1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CTP'NİN ÖNERGESİNE ONAY
CTPNİN ÖNERGESİNE ONAY

CTP'NİN ÖNERGESİNE ONAY

Meclis Genel Kurulu, CTP/BG grubu tarafından verilen “Kıbrıs Konusunda Gelinen Son Durumla İlgili Genel Görüşme Açılması Önergesi”nin ön görüşmesini yaptı ve önergeyi kabul etti. Önergenin oybirliğiyle kabulü üzerine, Meclis Genel Kurulu, önü

A+A-

 

Meclis Genel Kurulu, CTP/BG grubu tarafından verilen “Kıbrıs Konusunda Gelinen Son Durumla İlgili Genel Görüşme Açılması Önergesi”nin ön görüşmesini yaptı ve önergeyi kabul etti.

Önergenin oybirliğiyle kabulü üzerine, Meclis Genel Kurulu, önümüzdeki günlerde belirlenecek bir tarihte Kıbrıs konusuyla ilgili genel görüşme yapılacak.

YORGANCIOĞLU

Ön görüşme sırasında ilk sözü CTP/BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu aldı.

Özkan Yorgancıoğlu, Kıbrıs sorununun ülkenin temel sorunlarından bir olduğunu, sorunun çözümü çalışmalarının yıllardır sürdürüldüğünü ancak gelinen aşamada nereye gidileceği veya ne olacağı konusunda netlik olmadığını söyledi.

Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun 1 Temmuz tarihinden itibaren bu konuda özlü görüşmelerin yapılmamasını söylediğini anlatarak, bunu eleştirdi.

Kıbrıs sorununda uluslararası konferansın nasıl çağırılacağı konusunun Cumhurbaşkanı Eroğlu tarafından kabul edildiğini ve bu bunun Birleşmiş Milletler (BM) belgelerine geçtiğini anlatan Yorgancıoğlu, bu gerçek ortada dururken, özlü görüşmelerin kesilemeyeceğini ifade etti.

Yorgancıoğlu, bu süreçte Meclis’in hep devre dışında kaldığını ifade ederek, kimsenin Meclis’ten almadığı bir yetkiyi herhangi bir yerde ileri sürmesinin doğru olmayacağını söyledi.

Özkan Yorgancıoğlu, Eroğlu’nun içe başka dış basına başka açıklama yaptığını söyleyerek, Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs sorununa çözüm bulmaya yönelik görüşmelerin sürdürülmesinin doğal olduğunu ancak bunun anlamının Meclis’ten almadığı yetkiyi kullanması anlamına gelemeyeceğini kaydetti.

Bu nedenle “Kıbrıs Konusunda Gelinen Son Durumla İlgili Genel Görüşme Açılması Önergesi”nin kabulünün önemli olduğuna işaret eden Yorgancıoğlu, Ulusal Birlik Parti (UBP)’ye önergeye destek verme çağrısı yaptı.

ARABACIOĞLU

Demokrat Parti (DP) Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, önerge lehine konuşma yaparak, Meclis’in özellikle BM’ye inisiyatif alma çağrısı konusunda çağrı yapması yönünde karar alması gerektiğini söyledi.

Arabacıoğlu, BM’nin sorunun çözümü konusunda inisiyatif almaması halinde yakın bir zamanda Kıbrıs sorununun çözümünü göremediğini ifade etti.

ÖZGÜRGÜN

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, tüzük gereği bir lehte bir aleyhte konuşma yapması gerektiğini, kendisinin de aleyhte konuşma yapmak üzere kürsüye çıktığını ancak önergeye destek vereceklerini belirtti.

Özgürgün, Kıbrıs konusunun Meclis’te her zaman konuşulması, hatta her toplantıda yapılması gerektiği üzerinde durarak, yerleşmiş BM parametreleri çerçevesinde çözüme ulaşılması gerektiğini söyleyerek, yerleşik parametreler dışında çözümün mümkün olamayacağını belirtti.

BM yerleşik parametrelerinde değişikliğin ancak Cumhuriyet Meclisi tarafından yapılabileceğini anlatan Özgürgün, tabi bu değişikliklerin BM tarından da kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Genel Kurul daha sonra yaptığı oylamada, “Kıbrıs Konusunda Gelinen Son Durumla İlgili Genel Görüşme Açılması Önergesi”nin oybirliğiyle kabul etti.

Meclis Başkanı Hasan Bozer, genel görüşmenin zamanının daha sonra belirlenerek, milletvekillerine duyurulacağını söyledi.


 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 965 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler