1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CTP-BG'DEN 'LEFKOŞA KENT KURULTAYI'
CTP-BGDEN LEFKOŞA KENT KURULTAYI

CTP-BG'DEN 'LEFKOŞA KENT KURULTAYI'

“LEFKOŞA’NIN GELECEĞİ PLANLANACAK” Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler, Lefkoşa'nın gerek yönetsel, gerek mali, gerekse yapısal bozukluklarını düzeltme ve yeniden düzenlenip çağdaş bir başkent haline getirilmesi için “Lefko

A+A- 

“LEFKOŞA’NIN GELECEĞİ PLANLANACAK”

 Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler, Lefkoşa'nın gerek yönetsel, gerek mali, gerekse yapısal bozukluklarını düzeltme ve yeniden düzenlenip çağdaş bir başkent haline getirilmesi için “Lefkoşa Kent Kurultayı” düzenleme kararı aldı.
CTP-BG MYK’sı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 20-21 Eylül tarihlerinde gerçekleştirecek kurultayda, yurt dışından ve üniversitelerden davet edilecek uzmanlar, akademisyenler, ülkedeki meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri ve katkı koyacak bütün katılımcılarla birlikte, özelde Lefkoşa, genelde de yerel yönetim anlayışının ele alınıp değerlendirileceği kaydedildi.

“CAĞDAŞ BAŞKENT HEDEFİ”
Yapılaşması, çevre düzenlemesi ve yeşil alanlarıyla, trafik ve yol güvenliğiyle, kültür hazineleriyle, sağlığa ve gıda güvenliğine verdiği önemle, çağdaş eğitim anlayışına katkıyla, modern ve çağdaş bir kent planlama çalışması yapılacağı belirtilen açıklamada, tüm partilere, sivil toplum örgütlerine ve halka açık olacak kent kurultayından çıkacak sonuçlarla Lefkoşa'nın geleceğinin planlanacağı ifade edildi.
“Lefkoşa'nın iflas, kriz ve kaostan çıkıp çağdaş bir başkent olması için sahip olduğumuz yerel yönetim deneyimi, katılımcı demokrasi ve yerinden yönetim anlayışımızla, her türlü çabayı ortaya koyacağız” ifadelerine yer verilen açıklamada, CTP-BG’nin yapılan büyük tahribatı düzeltmek için halktan görev beklediği kaydedildi.
Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan sürece, hükümetin çıkarttığı yasa gücünde kararname ve Anayasa Mahkemesi’nin kararına da değinilen açıklamada, hükümete eleştirilerde bulunuldu.

“BULUTOĞLULARI İSTİFA ETMELİ SEÇİM YOLUNU AÇMALI”
Lefkoşa Türk Belediyesi’nin halka hak ettiği hız ve kalitede hizmet verebilmesi gerektiğine, ancak bunun bugünkü yapıyla gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığına dikkat çekilen açıklamada, “CTP-BG'nin Lefkoşa Türk Belediyesi’nde mevcut güven vermeyen çağ dışı anlayış ve politikalara katılması, destek vermesi veya zemin hazırlaması mümkün değildir. Bu aşamada en doğru ve etik gerekliliği olan davranış Cemal Bulutoğluları’nın istifa etmesi ve seçim yolunu açmasıdır” denildi.
“UBP’nin demokrasiye ve hukuk devleti ilkelerine dair biraz olsun inanç kırıntıları kalmışsa, Cemal Bulutoğluları’nın yargılanması için gerekli polis ve savcılık soruşturmasının tamamlanması için adım atmalı ve yargı sürecinin başlatılmasını sağlamalıdır” ifadelerine yer verilen açıklamaya şöyle devam edildi:
“Lefkoşa'nın sorunlarını ve bunun için yapılması gerekenleri çok iyi bilen bütün belediye meclis üyelerinin, Lefkoşa'nın yeniden yapılandırılma sürecinin bir gün bile gecikmemesi için Lefkoşa halkı adına Cemal Bulutoğluları’na dur demek ve güven duyulan yeni bir yönetimin oluşması için çaba içinde olması şarttır. Lefkoşa’nın önünü açmak için mevcut yapının güven veren adımlar atması mümkün değildir. Dahası yeni suçlar işlenmeyeceğinin de hiçbir güvencesi yoktur. Bu durum devam ettiği sürece, Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis toplantılarına katılmak herhangi bir olumlu sonuç yaratmayacaktır. Cemal Bulutoğluları, sürecin tıkandığını ve tıkanıklığın tek nedeninin kendisi ve sahip olduğu UBP zihniyeti olduğunu bir türlü anlayamamakta veya anlamamakta ısrar etmektedir. Halbuki demokrasinin önünü açmak, yaşanmakta olan iflas, kriz ve kaosu aşmak için istifa ederek yeni bir yapıya fırsat vermekten başka bir yol kalmamıştır. Çözüm, demokrasi ve halk iradesinden geçmektedir. Yaşanan tüm olumsuzlukların aşılması için demokrasiye ve halk iradesine başvurmak tek geçerli ve doğru yoldur.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 573 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler