (KISAV)’a kiralanmasına ilişkin araştırma önerisini kabul etti. CTP grubuna bağlı milletvekilleri tarafından &

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Vakıflar İdaresi’ne ait Haspolat’taki arazinin Kıbrıs İlim, Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı (KISAV)’a kiralanmasına ilişkin araştırma önerisini kabul etti. CTP grubuna bağlı milletvekilleri tarafından “Bakanlar Kurulu Kararı ile Vakıflar İdaresine Ait Haspolat Bölgesindeki Arazinin KISAV’a Verilmesinde Yasal Aykırılık, Usulsüzlük, Eşitsizlik Olup Olmadığının Araştırılması” adıyla sunulan öneri, oybirliğiyle kabul edildi.

“İKİ TALİP VARSA İHALE OLMALIYDI”

Öneriyle ilgili konuşan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlı, UBP hükümetini yasaları hiçe sayarak kararlar almakla suçladı.

Vakıflar İdaresi eski Genel Müdürü Taner Derviş’in “Bu iş Vakıflar Yasası’na aykırıdır” şeklinde açıklama yaptığını anımsatan Yorgancıoğlu, hükümetin bu açıklama sonucunda konuyu araştırması gerekirken, karara destek çıktığını söyledi.

“UBP hükümeti bu anlayışla, bu ülkeyi daha nereye kadar götürecek” diyen Yorgancıoğlu, KISAV’a verilen arazinin haritalarda yeşil alan olarak görüldüğünü kaydetti.

Aynı arazinin CTP hükümeti döneminde de talep edildiğini ancak kiralanmadığını söyleyen Yorgancıoğlu, UKÜ’nün de söz konusu araziye talip olduğunu anımsatırken, “Madem ki birden fazla talep vardı, ihaleye çıkılması gerekirdi” dedi.

 “PANTOLONDAN ŞALVARA MI GEÇELİM”

Öneri üzerinde lehte söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, meselenin yasallığından çok esas dayatmanın, Türkiye’deki imam hatip liselerinin bir modelinin KKTC’de açılacak olması olduğunu söyledi.

Çakıcı, “İmam hatip liselerinin yolunu açamazsınız. Bizim eğitim modelimiz tamamdır. Bunun gelişmesi gerektiğini tartışmamız gerekirken, imam hatip liselerinin gündeme getirilmesi kabul edilmez. Niye değiştirelim modelimizi..? Yani normal pantolondan şalvara mı geçelim” şeklinde konuştu.

KÜÇÜK: GEREKÇELERİ KABULLENMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL, OLUMLU OY VERECEĞİZ

Başbakan İrsen küçük de, araştırma önerisinin gerekçesinde yasaya aykırılık, usulsüzlük ve eşitsizlik iddialarının yer aldığına işaret ederek, “Hangi yasaya aykırılık, hangi usulsüzlük, hangi eşitsizlik. Bunları ortaya koymak gerekir. Siz araştırdınız da yasaya aykırılık mı buldunuz” diye konuştu.

 “YDÜ’YE DE BİR DOLARA ARAZİ VERDİK”

“Dün Şirinevler’de Yakın Doğu Üniversitesi’ne bir Dolar’a arazi verdik” diyen Başbakan Küçük, hayır amaçlı yatırımlara olumlu bakmaya devam edeceklerini söyledi.

SOYER: KAYNAĞI NE

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer ise, Girne Amerikan Üniversitesi’ne limonluk olarak bilinen bölge konusunda çifte standart yapıldığını, burada başka uygulamaya gidildiğini belirterek, “Hayrına ve sevabına yapacağınıza göre bunun kaynağı nedir?” diye sordu.

 

PETROL DOLUM TESİSİ ARAŞTILIYOR

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, “Yedikonuk’ta Yükleme, Boşaltma ve Her Türlü Depolama İzni ile Bu Tesislerin Kurulacağı Arazinin Verilmesinde Usulsüzlük, Yasalara ve Anayasaya Aykırılık Olup Olmadığının Araştırılması” önerisini oybirliği ile kabul etti.

CTP milletvekillerinin sunduğu öneri hakkında ilk sözü alan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Yatırım ve Gelişme Ajansı’nın (YAGA) daha önceki yönetim kurulunun “Yapılacak olan ileri teknoloji kullanılacağı için istihdam yaratmayacağı, çevre kirliliği yaratacağını, kaçakçılığa sebep” olacağına ilişkin raporu olduğunu belirtti.

ÇAKICI

Öneri üzerinde lehte söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, parti olarak kendilerinin de dolum tesisi konusunda endişeleri bulunduğunu söyledi.

“Bilim diyor ki size bu uygun değildir, bilim diyor ki bu ÇED raporu yanlıştır. Hala inat mı edeceksiniz. Tek eko turizm yapılan bölgeye yapılması ile ilgili neden ısrar ediyorsunuz?” diyen Çakıcı, bir kaza olması durumunda bunun bedelini kim ödeyeceğini sordu.

BAŞBAKAN KÜÇÜK

Eleştirileri yanıtlayan Başbakan İrsen Küçük ise, olayın bir yatırım olayı olduğunu, ülkeye gelecek yatırımların iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Meclis araştırması açılması önerisi oybirliği ile kabul edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 839 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler