1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CTP: KÜLLİYE YAPIMI DURSUN
CTP: KÜLLİYE YAPIMI DURSUN

CTP: KÜLLİYE YAPIMI DURSUN

Yapılan tüm anketlerde külliye yapımına % 70 oranında karşı çıkan Kıbrıs Türk halkını hiçe sayarak bildiğini okuyan UBP Hükümeti’nin yasa tanımaz kararları, CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu tarafından eleştirildi. Kıbrıs Türk halkı adına aç

A+A-

 

 

Yapılan tüm anketlerde külliye yapımına % 70 oranında karşı çıkan Kıbrıs Türk halkını hiçe sayarak bildiğini okuyan UBP Hükümeti’nin yasa tanımaz kararları, CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu tarafından eleştirildi. Kıbrıs Türk halkı adına açıklama yapan Yorgancıoğlu, yasalara aykırı başlatılan külliyenin inşasının derhal durdurulmasını istedi.

 

Yorgancıoğlu’nun açıklaması şöyle;

 

 

Ülkemizi kaosa,  karmaşaya ve yıkıma sürükleyen Ulusal Birlik Partisi Hükümetinin her uygulaması, UBP’ye oy veren  seçmenler dahil, halkımızın ezici bir çoğunluğunun karşı çıkışına rağmen hayata geçirilmeye çalışılmaktadır. Halkımıza rağmen diyoruz çünkü, yapılan kamuoyu araştırmaları, halkımızın petrol dolum tesisine, özelleştirme yasasına , sigortalar değişiklik yasasına ve ülkemizde külliye yapılmasına %70’den fazla bir oranda karşı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Bütün bu veriler ortada dururken ve ayrıca ülkemizde yürürlükte olan Vakıflar İdaresi Din İşleri Dairesi Yasası’nın amir hükümlerine göre, din eğitimini kimlerin yapmaya yetkili olduğu açıkça ifade edilirken, bir özel vakfa bu konuda UBP hükümeti tarafından yetki verilmesi kabul edilmez bir yaklaşımdır. İş bu kadarla da bitmemektedir. Partimiz söz konusu arazinin ilgili vakfa, Vakıflar İdaresi tarafından yasalara aykırı biçimde verildiği gerekçesi ile KKTC Meclisi’nde araştırma yapılması için önerge vermiş ve bu amaçla bir komite kurularak çalışmaya başlamıştır.

Geçmiş dönemlerde Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış kişilerin bu iki yüz dönümlük arazinin söz konusu vakfa yasalara aykırı olarak kiralandığına dair basına da yansıyan görüşleri vardır. Üstelik bugünkü Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu’nun UBP tarafından yasalara aykırı olarak atandığı gerekçesi ile açılan davalar hala yargıda devam etmektedir. Yani bugün ortada, yasallığı tartışılan bir yönetim kurulunun aldığı ve yasalara aykırı olduğu belli olan bir karara dayanılarak inşaatına başlanmış bir külliye projesi söz konusudur. UBP Hükümetinin yasa tanımazlığını teyit eden bir başka gerçek de, söz konusu projenin KTMMOB tarafından henüz onaylanmamış olmasına rağmen yapımına başlandığıdır.

Bu projenin KTMMOB tarafından onaylanmamış olmasının nedeni, proje mimarının söz konusu külliye projesini Türkiye’de çizdiği ve ilgili firma tarafından uygun bulunmayarak reddedilmesine rağmen, aynı projenin daha ucuza başka mimarlara imzalattırılarak ülkemizde uygulanmaya çalışıldığıdır. Yani ortada sahibinden izinsiz, çalıntı bir projenin ülkemizde uygulandığı iddiası da vardır.

Sonuç olarak, UBP Hükümeti tarafından atanan ve yasallığı mahkemelerde görüşülmekte olan Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulunun aldığı, yasal olmadığı daha önceki Vakıflar İdaresi yönetim kurulu başkanı tarafından bile açıklanan bir kararla, KKTC Meclisinde kurulan bir komite tarafından araştırılmakta olan ve mimari projesinin çalıntı olduğu iddia edilen Külliye Projesi’nin temelleri atılmakta ve UBP Hükümeti tarafından ayakta alkışlamaktadır.

Bu kadar yasa ve kural dışılığı uygulayan veya uygulanmasına göz yuman bir hükümetin ülkemizi düzlüğe çıkarması ve halkımıza adil davranmasını beklemek mümkün değildir. Yalnızca bu gerekçelere bakıldığında bile, yönetim kurulunun yasallığını belirleyecek davaya bakan Mahkeme’nin sonuçlanması, Meclis Araştırma Komitesinin raporunun tamamlanması ve mimari projenin sahipliği ile ilgili iddiaların açığa çıkarılmasına kadar inşaatın durdurulması şarttır.

Kendi halkının iradesini ve yasaları hiçe sayan UBP Hükümetinin bu ülkeyi yönetmeye, geleceğimizi kaos a ve uçuruma sürüklemeye hakkı yoktur. UBP Hükümeti her yasa dışı uygulamasında, karşısında partimizi bulacağını, hükümet dönemimizde de bunun hesabını soracağımızı bilerek davranmalıdır.

 

Bu haber toplam 741 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler