1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CTP'Lİ VEKİLLER TAK'I ELEŞTİRDİ
CTPLİ VEKİLLER TAKI ELEŞTİRDİ

CTP'Lİ VEKİLLER TAK'I ELEŞTİRDİ

Kalyoncu, TAK ile ilgili eleştirilerde bulunarak başladığı konuşmasında, ajansın müdür vekilinin “kafasına göre takıldığını” ve muhalefetin meclisteki konuşmalarını sansürlediğini ifade etti.

A+A-

 

CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu, TAK ile ilgili eleştirilerde bulunarak başladığı konuşmasında, ajansın müdür vekilinin “kafasına göre takıldığını” ve muhalefetin meclisteki konuşmalarını sansürlediğini ifade etti.

Kalyoncu, basının meclisin sonuna kadar kalmamasından dolayı meclis çalışmalarını TAK’ın yolladığı şekilde yayınlamak durumunda kaldığını belirtti. Perşembe günü yaptığı gündem dışı konuşmanın rüşvetle ilgili olduğu halde buna hiç girilmediğine işaret eden Kalyoncu, yönetimin ajansta kendileri gibi düşünmeyenleri de taciz ettiğini söyledi.

Kalyoncu, konuşmasında kaçaklar konusuna da değinerek, kaçakların tespit edilip edilmediğini, tespit edilen kaçaklara ne gibi bir muamele yapıldığının bilinmediğini söyledi. Bu görevi yürütenlerin sosyal güvenliğin ne anlama geldiğinin bilinmediğini söyleyen Kalyoncu, sosyal sigorta primini ödemeyen KKTC yurttaşlarının evine haciz gönderilebildiğine dikkat çekti.

Ömer Kalyoncu, yasaların hiçbir gücünün kalmadığını kaydederek, yurttaşların yasalarla ilgili tavrının “milletvekili isterse olur” yönünde olduğunu ve aflarla yönetimin temellerinin çatlatıldığını belirtti.

Belediyelerin durumuna da değinen Kalyoncu, yıllardır sosyal sigorta primlerini yatırmayan belediyeler bulunduğunu söyledi. Hükümetin bu konuya el atacağı yönündeki açıklamaları hatırlatan Kalyoncu, “Bunu nasıl yapacaklar? İhtiyat Sandığı’nın parasıyla mı?” dedi.

 

SOYER

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de konuşmasına, TAK ilgili görüşlerini dile getirerek başladı. Soyer, mecliste yapılan konuşmaların özünün ve en can alıcı noktalarının verilmediğini savundu.

TAK’tan giden haberlerin bazı gazetelerde ajansın “rumuzu” konulmadan yer aldığına işaret eden Soyer, gazetelerin TAK’tan aldığı haberlerde “rumuz” kullanmaması halinde, “etik değerleri çiğneyen” TAK’ın yayınlarına “ortak” olacağına dikkat çekti.

Çalışma Bakanı Ünverdi’nin sosyal sigorta primleri konusundaki konuşmasının kompozisyon gibi olduğuna söyleyen Soyer, gelir gider dengesinin yüzde 60’ın altına düştüğünü belirtti. Soyer, sosyal sigortalarla ilgili konuşma yaparken, veri sunulması gerektiğini ifade etti.

Çalışma hayatında toplu sözleşmenin önemine dikkat çeken Soyer, Türkiye’de yasal olarak ileri bir noktaya götürülen toplu sözleşme düzeninin KKTC’de ortadan kaldırılmak istendiğini ileri sürdü. Hükümetin yıllardır sendikalara görüşme çağrısı yapmadığına vurgu yapan Soyer, toplu sözleşme hakkının keyfi bir şekilde ortadan kaldırılamayacağını söyledi.

Sosyal sigortalarla ilgili düzenlemelerin ne olacağını soran Soyer, Türkiye’den gelen paraya rağmen yapılan çalışmanın uzun süreli olamayacağını söyledi. Sosyal Sigortalar’da “40 yaş ve altı”nı oluşturanların oranının yüzde 67 olduğunu ifade eden Soyer, kaç kişinin emekli olacağını ve sigortaların bunu karşılayabilip karşılayamayacağının iyi hesaplanması gerektiğini belirtti.

Ferdi Sabit Soyer, bunun ciddi bir şekilde ele alınmaması halinde sosyal güvenliğin çok ciddi bir krize gireceğini kaydetti.

Soyer, gündemde bulunan Özelleştirme Yasası’na da değinerek, KTHY çalışanlarının da istihdam edileceğine dair bir hüküm içeren yasanın bu hükmünün bir çeşit şantaj olduğunu ifade etti. Soyer, KTHY çalışanlarının hangi düzeyde, neye göre istihdam edileceklerini de sordu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 510 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler