1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CTP'DEN 'PASAPORT' TEPKİSİ
CTPDEN PASAPORT TEPKİSİ

CTP'DEN 'PASAPORT' TEPKİSİ

CTP Genel Başkanı Yorgancıoğlu’ndan hükümete ‘pasaport’ tepkisi “YASAKÇI ZİHNİYETİN BİR ADIMI” Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, hükümetin Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarıyl

A+A-

 

 

CTP Genel Başkanı Yorgancıoğlu’ndan hükümete ‘pasaport’ tepkisi

“YASAKÇI ZİHNİYETİN BİR ADIMI”

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, hükümetin Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarıyla ilgili aldığı savunulan son kararı “yasakçı zihniyetin bir adımı” olarak niteledi.
CTP’den yapılan açıklamaya göre, Başbakan İrsen Küçük’e seslenen Yorgancıoğlu, “Bir sonraki adımda Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarını tamamen yasaklamaya mı hazırlanıyorsunuz?” diye sordu.
Sınır kapılarının açılmasıyla birlikte Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu elde etmenin kolaylaştığı dönemde UBP hükümetinin aynı yasakçı zihniyetle hareket ettiğini anımsatan Yorgancıoğlu, Derviş Eroğlu başkanlığındaki hükümetin yasakçı yasalar ve uygulamalara yöneldiğini kaydetti.
Yorgancıoğlu, şimdiki hükümetin aldığı kararın kamu görevlilerinin seyahat özgürlüğünü kısıtladığı gibi, kamuda olmayan kişilere ve sivil toplum örgütlerine de yeni bir engelleme getirdiğine dikkati çekti.

“KIBRISLI TÜRKLERİ DÜNYADAN İZOLE EDEN ABAD KARARINA YOL AÇAN UYGULAMA…”

Bakanlar Kurulu kararına göre, devletin burs verdiği öğrencilerin Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu kullanamayacağını vurgulayan Yorgancıoğlu, eğitimdeki gençleri olumsuz etkileyecek bu kararla neyin amaçlandığını sordu.
Kararla devletten seyahat katkısı alan sivil toplum örgütlerinin, sanatçıların, sporcuların, öğrencilerin, basın mensuplarının ve diğer kesimlerin de kamu görevlileriyle birlikte ‘yasaklılar listesi’ne sokulduğunu vurgulayan Yorgancıoğlu şöyle devam etti:
“Bakanlar Kurulu kararı, dolaylı olarak birçok kesimin Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu kullanmasını önlemeye dönüktür. UBP hükümetlerinin siciliyle birlikte değerlendirirsek, bunun bir sonraki adımı pasaportları tamamen yasaklamaktır. Bu zihniyet, Kıbrıslı Türkleri dünyadan izole eden ABAD kararına yol açan uygulamaların prototipidir. Dünyayla bağlantı kurmakta zorlanan toplumu uluslararası camiadan daha da uzaklaştırmaktan başka işe yaramayan bu tür karar ve uygulamalardan uzak durulmalıdır.”
CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Bakanlar Kurulu kararının ayrıca turizm başta olmak üzere bazı sektörlere olumsuz etki yapma potansiyeli bulunduğunu da sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1414 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler