1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CTP HESAP SORACAK
CTP HESAP SORACAK

CTP HESAP SORACAK

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG), Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) konusunda oluşturulan Meclis Araştırma Komitesi’nin Başkanı, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Afet Özcafer’i, “komiteyi bir yıldır toplamadığı ha

A+A-

 

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG), Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) konusunda oluşturulan Meclis Araştırma Komitesi’nin Başkanı, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Afet Özcafer’i, “komiteyi bir yıldır toplamadığı halde sadece CTP dönemini suçlayıcı bir rapor hazırlayarak açıklamakla” suçladı.

Bu tutumu “Meclis İçtüzüğüne aykırı ve Meclis iradesine saygısızlık olarak” nitelendiren CTP-BG, Meclis Başkanlığı nezdinde girişim yapma kararı da aldı.

Parti Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu başkanlığındaki CTP-BG Meclis Grubu ve CTP yetkililerinin katılımı ile Meclis Mavi Salonu’nda bugün saat 11.00’de düzenlenen basın toplantısında, KTHY Meclis Araştırma Komitesi Başkanı Afet Özcafer’in açıkladığı rapora yönelik tepkiler dile getirildi.

YORGANCIOĞLU

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, yaptığı konuşmada, UBP hükümetinin yasadışı, hukuk dışı ve demokratik teamüllere aykırı hareket etmeyi sürdürdüğünü ifade etti.

Bunun son örneğinin KTHY Meclis Araştırma Komitesi’ni bir yıldır toplantıya çağırmayan Komite Başkanı, UBP Milletvekili Afet Özcafer’in, “KTHY’nin batmasına neden olan CTP’dir” şeklinde bir rapor hazırlayarak açıklaması olduğuna işaret eden Yorgancıoğlu, sadece bir partinin iktidarda olduğu dönemi kapsayan raporu kabullenmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Afet Özcafer’in “Çoğunluk bizde istediğimiz gibi hazırlarız” şeklinde ifadeler kullandığını da savunan Yorgancıoğlu, “O zaman komite kurmaya ne gerek vardı. Ulusal Birlik Partisi otursun istediği ve işine geldiği gibi rapor hazırlasın” dedi.

Afet Özcafer’in söz konusu raporunu Başbakanlık Denetleme Kurulu hazırladığına ilişkin bilgiler aldıklarını ifade eden Yorgancıoğlu, bu durumun Meclis iradesini hiçe saymak olduğunu ve Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun bundan sonra hazırlayacağı raporların da tartışılır hale geldiğini savundu.

Yorgancıoğlu, “KTHY’nin, Derviş Eroğlu’nun Cumhurbaşkanı olması adına gözden çıkarılması sonucu batırıldığı” açıkladı.

Yorgancıoğlu, Meclis İçtüzüğüne aykırı hareket ettiği ve meclisin saygınlığına hareket ettiği için Afet Özcafer hakkında gereğini yapması için Meclis Başkanı nezdinde gerekli girişimleri başlatacaklarını da sözlerine ekledi.

KADRİ FELLAHOĞLU

KTHY Meclis Araştırma Komitesi üyesi Kadri Fellahoğlu ise, komitenin çalışmalarında yaşanan süreçle ilgili bilgiler verdi.

Birinci UBP Hükümeti döneminde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı’nın görevden alındığında Başbakan’ın “Hakkında yolsuzluk iddiaları konusunda söylentiler vardı onun için görevden aldım” şeklinde açıklama yaptığını ifade eden Fellahoğlu, bu gelişmeler sonrasında Başbakan’ın KTHY konusunda komite kurulmasını önerdiğini ve CTP’nin da bunu desteklemesi ile komitenin kurulduğunu anımsattı.

İlk toplantısını Ağustos 2010’da yapan komiteye gelen Başbakanlık Denetleme Kurulu üyelerinin “KTHY konusunda yeni çalışmaya başladık, o nedenle elimizde net bilgi yoktur” dediklerini anlatan Fellahoğlu, talep etmelerine karşın Sayıştaylığın 2000 yılında hazırladığı ve KTHY’nin UBP döneminde batırıldığına ilişkin raporun komiteye sunulmadığını söyledi.

Komitenin 8’inci toplantısını 1 Mart 2011’de yaptığına ve o günden bu yana herhangi bir toplantıya çağrılmadıklarına dikkati çeken Fellahoğlu, “Komite Başkanı sayın Afet Özcafer, 1 yıl sonra Meclis dışında kendi başına hazırladığı raporu açıklayarak suç işledi, siyasi etiğin dışına çıktı, gizlilik kararı olmasına karşın raporu basına sızdırdı” dedi.

Hazırlanan raporda CTP dönemi öncesi ve sonrası hiç bir değerlendirme bulunmadığını kaydeden Fellahoğlu “Kıbrıs Türk Hava Yolları bu hükümet döneminde şaibeli bir şekilde batırıldı. Esas incelenmesi gereken bu dönemdir. O nedenle bu raporu reddediyoruz. Afet Özcafer hakkında gereğini yapması için Meclis Başkanı nezdinde gerekli girişimleri başlatacağız. Afet hanımın komite başkanlığını tartışma konusu yapacağız” şeklinde konuştu.

Fellahoğlu, UBP’nin eski hükümet döneminde 2 kez KTHY’den uçak kiralamasına karşın parasını ödemediğini ve hala daha borçlu olduğunu da ileri sürdü.

MUSTAFA YEKTAOĞLU

Meclis Başkan Yardımcısı CTP Milletvekili Mustafa Yektaoğlu da yaptığı konuşmada, Afet Özcafer’in hareketinin Meclis İçtüzüğü ve Meclis iradesine aykırı olduğunu söyledi.

Komite kurulmasına genel kurulun karar verdiğine, partilerin üyelerini atadığına, bu nedenle komitenin Meclis Genel Kurulu’na karşı sorumlu olduğuna dikkati çeken Yektaoğlu, “Komite 1 yıldır toplanmıyor ondan sonra Meclis komitesinin haberi olmayan bir rapor ortaya çıkıyor. Bu iç tüzüğe aykırıdır ve Meclis’in itibarını ayaklar altına almak demektir. Bu rapor, Ulusal Birlik Partisi’nin komplo şeklinde hazırlayıp ortaya sürdüğü bir rapordur” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 889 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler