1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CTP BİR DOKUNDU BİN AH İŞİTTİ…
CTP BİR DOKUNDU BİN AH İŞİTTİ…

CTP BİR DOKUNDU BİN AH İŞİTTİ…

Gaziveren, Yeşilyurt ve Doğancı’yı ziyaret eden CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve CTP-BG heyeti bir dokundu bin ah işitti… “UBP, üretimi de üreticiyi de mahvetti” Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel

A+A-

Gaziveren, Yeşilyurt ve Doğancı’yı ziyaret eden CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve CTP-BG heyeti bir dokundu bin ah işitti…

 

 “UBP, üretimi de üreticiyi de mahvetti”

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bugünkü UBP hükümetinin gelmiş geçmiş en beceriksiz hükümet olduğunu vurgulayarak, ülkeyi yangın yerine çeviren UBP iktidarına karşı halka birlikte mücadele vereceklerini kaydetti.

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu dün Gaziveren, Yeşilyurt ve Doğancı köylerini ziyaret etti. Yorgancıoğlu’na ziyareti sırasında CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy, CTP Güzelyurt İlçe Başkanı Burhan Eraslan, CTP Güzelyurt Milletvekilleri Fatma Ekenoğlu ve Mehmet Çağlar yanında CTP Güzelyurt İlçe yöneticileri eşlik etti. 

Üç yerleşim birimini ziyaretinde halkla bir araya gelerek görüş alış verişinde bulunan ve vatandaşların sorunlarını dinleyen CTP heyeti, “bir dokundu, bin ‘ah’ işitti”. Sorunlarının başa çıkılmaz boyuta ulaştığından yakınan vatandaşlar, Ulusal Birlik Partisi hükümetinin ülkenin üretimini de, üretici köylüsünü de beceriksizliği ile mahvederek iflasa sürüklediğini vurguladılar.

 

“ÜRETİCİ MAHVOLDU”

 

CTP-BG heyeti ile buluşan vatandaşlar, narenciyede, üzümde ve patateste ciddi sorunlar yaşandığını, üreticinin yeniden üretim yapabilmesi için gerekli olanakların neredeyse tamamen ortadan kalktığını dile getirdiler. Özellikle üretimle uğraşan Gaziveren, Yeşilyurt ve Doğancı köylüleri, patateste dış pazar bulunduğu halde ihracatta ciddi sorunlarla karşılaştıklarını, ihracatın gerçekleştirilemediğini kaydettiler. Üreticiler, üzümde bulunduğu iddia edilen zirai ilaç kalıntıları konusunda da devletin ilgili kurumlarının gereğini yapma konusunda çok geç kalmakta olduğunu, narenciyede ise üreticiye gerekli ödemelerin halen tamamlanmadığı anlatıldı.

Tüm olumsuzlukların yanı sıra dövizin olağanüstü artışı ile tüm üretim girdilerinin arttığına, hükümetin ise gelişmeleri yalnızca seyrettiğine işaret eden üreticiler, “yeniden üretimden bahsetmek hayal gibi, üreticimiz gerçek anlamda mahvolmuştur” diye konuştular.

 

KAYNAKLAR HEBA EDİLİYOR

 

Köylüler tüm olumsuzluklara ek olarak kıt kaynaklara sahip ülkenin su rezervlerinin de pervasızca heba edildiğine işaret ettiler. Yeşilyurt’tan geçerek Lefkoşa’ya su taşıyan boru hatlarından ciddi su kayıpları olduğunu anlatan vatandaşlar, “ancak devletin ilgili mercileri konuyu bildikleri halde, partizanlık ve adam kayırmacılık nedeniyle, bu soruna müdahale etmiyorlar” dediler.

 

CTP-BG Genel başkanı Özkan Yorgancıoğlunun, bölgeye yapılması öngörülen petrol dolum veya rafineri tesisleri için bir önceki YAGA yönetiminin  yaratacağı çevre kirliliği, rekabet gücü olmaması,yeterince istihdam yaratacak olmaması, kaçakçılığının önlenmesinin mümkün olmaması ve denetiminin yapılamıyacak olması nedeni karşı çıkılması gerektiğini içeren bir raporu UBP hükümetine sunduğunu anımsatması üzerine  her üç yerleşim biriminin sakinleri çevre kirliliği yaratacak ve denetlenemeyecek böylesi bir yatırıma  şiddetle karşı olduklarını kaydederek “CMC atıklarından 50 yıldır kurtulamayan bölgemizde yeni kirliliklere onayımız yoktur” diye konuştular ve yeni sorunlar yaratacak teşebbüsler değil, turistik, çevreye uyumlu yatırımlar beklediklerini anlattılar.

CTP-BG heyeti, Lefke Belediye sınırlarına yeni dahil edilen özellikle Gaziveren ve Doğancı köylerinden belediye hizmetleri konusunda ciddi şikayetler dinledi. Her iki köyde de köylüler, belediyenin yalnızca para topladığını ancak ne çevre temizliği ve ne de adil su dağıtımı konusunda hiçbir olumlu adım atmadığını, köylerinin belediye hizmetlerinden mahrum bırakıldığını belirttiler.

 

AF YASASI İLE BEYAZ-YEŞİL KİMLİKLERE TEPKİ

 

Vatandaşlar, CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu ve beraberindeki heyete, UBP hükümetinin gündemindeki kaçak yaşama af getiren tasarı ile beyaz ve yeşil kimlik uygulamaları ile ilgili görüşlerini de aktardılar. Bölge halkı bu uygulamaya şiddetle karşı olduklarını kaydederken, Türkiye’de doğmuş bir KKTC vatandaşının “ “Ben TC kökenliyim. 1975 yılından beri bu adadayım. 6 çocuğum var. İlk kez şimdi ailemle birlikte aç kalma endişesi taşımaya başladım. Bu ülkeye halen nüfus taşınmasına kimse dur demiyor. Lütfen buna bir çare üretin. Artık her gelen, önceden gelenin ekmeğini alıyor. Bu çok tehlikeli bir durum” şeklindeki tepkisi ise özellikle dikkatleri çekti.

 

YORGANCIOĞLU: “HEP BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ”

 

Vatandaşların sorunlarını dinleyerek görüş alış verişinde bulunan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ise ziyaretlerinin amacının halkın sorunlarını yerinde dinlemek ve üzerlerine düşeni yapmak olduğunu anlatarak, “Sizlerin de ifade ettiğiniz gibi ülkemiz ve halkımız çok ciddi sorunlarla boğuşmaktadır. Bugünkü hükümet gelmiş geçmiş en beceriksiz hükümettir. Sorunların çözümü için hep birlikte mücadele edeceğiz.

Elbirliği ile haksızlıkların, partizanlığın, adam kayırmacılığın karşısında duracağız.  Daha da önemlisi demokrasi, adalet, insan hakları, barış ve insanımızın alım gücünün korunacağı, üretken bir ekonomi için bu hükümetin en kısa sürede iktidardan gitmesi için elimizden geleni hep birlikte yapacağız” dedi.

Yorgancıoğlu, ülkeye nüfus aktarılmasına ve yeni yurttaşlılar verilmesine ise kesinlikle karşı olduklarını ve her platformda gereği neyse yapacaklarını da sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 919 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler