1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CTP 'USULSÜZLÜKLERİ' AÇIKLADI
CTP USULSÜZLÜKLERİ AÇIKLADI

CTP 'USULSÜZLÜKLERİ' AÇIKLADI

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nin yasa, kural ve meclis iç tüzüğü tanımaz tavırlarının devam ettiğini vurguladı. Yorgancıoğlu, “Haspolat bölgesindeki arazinin KISAV’a veri

A+A-

 

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nin yasa, kural ve meclis iç tüzüğü tanımaz tavırlarının devam ettiğini vurguladı.

Yorgancıoğlu, “Haspolat bölgesindeki arazinin KISAV’a verilmesinde yasal aykırılık, usulsüzlük ve eşitsizlik olup olmadığını araştırması için kurulan Meclis Komitesi”nin ne CTP-BG’nin görüşlerini, ne başsavcılığın raporunu, ne de meclis iç tüzüğünü dikkate aldığını ifade etti.

CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu söz konusu komitede Başkan Yardımcısı olan CTP-BG Güzelyurt Milletvekili Mehmet Çağlar’la birlikte “Haspolat bölgesindeki arazinin KISAV’a verilmesinde yasal aykırılık, usulsüzlük ve eşitsizlik olup olmadığını araştırması için kurulan Meclis Komitesi”nin raporu hakkında basın toplantısı düzenledi.

Mehmet Çağlar basın toplantısında UBP’li komite üyelerinin imzalarıyla (3’e 2 oyla) kabul edilen rapor hakkında gizlenmeye çalışılan unsurlar bulunduğuna dikkat çekerek bunları basına açıkladı.

ÇAĞLAR

Çağlar ilgili komitenin yaz aylarında hiç çalışmadığını ve Pazartesi günü üyelerin toplantıya çağrıldığını söyleyerek, Pazartesi toplantıya gittiklerinde önlerinde bir rapor bulduklarını, bu raporu Başsavcılık, Din İşleri ve çeşitli kurumlarla Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileriyle görüşüp bazı sorular yönelttiklerini söyledi.

Tüm tutanakların kendilerine verilmesinin ardından hukukçularla görüşmeler yaptıklarını da anlatan Çağlar, arazinin KISAV’a verilmesinde “Yasal Aykırılık”, “Usulsüzlük” ve “Eşitsizlikler” bulunduğunu ifade etti.

“İHALEYE ÇIKILMADI”

Çağlar, Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi'nin her türlü yatırımı nasıl yapabileceğini düzenleyen 73/1991 Sayılı Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasası esaslarına atıfta bulunarak burada “Yatırımın 20 asgari ücretin yukarısı olması durumunda, ihaleye çıkılması zorunluluğu” bulunduğunu fakat bunun yapılmadığını hatırlattı.

İhaleye çıkılmamasının ancak “üzerine yatırım yapılacağının bilinmemesi” durumunda makul olabileceğine dikkat çeken Çağlar, ancak buraya devlet töreniyle temel atıldığını söyledi.

Çağlar araziye cami yanında, yurtlar, okul, AVM gibi kâr amacı taşıyan yapılar da inşa edileceğini belirterek, bu durumun olayı “hayır işi” olmaktan çıkardığını söyledi.

“EŞİTSİZLİK YAPILDI”

Çağlar, ayrıca ülkede hayır işi yapmak isteyen diğer kişilerin de bulunduğunu fakat bu kişilere eşit bir fırsat yaratılmadığını söyledi ve iş sahibi insanlara “eşitsizlik yapıldığını” ifade etti.

Vakıflar İdaresi’nin araziye bir de cami yapılması talebi bulunduğunu da belirten Çağlar, Vakıflarla ilgili geleneklerde arazinin 2 şekilde kiralanabileceği bunun ya ihale ya da açık artırma yolu ile olabileceğini söyledi ve 73/1991 sayılı çalışma esaslarına göre hem yasalara aykırı, hem usulsüz hem de eşitsiz bir durum bulunduğunu tespit ettiklerini söyledi.

KISAV’ın 60-70 dönümlük bir arazi talebinde bulunduğunu fakat Vakıflar İdaresi’nin 200 dönüm verdiğini belirten Çağlar, arazi üzerinde yatırım yapacak başka yatırım gruplarına verilmediğini ifade ederek, başka usulsüzlüklerin de bulunduğunu vurguladı.

“Hala Sultan İlahiyat Koleji”nin Eğitim Bakanlığı kurallarına göre tanımlanan “liseler, kolejler ve meslek okulları” şeklindeki üç kurumun dışında bir kurum olacağını kaydeden Çağlar, bu üç çeşit okulun dışında bir kurum yapılacak olması durumunda ilk önce Devlet Planlama Örgütü (DPÖ)’den ihtiyaç raporu alınması gerektiğini söyledi.

Çağlar, DPÖ ihtiyaç raporunun ardından, program ve müfredatın hazırlanıp Eğitim Bakanı’na sunulması, daha sonra Eğitim Bakanının şura açması bu şuradan onay alınması halinde konuyu bir yasa tasarısıyla Bakanlar Kurulu gündemine taşıması, ardından buradan da tasarının meclise gitmesi gerektiğini söyledi.

“YETKİ ALINMASI DEĞİL ÖNEMLİ OLAN YETKİNİN NASIL KULLANILACAĞI”

Başsavcılıktan onay alınmasının düşüncede doğru olduğunu fakat önemli olanın bu yetkinin nasıl kullanılacağı olduğunu söyleyen Çağlar, izlenmesi gereken sürecin takip edilmediğini, başsavcılık tutanaklarından hiçbir maddenin UBP tarafından rapora konulmadığına dikkat çekti.

Çağlar “Konu hakkında Meclis Araştırma Komitesi kurulmuş olup bu komite çalışmalarına devam ederken hükümetin böyle bir Komite yokmuş gibi davranarak bahse konu inşaatın temel atma törenine katılması ve arazide oldubittiler yaratılmasına ortak olması Meclisin iradesine karşı yapılmış son derece büyük bir saygısızlık olarak değerlendirilmektedir.” dedi.

Çağlar, yasalara uygunluğun sağlanması, fırsat eşitliğinin tekrardan inşa edilmesi, usullere uygun hareket edilmesi ve ileride de yürürlükteki mevzuata uygun olmadan eğitim yuvaları gibi önemli konuların keyfilik taşımaması amacıyla gerekli önlemlerin acilen alınması gerekliliğini söyleyerek, daha geniş bilgiyi Genel Kurul aşamasında sunacaklarını bildirdi.

“MECLİSTE ÇOĞUNLUK OLABİLİRLER AMA VİCDANİ SORUMLUK DA GEREKİR”

Çağlar, UBP’nin yürütmeyi yasama ve yargının önünde gördüğünü söyleyerek, CTP-BG’nin bu uygulamaları kabul etmesinin mümkün olmadığını, konunun yargı önüne götürülmesi mücadelesini de vereceklerini ifade etti.

Çağlar ilgili komitede olduğu gibi UBP’nin Mecliste de çoğunlukta olduğunu, meclisteki milletvekillerinin çoğunluk yanında vicdani sorumluklarının olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 915 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler