1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÇÖZÜM SÖZCÜĞÜ BENİM İÇİN KKTC'NİN EVİNİ DÜZELTMESİ DEMEKTİR'
ÇÖZÜM SÖZCÜĞÜ BENİM İÇİN KKTCNİN EVİNİ DÜZELTMESİ DEMEKTİR

'ÇÖZÜM SÖZCÜĞÜ BENİM İÇİN KKTC'NİN EVİNİ DÜZELTMESİ DEMEKTİR'

DGP Genel Başkanı Ertuğruloğlu ülke gündemini değerlendirdi

A+A-

 

 

Demokrasi ve Güven Partisi (DGP) Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, ülkede erken bir seçime gidilmesi veya normal bir seçimde DGP olarak, kişisel bakışına göre, ÖRP ve DP ile 3’lü bir ortaklıkla seçime girebileceklerini ifade ederek, böyle bir işbirliği “gerçekleşir mi gerçekleşmez mi” bilemeyeceğini, ancak böyle bir oluşumun ciddi ve güçlü bir alternatif olabileceğini kaydetti.

Ertuğruloğlu, kendileri için Kıbrıs’ta “çözüm” sözcüğünün “KKTC’nin evini düzeltmesi demek” olduğunu, “çözüm”ün de bu olduğunu savunarak, ülkede bir anlaşma olsa da olmasa da buna ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Ertuğruloğlu, “Türkiye bizim iç işlerimize karışır gibi saçma sapan iddialara” karşılık, “Ankara’nın KKTC’yi yönetme gibi bir sevdası yoktur. Buna ihtiyacı da yoktur. Ankara’nın öyle yoğun gündemleri vardır ki, en son ihtiyaç duyacağı KKTC’nin yönetilmesine odaklanmasıdır. Ama biz burada bunca yıldır sergilediğimiz başarısızlığı sergilemeye devam edersek, kısır döngü çekişmeleri sürdürürsek, Anavatan’ı mecbur bırakıyoruz. Burada bir şeylerin düzelmesi adına buraya yönelme mecburiyetinde bırakıyoruz” dedi.

Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs’ta, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sadece Kıbrıs Rum halkını, KKTC’nin de sadece Kıbrıs Türk halkını temsil ettiği gerçeği resmen tescil edilmediği sürece gündeme gelecek müzakerelerin başarı şansının 50 yıldır olmadığını, 500 yıl daha görüşülse de olmayacağını iddia ederek, “yıllardır sürdürülen Kıbrıs müzakerelerden bugüne kadar bir netice çıkmadıysa bunun birinci nedeninin BM örgütünün kendisi” olduğunu vurguladı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 619 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler