1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CTP'DEN TAM DESTEK
CTPDEN TAM DESTEK

CTP'DEN TAM DESTEK

Petrol Dolum Tesisine Hayır Platformu, CTP-BG’yi ziyaret ederek, Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu ve parti yetkilileriyle görüştü

A+A-

 

Petrol Dolum Tesisine Hayır Platformu, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’i (CTP-BG) ziyaret ederek, Kalecik’te Kirli Sanayi ve Enerji Depolama Bölgesi ilan edilmesi ve bölgede petrol dolum tesisi yapılmasına karşı verilen mücadele için destek istedi.

Platformdan bir heyet, bugün CTP-BG’yi ziyaret ederek, Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu ve parti yetkilileriyle görüştü ve mücadeleleri hakkında bilgi verdi.

YORGANCIOĞLU

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, hükümetin çevreyle ilgili ülke koşularını, yasaları, halkın fikirlerini gözetmeden, toplumun “geleceğini karartacak” kararlar aldığını ileri sürerek, Petrol dolum tesisi ile Kirli Sanayi ve Enerji Depolama Bölgesi ilan edilmesinin ne ekonomik, ne çevresel, ne turizm ne de ülke akaryakıt ihtiyacını karşılayacak bir yatırım olmadığı görüşünü dile getirdi.

Partisinin geçmişte olduğu gibi şimdi de petrol dolum tesisi ile Kirli Sanayi ve Enerji Depolama Bölgesi ilan edilmesine karşı olduğunu vurgulayan Yorgancıoğlu, hükümete gelmeleri halinde, yasalara rağmen, halkın da karşı olduğu uygulamalar için sorumluların tespit edilerek cezalandırılacağını, kararların ters düz edileceğini söyledi.

Petrol Dolum Tesisine Hayır Platformu’nun mücadelesine destek belirten Yorgancıoğlu, parti yetkililerinin bu akşam İskele’de yapılacak etkinliğe de katılacağını sözlerine ekledi.

SARPTEN

Platform adına ilk konuşmayı yapan Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, petrol dolum tesisi konusunda Lefke’de başlayıp, Yedikonuk ve Kalecik ile devam uzun soluklu bir mücadele yürüttüklerini ifade ederek, çok büyük bir kesimin karşı çıkmasına rağmen, hükümetin petrol dolum tesisi konusundaki ısrarcı tavrının anlaşılamaz olduğunu söyledi.

Bugünkü ziyaretlerini, hükümetin ısrarlarına karşı “yeniden alevlenen mücadeleye” destek istemek amacıyla gerçekleştirdiklerini ifade eden Sarpten, “Mücadelemizde sizi de aramızda görmek istiyoruz” dedi.

Hükümeti eleştiren Sarpten, ülkenin hiçbir noktasında böyle bir yatırıma müsaade etmeyeceklerini, geçmişte kararlılıkla sürdürülen mücadelenin, bundan sonra daha da kararlı bir şekilde devam ettirileceğini söyledi.

Sarpten, bu akşam Petrol Tesisi’ne karşı olan platform ve inisiyatiflerin İskele AKM’de yapacakları toplantı hakkında da Yorgancıoğlu ve parti yetkililerine bilgi verdi.

SAHİR

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir de, Kalecik’te Kirli Sanayi ve Enerji Depolama Bölgesi ilan edilmesi, bölgede petrol dolum tesisi yapılmasına karşı geçmişte verilen mücadelenin daha da büyük boyutlar kazandığına dikkat çekerek, kirli sanayi ve enerji depolama bölgesinin gelecekte daha da başka kirliliklere davetiye çıkaracağına inanç belirtti.

Söz konusu bölgenin orman arazisi olduğuna işaret eden Sahir, bu konun araştırılması gerektiğini vurguladı.

Çevreye karşı verilen mücadelenin kaybedilmemesi gerektiğini söyleyen Sahir, bu gibi kayıpların kaybedilmeden önlemesinin önemli olduğunu kaydetti.

TUNCEL

Lefke Platformu üyesi ve TEMA KKTC temsilcisi Ediz Tuncel de, CTP-BG’nin ortaya koyduğu tavrı tüm partilerden beklediklerini ifade ederek, hükümetin yasalara ve Kıbrıs Türk halkının iradesine karşın petrol dolum tesisi konusundaki ısrarını eleştirdi.

Hükümetin bunu gerçekleştirebilmesi halinde, sorumluların gelecekte sorgulanarak, cezalandırılması gerektiğini ifade eden Tuncel, petrol dolum tesisi ve kirli sanayi, enerji depolama bölgesi ilanı konusunda hükümetin anayasal bir suç işlediğini savundu.


 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 491 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler