1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CTP'NİN İLK BAŞKANI BERBEROĞLU ANILDI
CTPNİN İLK BAŞKANI BERBEROĞLU ANILDI

CTP'NİN İLK BAŞKANI BERBEROĞLU ANILDI

CTP kurucularından ve ilk Genel Başkanı Ahmet Mithat Berberoğlu ölümünün 10’uncu yıldönümünde bugün Karaoğlanoğlu Mezarlığı’nda kabri başında anıldı

A+A-

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) kurucularından ve ilk Genel Başkanı Ahmet Mithat Berberoğlu ölümünün 10’uncu yıldönümünde bugün Karaoğlanoğlu Mezarlığı’nda kabri başında anıldı.

Anma törenine, CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, CTP-BG milletvekilleri Ömer Kalyoncu, Ferdi Sabit Soyer, Abbas Sınay, Salih İzbul, Girne Belediyesi Başkanı Sümer Aygın, CTP-BG Girne İlçe Başkanı Erkan Eminağa, Girne Kadın Kolları Başkanı Özay Kalyoncu, Berberoğlu’nun kardeşleri Mustafa, Atilla ve Yeten Berberoğlu, partililer ve ailesi katıldı.

YORGANCIOĞLU

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu törende yaptığı konuşmada, 10’uncu ölüm yıldönümünde andıkları partinin kurucusu ve ilk genel başkanı Ahmet Mithat Berberoğlu’nun ülkeye demokrasinin gelmesi, Kıbrıs Türk halkının insanca yaşamı ve Kıbrıs’ta çözüme ulaşılmasında katkılarının büyük olduğunu belirterek, yürüttüğü ‘barış ve demokrasi mücadelesi’ önünde saygıyla eğildiklerini belirtti.

“Ülkemize kattığı değerler hiçbir zaman unutulmayacak” diyen Yorgancıoğlu, Berberoğlu’nun adının demokrasi kavgasında en üst sıralarda bulunduğunu kaydetti.

Özkan Yorgancıoğlu, “Kavgayı başlattığı dönem zor koşullardı ve o arkadaşlarıyla mücadelede başarılı olma adına çok fedakarlıklarda bulundu, bedeller ödedi. Parti onunla birlikte anlamlı mesafe katetti. Kıbrıs Türk halkı içerisinde ve parti başkanı olduğu dönem ve sonrasında da inançlarını hep korudu. Partimizin gelişip güçlenmesi için, demokrasiyi ülkemizde tutulabilir noktaya getirebilmesi için hep kavgasını yürüttü” dedi.

İnançlarını hiçbir zaman terk etmeyen Berberoğlu’nun yaşamının son gününe kadar mücadeleyi partisiyle birlikte sürdürdüğünü kaydeden Yorgancıoğlu, Ahmet Mithat Berberoğlu’nun Kıbrıs Cumhuriyeti dönemi milletvekilliğiyle başlayan siyasi hayatında Kıbrıs Türk halkın çıkarları için kavga veren bir görev üstelendiğini ifade etti ve dünyaya az gelen böylesi insanlarının kaybetmenin üzüntüsünübugün de aynı şiddetle hissetiklerini belirtti.

ATİLLA BERBEROĞLU: “ÖMRÜ DEMOKRASİ VE BARIŞ İÇİN VERDİĞİ MÜCADELEYLE GEÇTİ”

Ahmet Mithat Berberoğlu’nun kardeşi Atilla Berberoğlu da yaptğı konuşmada yaşamı demokrasi mücadelesi ve ‘tehditler’ altında geçen Ahmet Mithat Berberoğlu’nu anmak için toplandıklarını belirterek, töreni düzenleyen CTP-BG ile katılanlara teşekkür eti.

“Vizyon ve fikirleriyle her zaman diğerlerinden önde giderdi” diyen Atilla Berberoğlu, Berberoğlu’nun ömrünün demokrasi ve barış yönünde verdiği mücadelelerle geçtiğini kaydetti.

Atilla Berberoğlu, Ahmet Mithat Berberoğlu’nun başlattığı; Kıbrıs Türkü’nün bağımsızlığı, demokrasi ve barış mücadelesinin devam ettiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 646 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler