1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CTP GENÇLİK 'SKANDAL'IN ÜZERİNE YÜRÜDÜ
CTP GENÇLİK SKANDALIN ÜZERİNE YÜRÜDÜ

CTP GENÇLİK 'SKANDAL'IN ÜZERİNE YÜRÜDÜ

CTP Gençlik Örgütü, kamuda yaşanan skandalın ardından ortaya çıkan sınavlarla ilgili şaibenin ortadan kaldırılması için Cumhurbaşkanlığı ve Kamu Hizmeti Komisyonu’nun önünde eylem yaptı. Örgüt, Derviş Eroğlu ve Komisyon’a birer de mektup bırak

A+A-

CTP Gençlik Örgütü, kamuda yaşanan skandalın ardından ortaya çıkan sınavlarla ilgili şaibenin ortadan kaldırılması için Cumhurbaşkanlığı ve Kamu Hizmeti Komisyonu’nun önünde eylem yaptı. Örgüt, Derviş Eroğlu ve Komisyon’a birer de mektup bıraktı. CTP Gençlik Örgütü Başkanı Ürün Solyalı tarafından okunan  basın açıklamasının tam metni şöyle:

 

 

UBP’nin kurultay süresince ortaya koyduğu tartışmaların sonunda, son günlerde yaşadığımız kamu hizmeti komisyonu üyelerinin yargıya taşınan belge sahteciliği ve araştırmalar sonucu ortaya çıkan sınav sonuçlarının dışa sızdırılmasıyla birlikte ülkemiz gençliğinde kamu kurumlarına karşı çok ciddi bir güvensizlik söz konusu olmuştur. İçeriğinin doğru olduğunu bildiğimiz ancak imzasının sahte olduğu polis tarafından ortaya çıkarılan belge, UBP’nin aslında ülkemiz gençliğini hiçbir şekilde umursamadığı, dikkate almadığı ve sadece kendi çevrelerini dikkate aldığı gerçeğini bir kez daha gözler önüne sermiştir.

CTP Gençlik Örgütü olarak tüm gençler adına bu rezilliğe daha fazla tahammülümüz kalmadığını, en üst makamların toplum önünde küçük hesaplar yaparak tartıştığını görmekteyiz. Bugün burada ülkemiz gençliğinin gelecek kaygısını yetkili makamlara taşımak niyetindeyiz.

Sayın Eroğlu’nun atamış olduğu Kamu Hizmeti Komisyonu’nun zanlı durumundaki üyeleri, yaratmış oldukları birçok haksız durum nedeniyle, ilgili imtihanlarda emeğiyle başarı sağlayan gençleri de zan altında bırakmıştır. Bu şaibeli durumların ortadan kalması ve ilgili makamların yasalardan kaynaklanan yetkilerini kullanması maksadıyla Kamu Hizmeti Komisyonu’na ve Cumhurbaşkanlığı’na ülke gençleri adına başvuruda bulunuyoruz. Ülke gençleri olarak beklentimiz zanlıların görevden alınması ve sınavların iptal edilmesidir.

 

 

 

 


 

Kamu Hizmet Komisyonu Başkanı ve Cumhurbaşkanına verilen mektuplar şöyle:

 

                                                                                              1 Ekim 2012 

Sn. Çetin UĞURAL,

Kamu Hizmeti Komisyonu

Başkanı;

Lefkoşa.

 

 

 

 

         Kamu Hizmeti Komisyonu üyesi Mustafa T. Tokay ve Kamu Hizmeti Komisyonu Sınav Müdürü Emir H. Emirkanı ile ilgili başlatılmış bulunan imza sahtemele ve/veya sahte belge düzenleme ve/veya evrakta sahtecilik suçlamaları ile ilgili olarak tahkikat sonucunda sair şeyler yanında, bu şahısların 53/1983 sayılı Kamu Hizmeti Komisyonu Kuruluş yasasının birçok maddesine ve özellikle Beşinci Kısım 10.,11 ve 12. Maddelerine yani siyasi faaliyette bulunma yasağı, ayrıcalık yapma yasağı ve gizli bilgileri açıklama yasağına açıkça aykırı ettikleri ortaya konulmuştur.

 

 

         Sözkonusu olayın KKTC yetkili makamlarınca yani, KKTC Mahkelemeri, Polis Genel Müdürlüğü ve Başsavcılık nezdinde araştırıldığı bir durumda, tarafınızdan 2012 yılında yapılmış bulunan ve bu son olayla şaibelerin karıştığı öğretmenlik sınavlarının mülakatlarının dondurulması, bu sınavı  hakkı ile kazanan gençlerin iyice araştırılması ve bu durumdan etkilenmemelerinin sağlanması ve gerekli görülmesi halinde ilgili sınavın tekrarlanabilmesi; Kamu Hizmeti Komisyonunun hak ettiği saygın ve adil imajı tekrardan tesis edebilmesi adına, gerekli çalışmaların tarafınızdan yapılmasını ülke gençleri namına Kamu Hizmeti Komisyonu’ndan talep etmekteyiz.

 

 

 

 

                                                                                        Saygılarımla,

 

                                                                                     Ürün SOLYALI 

 CTP Gençlik Örgütü (a)

                                                                                       Genel Başkan

        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

                                                                                     1 Ekim 2012

 

Sn. Derviş EROĞLU

KKTC Cumhurbaşkanı,

Lefkoşa.

 

 

 

         Tarafınızdan Kamu Hizmeti Komisyonu’na atanmış bulunan Kamu Hizmeti Komisyonu üyesi Mustafa T. Tokay ve Kamu Hizmeti Komisyonu Sınav Müdürü Emir H. Emirkanı ile ilgili başlatılmış bulunan imza sahtemele ve/veya sahte belge düzenleme ve/veya evrakta sahtecilik suçlamaları ile ilgili olarak tahkikat sonucunda sair şeyler yanında, bu şahısların 53/1983 sayılı Kamu Hizmeti Komisyonu Kuruluş yasasının birçok maddesine ve özellikle Beşinci Kısım 10.,11 ve 12. Maddelerine yani siyasi faaliyette bulunma yasağı, ayrıcalık yapma yasağı ve gizli bilgileri açıklama yasağına açıkça aykırı ettikleri ortaya konulmuştur.

 

         UBP Kurultayı çerçevesinde ortaya çıkarılan bu durumun ülkemizde yaşayan gençleri ciddi surette tedirgin ettiği bir gerçekliktir. Emeği ile bir yerlere gelmiş ve gelecek olan gençlerimizi de şaibe altında bırakan bu durum derhal çözülmelidir. Ülkemizin en üst makamlarının yani Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık makamlarının toplum önünde küçük hesaplar yaparak geleceğimiz için büyük kayıplar doğuracak tartışmaları kabul edilebilir değildir. Toplumumuz, tasarrufunuzda bulundurduğunuz makama ve tartışma içerisine girdiğiniz diğer üst makamlara güvenini yitirmiştir.

        

         Yaşanan son olayla ilgili Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve tüm Bakanlıklar, Kamu Komisyonu makamları çok ciddi bir ağır yük altındadır. Atamış bulunduğunuz ve yıllarca mesai yaptığını sanık durumunda bulunan Komisyon Üyelerini, derhal 53/1983 sayılı Kamu Hizmeti Komisyonu Kuruluş yasasının sizlere verdiği yetkileri kullanarak görevden almanız tasarrufunuzda bulunan makamın sorumluluğu ve kamu vicdanın gereğidir.

        

         Yıllarca siyasi taktik olarak uyguladığınız ve bugünlere gelmenizde önemli bir rol oynayan susma politikası artık geçerliliğini yitirmiştir. Toplum yapılan bu son rezilliğe tahammül etmek istememektedir. Toplum adına yasalardan kaynaklanan yetkilerinizi kullanmamanız durumunda toplumun sizlere verdiği makamı da kullanmamak en iyi kararınız olacaktır.

 

        

 

                                                                                      Saygılarımla,

 

Ürün SOLYALI 

CTP Gençlik Örgütü (a)

                                                                                       Genel Başkan

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1397 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler