1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CTP HEYETİ PES ZİRVESİNDE…
CTP HEYETİ PES ZİRVESİNDE…

CTP HEYETİ PES ZİRVESİNDE…

Avrupa Sosyalist Partisi (PES) zirvesi için Brüksel’e giden Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler heyeti temaslarına başladı.

A+A-

 

 

 

Avrupa Sosyalist Partisi (PES) zirvesi için Brüksel’e giden Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler heyeti temaslarına başladı. CTP-BG Dış İlişkiler Sekreteri ve Lefkoşa Milletvekili Özdil Nami ile Parti Meclisi Üyesi ve Dış İlişkiler Bürosu Üyesi Armağan Candan temasları çerçevesinde dün ilk olarak Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Libor Roucek,  Avrupa Komisyonu  Başkanı Barroso’nun Kıbrıs Özel Temsilcisi Jorge Cezar das Neves ve Avrupa Komisyonu Genişleme Bölümü Genel Müdürü Stefano Sanino ile birer toplantı gerçekleştirdi.

CTP Dış İlişkiler Sekreteri Özdil Nami ayrıca Avrupa Politika Merkezi EPC’nin organize ettiği yuvarlak masa toplantısında da bir konuşma yaptı.

Nami yaptığı konuşmada Ocak ayına kadar müzakerelerde ilerleme sağlanması ve Ocak ayından hemen sonra çok taraflı konferansa geçilmesinin önemine vurgu yaptı. CTP’nin bu anlamda aktif bir politika yürüterek her iki lider üzerinde de teşvik ve baskıların artırılması için yoğun çalışmalar gerçekleştirdiğini aktaran Nami, Nami AB’nin de kendi üzerine düşen sorumluluğu gecikmeksizin yerine getirmesi çağrısında bulundu.

Nami müzakerelerin geldiği noktayı değerlendirirken New York’ta yapılacak zirveden önce müzakerelerdeki başta çapraz oy ve toprak konuları olmak üzere yaşanan tıkanıklığın aşılabilmesi için her iki liderin de cesaretlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Müzakerelerin başarı şansı olup olmadığını sorununa cevap veren Nami esas konunun başarı için şu anda ilgili aktörlerin ne yaptığı ve ne yapması gerektiği olduğunu ve herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirirse çözüm şansı bulunduğunu ifade etti. Özdil Nami, CTP’nin liderlerin performansından memnun olmadığını vurgularken, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat döneminde varılan yakınlaşmaların her iki tarafça da iyi değerlendirilmesinin gereğini vurguladı.

Nami, AB’den Kıbrıslı Türklere verdiği sözler çerçevesinde doğrudan ticaret tüzüğünü de hayata geçirmesini istedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 949 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler