1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CTP, DISI'Yİ ZİYARET ETTİ
CTP, DISIYİ ZİYARET ETTİ

CTP, DISI'Yİ ZİYARET ETTİ

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, CTP-BG’nin Türkiye ile imzalanan Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması’na karşı olduğu kadar Kıbrıs Rum Yönetiminin Doğu Akdeniz’de tek yanlı petrol ve

A+A-

 

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, CTP-BG’nin Türkiye ile imzalanan Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması’na karşı olduğu kadar Kıbrıs Rum Yönetiminin Doğu Akdeniz’de tek yanlı petrol ve doğal gaz aramasını da doğru bulmadığını vurgulayarak, “Biz, her iki tarafı da bu tavrı bir yana bırakarak Kıbrıs sorununa çözüm bulunması yönündeki çabalara hız kazandırılmasını istiyoruz” diye konuştu.

CTP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, CTP-BG heyeti bugün saat 11.30’da Güney’deki DISI partisini ziyaret etti.

CTP-BG yeni yönetiminin göreve gelmesiyle güneydeki siyasi partilere yaptıkları ilk ziyarette parti heyeti Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu başkanlığında Genel Sekreter Asım Akansoy, Dış İlişkiler Sekreteri Özdil Nami, Mali Sekreter Gülden Karakaya Akbil ve Girne Milletvekili Salih İzbul’dan oluştu.

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve DISI Genel Başkanı Nicos Anastasiades arasında yarım saat süren baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

Yaklaşık bir saat süren görüşmeden sonra açıklama yapan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve DISI Genel Başkanı Nicos Anastasiades, son günlerde ortaya çıkan petrol arama konusunun, Kıbrıs sorununun bir an önce çözüme ulaşması gerekliliğini ortaya çıkardığı noktasında görüş birliğine vardıklarını kaydettiler.

İlk açıklamayı yapan evsahibi DİSİ’nin Genel Başkanı Anastasiades, her iki partinin de çözüm konusunda istekli olmakla birlikte toplumlarının kaygılarının göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

Görüşmede ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin’ ekonomik münhasır bölgesinde doğal gaz ve petrol aramakla ilgili egemenlik hakkını kullanmasının engellenemeyeceğini dile getirdiklerini kaydeden Anastasiades, “Sayın Yorgancıoğlu’na Kıbrıs Türk toplumunun Kıbrıs’ın doğal zenginlikleri üzerindeki hakkını inkâr etmediğini ancak Kırıs Cumhuriyeti tarafından çıkarılacak zenginliklerden çözümden sonra yararlanabileceklerini söyledim” diye konuştu.

Anastasiades, adanın doğal zenginliklerinden her iki toplumun da yararlanabilmesi için bir an önce çözüme kavuşulması gerektiğini sözlerine ekledi.

YORGANCIOĞLU

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ise konuşmasında iki partinin görüşmesinin Kıbrıs’ta zor günlerin yaşandığı bir döneme denk geldiğine dikkat çekerek, her iki toplum liderinin çözüme yönelik yeterli çaba ortaya koymamaları nedeniyle durumun daha da zorlaştığını kaydetti.

Kıbrıs Rum Yönetiminin Kıbrıs sorununun çözümünün önüne hidrokarbon araştırılmasını koyduğunu ifade eden CTP-BG Genel Başkanı, uluslar arası konumunun Kıbrıs Rum Yönetimine bu konuda hak verme iddiasında olmasına karşın Kıbrıs Rum Yönetiminin Kıbrıslı Türkleri yok sayarak bu girişimde bulunmasını meşru olarak değerlendirmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

CTP-BG’nin parti olarak önceliğinin Kıbrıs sorununun bir an önce çözüme ulaştırılması olduğunu vurgulayan Yorgancıoğlu, BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesine gönderdiği mektupta bu konudaki kaygılarını ileterek, Kıbrıs’ın petrol ve doğal gaz arama çalışmalarına son verilmesine yönelik etkilerini kullanmalarını talep ettiklerini kaydetti.

Yorgancıoğlu, Güney Kıbrıs’ın bu yöndeki çabalarını sürdürmesinin sadece Kıbrıs sorununu güçlendirmekle kalmayacağını, aynı zamanda iki taraf arasındaki algının olumsuz etkilenmesine yol açacağını da ifade etti.

Kıbrıs Rum Yönetiminin bu teşebbüsüne karşılık KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması imzaladıklarını da anımsatan CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu, “Biz, CTP-BG olarak bu anlaşmaya Meclis’te hayır deme kararı aldık. Ancak Kıbrıs Rum Yönetiminin de yaptığı doğru değildir. İki yanlış bir doğru yapmayacağından her iki tarafın, dalaşmayı bir yana bırakıp Kıbrıs’ta erken bir çözüm için yoğun çaba göstermesi gerekiyor. Ekim sonunda New York’ta yapılacak zirveden iyi bir sonuç alınması için çaba gösterilmesi gerekiyor. Petrol arama, bu çabalara engel olmamalı” diye konuştu

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 944 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler