1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CTP BASIN TOPLANTISI
CTP BASIN TOPLANTISI

CTP BASIN TOPLANTISI

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) batma noktasına gelmesini “UBP hükümetinin bilerek ve isteyerek geliştirdiği bir operasyon” olarak nitelendirerek, LTB

A+A-

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) batma noktasına gelmesini “UBP hükümetinin bilerek ve isteyerek geliştirdiği bir operasyon” olarak nitelendirerek, LTB’deki gelişmelerde Başkan Cemal Bulutoğluları kadar UBP hükümetinin de affedilemeyecek suçları olduğunu belirtti.

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, hükümetin belediyeyle ilgili kararnamesini tanımadıklarını, CTP-BG Belediye Meclis üyelerinin görevlerinin başında olduğunu, hiç bir gücün onları görevlerinden edemeyeceğini kaydederek, “Halkın verdiği yetkiyi hükümetin almasına müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Yorgancıoğlu, yasa gücünde kararnamenin derhal iptal edilmesini, Cemal Bulutoğluları’nın istifa etmesini, Sayıştay raporu baz alınarak polis ve Savcılık soruşturmasının hızla tamamlanarak suçluların yargılanmasına başlanmasını istedi.

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bu sabah Meclis Mavi Salon’da LTB’deki gelişmeleri değerlendirdi.

Genel Sekreter Asım Akansoy, milletvekilleri ve CTP’li belediye başkanlarının da hazır bulunduğu basın toplantısında Başkan Yorgancıoğlu, LTB’deki gelişmeleri değerlendirdi ve yapılması gerekenler konusundaki partisinin görüşlerini ortaya koydu.

YARGISIZ İNFAZ

“Demokratik hukuk devleti, Anayasa ve yasalara bağlı olarak yönetilir. Hiçbir kişi ya da zümreye ayrıcalık, koruma veya çıkar sağlanmaz. Bu düzende halkoyu ile seçilenler atanmışlardan emir veya icazet almazlar” diyen Yorgancıoğlu, seçilmişlerin atanmışlar tarafından baskı altına alınması, tehdit edilmesi veya yargısız infazının söz konusu olamayacağını belirtti.

Çok uzun zamandır büyüyerek devam eden LTB’deki sorunun artık kontrolden çıktığını, belediyenin batışının UBP hükümetlerinin bilerek ve isteyerek gerçekleştirdiği bir operasyon olduğunu savunan Yorgancıoğlu, bunu şu ifadelerle izah etti:

“Cemal Bulutoğluları Lefkoşa Türk Belediyesi’ni Ulusal Birlik Partisi’ne çıkar sağlamak için tepe tepe kullanmıştır. Parti ileri gelenleriyle çok yakın bağı bulunanlar başta olmak üzere, ihtiyacın ve ödeme gücünün çok üstünde istihdam yapmıştır.

Ulusal Birlik Partisi, kendi çıkarları uğruna, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde gerçekleştirilen aşırı istihdamları yasallaştırmak için CTP-BG tarafından yapılan Belediye Personel Yasası’nı değiştirmiştir. Bu da, önce başkent belediyesinin, ardından da kendilerine bağlı diğer popülist başkanların yönettiği belediyelerin birer birer batağa sürüklenmesinin önünü açmıştır.

Cemal Bulutoğluları’nın çalışma barışını gözetmeyen, başta Belediyeler Yasası olmak üzere ülkemizdeki genel yasal düzenin ihlaline yol açan her türlü pervasızlığı ve yasa tanımazlığı UBP tarafından sineye çekilmiştir. Bunun iki nedeni olabilir: Ya Bulutoğluları’nın tavırları parti kararıdır, ya da hem dönemin Başbakanı Derviş Eroğlu’nun, hem de İrsen Küçük’ün Cemal Bulutoğluları’na müdahale etmekten korktuğu bazı karanlık ilişkileri vardır. Bizim inancımız bunların her ikisinin de geçerli olduğu yönündedir. Nitekim yasadışı borçlanılan 10 Milyon sterlinin önemli bir kısmının nerede olduğunu izah edebilen çıkmadığı gibi, bu paranın cumhurbaşkanlığı seçiminde Eroğlu’nun kampanyasında kullanılmış olabileceğine dair güçlü göstergeler ve beyanlar kuşkularımızı desteklemektedir.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin 2009 yılından beridir bütçelerinin gerçekleşme yüzdesi son derece düşüktür. Öngörülen gelirlerin ancak yarısına ulaşıldığı halde, bütçede öngörülen giderlere göre harcamalar ve borçlanmalar yapılmıştır. UBP hükümetleri bu hayali bütçeleri hiç sorgulamadan onaylayarak ve hatta talep edilen borçlanmalara devlet kefaleti de vererek iflası sürekli derinleştirmiştir.”

HÜKÜMETE SORULAR

Elbirliği ile yaratılan enkazın baş sorumlularının Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük başkanlığındaki UBP hükümetleri, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları ve ona destek olan belediye meclis üyeleri olduğunu dile getiren Yorgancıoğlu, Başbakan İrsen Küçük’ün yanıt vermek zorunda olduğunu ifade ettiği soruları şöyle sıraladı:

“Cemal Bulutoğluları Sayıştay’ın tespitlerine göre suçludur. İzne çıkıp makamını boşaltmasını uygun gördüğünüze göre, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin başında bulunması size göre de sakıncalıdır. Eğer onu istifaya ikna edemiyorsanız, o zaman neden en azından partinizden ihraç etmiyorsunuz?

Partinizle ve sizinle ilgili sayısız şaibe söylentisinin var olduğu bir ortamda, bunlara açıklık getirecek cesaretiniz var mı?

Sayıştay raporu ile işlenen suçlar teker teker sıralanmıştır. Polisin ve başsavcılığın gerekli soruşturmayı yaparak tamamlaması ve konuyu mahkemelere havale etmesi için herhangi bir girişiminiz var mı?

Görev ve yetkisini önce halkımızdan, sonra da yasalardan alan seçilmişlerin yerine, hiçbir yasal yetki ve sorumluluğu olmayan devlet memurlarını Lefkoşa Türk Belediyesi’nde görevlendirdiniz. Başta Kaymakam Deniz Dana olmak üzere, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde gayrı yasal yetki kullanmaya kalkanların suç işleyeceğini ve mutlaka mahkum olacağını bilmiyor musunuz?

Bunları azmettirmekten ötürü sizin de aynı biçimde mahkumiyetinizin gündeme geleceğinin farkında mısınız?

Tek çare olarak Anayasa’yı çiğnemeyi uygun gördüğünüze göre, Cemal Bulutoğluları’ndan korktuğunuz anlaşılıyor. Korkunun ecele faydası var mıdır?”

YAPILMASI GEREKENLER

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin kurtarılmasının çok güç olacağını, çok büyük bir çabaya ve uzunca bir zamana gereksinim duyulacağını anlatan CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu “Bunu halka güven veren, belediyecilik deneyimi yüksek ve geçmişi bu konuda parlak başarılarla dolu kadrolarımızla biz başarabiliriz” dedi.

Yorgancıoğlu, yapılması gerekenler konusunda ise şu ifadelere yer verdi:

“Hükümet, yasa gücünde kararname olduğunu sandığı saçmalığı derhal çöpe atmalıdır.

Cemal Bulutoğluları derhal istifa ettirilmelidir.

Sayıştay raporu baz alınarak, polis ve savcılık soruşturması hızla tamamlanmalı, suçluların yargılanmasına başlanmalıdır.

Çare demokrasidedir. Lefkoşa Türk Belediyesi’nin yönetimi, olası en kısa sürede erken seçim hedefiyle, halkımızın iradesiyle şekillenen Belediye Meclisi’ne bırakılmalıdır.

Belediye içinde egemenlik kuran karanlık odaklar derhal temizlenmelidir.

Rastgele durdurulan ve işten atılmaları halinde hizmetlerin aksaması kesin olan 123 kişinin işten durdurulmasını kabul etmiyoruz.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde çalışır görünüp sadece maaş alanların olduğu iddiaları vardır. Bu araştırılmalı ve doğruluğunun tespiti halinde ise bunların işine son verilmelidir.

Devlet katkısı, belediyelerin çağın gerektirdiği kapsam ve kalitede hizmet sunabilmesi için mutlaka artırılmalıdır. Devlet katkısı oranı yüzde 8,5’ten yüzde 10’a çıkarılmalıdır. Bu durumda mevcut nüfusu nedeniyle aslan payını zaten Lefkoşa alacaktır.

Belediyeler için uygulanan indirimli KDV tarifesini kaldıran UBP, tüm belediyeleri mali sıkıntıya sokmuştur. Belediyelerin yatırım giderlerine uygulanan KDV oranı yüzde 16’dan yeniden yüzde 5’e çekilmeli ve Lefkoşa Türk Belediyesi’nin de gider kalemlerinde tasarruf sağlanmalıdır.

Maliye Bakanlığı’nın belediyelere ödemesi gereken KDV alacakları ya ödenmeli, ya da devletin alacaklarına karşılık sayılarak temizlenmelidir.

Tüm bunların yapılması ve aklı başında bir yönetim anlayışının yerleşmesiyle Lefkoşa Türk Belediyesi’nin düzlüğe yaklaşması mümkündür.”

CTP-BG’Lİ BELEDİYELER

“Bizler parti olarak yerel yönetimlerde engin bir deneyime sahibiz. Bugün ülkemizde bulunan 28 belediyeden sadece partimize mensup başkanlar tarafından yönetilenlerde gerek mali, gerekse idari hiç bir sorunun yaşanmamaktadır. Bu bir rastlantı değildir. Gazimağusa, Girne, Değirmenlik, Gönyeli, Yeniboğaziçi, Dikmen, Alayköy ve Akıncılar belediyeleri eski yönetimlerden borçla devralınmıştır. Bu belediyelerde şimdi akılcı ve adil bir yönetim iş başındadır. Bu nedenle, çalışanların bütün yatırımları yapılmakta ve maaşları tam zamanında ödenmektedir” diyen Yorgancıoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bütün bu gerçekler ışığında yinelemek gerekir ki, İrsen Küçük ve takım arkadaşları, ülkedeki sorunları çözecek yeteneğe de basirete de sahip değildir. El attıkları her konuda duvara çarpıp geri dönmektedirler. Yarattıkları yıkım, halkımızın sabrını giderek tüketmektedir. Bizler Kıbrıs Türk Halkı’nın demokrasiye bağlılığını ve demokratik geleneğini çok iyi bilerek, siyasi mücadelemizi sürdürmekteyiz. Bugün yaşadığımız düzenin halkımızın hak etmediği bir düzen olduğu gerçeğini bir an bile aklımızdan çıkarmadan, İrsen Küçük ve takım arkadaşları, Cemal Bulutoğluları ile birlikte, istifa edinceye ve halkımıza yaraşır yeni bir dönem başlayıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1086 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler