1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Crossroads III Gençlik Tiyatrosu Yaz Kampı
Crossroads III Gençlik Tiyatrosu Yaz Kampı

Crossroads III Gençlik Tiyatrosu Yaz Kampı

Geçen yıl kültür-sanat ekinde yayınlanan, 18 Haziran 2011 tarihli (231. Sayı) yazımı kişisel arşivimden bulup okuma ihtiyacı hissediyorum giderayak (giderayak, çünkü bu yazıyı yazdığım sıralarda tarih 10 Temmuz ve saat hesabıyla 3 günden kısa bir süre son

A+A-

 

 

 

Geçen yıl kültür-sanat ekinde yayınlanan, 18 Haziran 2011 tarihli (231. Sayı) yazımı kişisel arşivimden bulup okuma ihtiyacı hissediyorum giderayak (giderayak, çünkü bu yazıyı yazdığım sıralarda tarih 10 Temmuz ve saat hesabıyla 3 günden kısa bir süre sonra buralardan gidiyor olacağım).

‘Crossroads II Gençlik Tiyatrosu Yaz Kampı’ adını verdiğim bu yazıda 15-25 Temmuz 2011 tarihleri arasında, Limasol’a bağlı Kaminaria köyünde gerçekleşen 15-18 yaşları arasındaki gençler için düzenlenmiş, iki toplumlu 10 günlük tiyatro kampına eğitmen olarak gidiyor olmamdan bahsetmiştim. Çocuklardan ilk kez on gün gibi uzun bir süreliğine ayrılacak olmamın verdiği karmakarışık duygulardan, heyecandan....

Yazıdan bir alıntı:

“Ve şimdi bir yıl sonra yine Crossroads Kampı hazırlığındayız, ikincisine! Geçen yıl Düşlem ve Edim’den ayrılamamıştım. Bu yılki kampın hazırlıkları ise neredeyse 6 ay önce başladığında bu yıl yavrular ‘daha büyük’ oldukları için kampa katılabileceğimi söylemiştim Natalie’ye. Katılacağım da. Yine de anne-babalarımızın bizi hiçbir zaman yeteri kadar ‘büyük’ hissetmemelerini bugün daha iyi anlıyorum.

Bugüne kadar çocuklardan bir geceden fazla ayrılmadım. Haftasonu nene ve dedeleriyle Lisi’de kalmaları hariç (ve geçtiğimiz haftalardan itirafta bulunduğum o bir gecelik İstanbul kaçamağımız dışında) hiç... On gün nasıl olacak, nasıl geçecek bilemiyorum o yüzden ama kampın başlamasına bir aydan az bir süre kaldı ve doğrusu pek çok açıdan fazlasıyla heyecanlı ve endişeliyim..!”

Bugün bu yazıyı okuduğunuz sıralarda bu yıl düzenlenen aynı tiyatro kampının üçüncüsünde yine eğitmen olarak bulunuyorum.

Geçen yıl kampın teması ‘Kıbrıs ve Kıbrıs Kültürü’ idi, bu yılsa ‘Çeşitlilik’.

Geçen yıl sadece Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum gençlere açılan kampı bu yıl adada yaşayan her ülkeden gençlere açıldı. Buna bağlı olarak günlere ayrılmış konu başlıkları ‘Hadi Tanışalım’, ‘Kişisel-Sosyal Bellek/Hafıza’, ‘Kabullenme/Kişisel-Toplumsal Sınırla(ndırmala)r’, ‘İlişkiler/Güven’, ‘Umutlar ve İlhamlar’ olarak belirlenmişti. Bu başlıklar altında atölye çalışmaları gerçekleşti, geçen yıl olduğu gibi maske ve kukla yapımı, fotoğrafçılık, müzik, dans, resim gibi sanat dallarında çalışmalar yürütüldü.

‘Crossroads III Gençlik Tiyatrosu Kampı’, geçen yıl olduğu gibi TheatreEtc ve sivil toplum örgütü Culture in Action tarafından organize edildi. Kıbrıs’taki Amerikan Elçiliği ile Kıbrıs Ağı Gençlik Gelişimi kapsamında UNDP-Act tarafından finanse edilen Youth Activism Projesi adına Uzlaşım Derneği tarafından desteklenip finanse edildi. Drama eğitimlerini yürütecek eğitmenler: Natalia Kouhartsiouk, Christos Charitou, Oya Akın ve Zaylie-Dawn Wilson. Müzik atölyesini Maria Kasinou, kukla yapımını Angela, maske yapımını Sharon Kennington ve hareket/dans/kareografi atölyesini Zaylie üstlenecek.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 742 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler