1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CTP'Lİ GENÇLERDEN 'ASKERLİK' ÖNERİSİ
CTPLİ GENÇLERDEN ASKERLİK ÖNERİSİ

CTP'Lİ GENÇLERDEN 'ASKERLİK' ÖNERİSİ

CTP Gençlik Örgütü komiteye katıldı, öneri sundu… Gençler de endişeli! ‘Doktoralı İşsizler ordusu yaratılmasın, Üretim sektörü için adım atılsın …’ Meclis Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nde görüşülen Askerlik Yasa Tasarıs

A+A-

 

 

CTP Gençlik Örgütü komiteye katıldı, öneri sundu… Gençler de endişeli!

 

‘Doktoralı İşsizler ordusu yaratılmasın, Üretim sektörü için adım atılsın …’

 

 

Meclis Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nde görüşülen Askerlik Yasa Tasarısı ile görüş ve öneri yapmaya davet edilen siyasi parti gençlik örgütlerinden sadece CTP Gençlik Örgütü komiteye katıldı.

Komitenin 11 Ocak tarihli toplantısında katılan CTP Gençlik Örgütü Başkanı Ürün Solyalı ve Eğitim Sekreteri Mehmet Ekin Vaiz, ‘yazılı önerilerini’ sundu, değerlendirmelerini aktardı.

 

‘EN TEMELDE ASKERSİZ BİR KIBRIS…’

 

‘En temelde askersiz bir Kıbrıs’ düşlediklerine vurgu yapan CTP Gençlik Örgütü, Hükümet’in ‘Kuzey Kıbrıs üniversitelerinde doktora yapanların da kapsama alınması’ önerisinden duydukları endişeyi dile getirdi.

 

‘DOKTORALI İŞSİZLER ORDUSU YARATILMASIN…’

 

CTP Gençlik Örgütü, askerlik yasasındaki tadilatlar gündeme gelirken amacın, toplumda bu sorundan mağdur olan en geniş kesimdeki gençleri bundan yararlandırmak olmasına karşın, ‘doktoralı işsizler ordusu yaratma’ tehlikesine dikkat çekti.

Bu yolla, toplumdaki sosyo-ekonomik sınıfların arasında bulunan uçurumun derinleşebileceğine işaret eden CTP Gençlik, zaten çok zor durumda olan aile ekonomik yapılarını daha da zor duruma düşebileceğine vurgu yaptı.

“Ülkemizde bulunan üretim eksikliği göz önüne alınmalı, üretici güçlerin toplumumuzda genişlemesi ve işlevsel hale getirilebilmesi için adımlar bu konuda da atılmalıdır” ifadeleri yer alan CTP Gençlik Örgütü önerileri arasında, ‘askerlik hizmetinin süresinin Meslek Liseleri’nden mezun olan gençler için kısaltılması’ önerisi dikkat çekti.

 

CTP Gençlik Örgütü’nün Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’na Somut Önerileri şöyle:

 

1.Askerlik hizmetinin, alternatif/sivil hizmet sunularak yeniden düzenlenmesi.

2. Seferberlik Hizmeti’nin Sosyal/Sivil Hizmet  alanında değerlendirilmesi.

3. Askerlik hizmetinin süresinin Meslek Liselerinden mezun olan gençler için kısaltılması. (15 ay yerine 12 ay olması)

4. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Sağlık Yeteneği Tüzüğünün güncel hale getirilmesi ve esnetilmesi.

5. Askerlik Süresinin 2 yıllık yüksek okullardan mezun olan gençlerimiz için 12 veya daha uygun olacak olan aya düşürülmesi.

6. Askerliğini ER olarak yapmakta olan personelin maaşlarının arttırılması.

7. 1 Ocak 2007 olarak düzenlenen tarihin daha fazla gencimizin ülkeye dönüş yapmasını sağlaması amacı ile 1 Ocak 2009 tarihinden önce olarak değiştirilmesi.

8. Eğer KKTC üniversitelerinde doktora yapacak olan kişileri kapsayacak ise, gerek eğitim sisteminin plansız ve programsız olması durumun gerekse Eğitim sisteminin özel okulları denetleyememe halinden kaynaklanacak olan doktoralı işsiz gençlerin yaratılmaması gerekçesiyle, işbu yasanın yürürlüğe girdiği tarihte KKTC üniversitelerinde doktora yapmakta olanlar dışında yeni kaydolacakları kapsamaması.

9. Askerlik Süresince Anayasadan ve yasalardan kaynaklanan hakların, ortadan kaldırılmaması. (Avukat ile savunma, fikir özgürlüğü gibi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1483 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler