1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÇÖZÜMÜ KOLAYLAŞTIRACAK ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLMELİ'
ÇÖZÜMÜ KOLAYLAŞTIRACAK ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLMELİ

'ÇÖZÜMÜ KOLAYLAŞTIRACAK ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLMELİ'

TDP Genel Sekreteri Özyiğit, Güney’in AB Dönem Başkanlığı ile ilgili yorumda bulundu

A+A-

 Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Kıbrıslı Rumların Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı sürecinde, Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilecek olan uluslararası toplantılara, Kıbrıslı Türklerin de katılımının sağlanması gerektiğini kaydetti. Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Başkanlığı döneminin, Kıbrıs sorununun çözümünü kolaylaştıracak şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirten Özyiğit, bu dönemde ayrıca, Güney’e gelecek AB yetkililerinin Kuzey’e geçmesine ve burada temas ve inceleme yapmalarına olanak sağlanması gerektiğinin önemine dikkat çekti.
TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs’ın dünya üzerindeki jeopolitik önemine işaret ederek, “Olası bir Suriye müdahalesinde de kullanılması kuvvetle muhtemeldir. Yani, Kıbrıs ve Kıbrıslılar üzerinde birtakım oyunlar oynanması devam edecektir” dedi.

“SORUN BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ”

Tüm bu nedenlerden dolayı Kıbrıs sorununun bir an önce çözümlenmesi gerektiğini ifade eden Cemal Özyiğit, “Ancak, Kopenhag ve Lahey’de yapılan hatalar sonucu, Annan Planı’na %65 ‘Evet’ diyen Kıbrıslı Türklerin iradesine rağmen %75 oranında ‘Hayır’ diyen Kıbrıslı Rumlar tüm Kıbrıs adına AB üyesi olmuşlardır. Aradan geçen 8 yılda bir arpa boyu yol alınmamış ve Kıbrıs Sorununa maalesef bir çözüm bulunamamıştır. Üstelik gelinen aşamada Kıbrıs müzakerelerine de ara verilmiştir. Oysa geçen zamanın Kıbrıslı Türklerin aleyhine olduğu gerçeğinden hareketle, daha çok gayret göstererek, samimi bir şekilde erken çözümün yolları aranmalıydı” ifadelerini kullandı.
Cemal Özyiğit, her türlü kaçakçılığın merkezi haline gelen ve sosyo-ekonomik yapının giderek daha da bozulduğu Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak zorunda bırakılan Kıbrıslı Türklerin, eski yıllardaki gibi yine kitleler halinde göç etmek tehlikesi ile karşı karşıya bırakıldığını savundu.
TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, görüşmelerin dondurulduğu bu dönemde, Güven Artırıcı Önlemler Kapsamında Maraş’ın BM gözetiminde esas sahiplerine devri ile Mağusa Limanı ile Ercan Havaalanı’nın uluslararası uçuşlar ile serbest ticarete açılmasının sağlanması gerektiği üzerinde durdu.


Bu haber toplam 455 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler