1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÇÖZÜM İSTİYORUZ'
ÇÖZÜM İSTİYORUZ

'ÇÖZÜM İSTİYORUZ'

KTAMS, 2. Greentree Zirvesi’nin değerlendirdi. KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan imzasıyla gönderilen açıklamanın tam metni şöyle;

A+A-

 

KTAMS, 2. Greentree Zirvesi’nin değerlendirdi. KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan imzasıyla gönderilen açıklamanın tam metni şöyle;

 

Yaşadığımız birçok toplumsal ve ekonomik sıkıntının temelinde yatan Kıbrıs sorunu hakkındaki son gelişmeleri değerlendiren KTAMS 2. Green Tree Zirvesi'nden de olumlu bir sonuç çıkmamasını kabul edilemez bir gelişme olarak görmektedir.

KTAMS bizzat Cumhurbaşkanı Eroğlu tarafından bir dönüm noktası olarak nitelendirilen bu zirveye Sayın Eroğlu'nun yakınlaşma sağlayacak öneriler yerine bilinen tezlerini tekrar eden öneriler ile gitmesinin Zirve'nin başarısız geçmesinde önemli bir unsur olduğunu değerlendirmektedir.

2. Green Tree Zirvesi’nden sonra yaptığı açıklamada BM Genel Sekreteri’nin Vatandaşlık, Mülkiyet ve Federal Yürütme’nin seçimi konularını öne çıkardığı görülmektedir. Bu konuların öncelikle çözülebilmesi için Sayın Eroğlu'nun gecikmeden vatandaş sayımızı muhataplarına vermesi, mülkiyette her iki taraf ve uluslararası hukuk açısından kabul edilebilir kriterler masaya götürmesi ve çapraz oy konusunu Türk tarafının 4 Ocak 2010 tarihli paket önerisi çerçevesinde müzakere etmesi gerekir. Eroğlu’nun bu adımları atması ve muhatabını bunlara olumlu cevap vermeye zorlaması çözüm için şarttır.

KTAMS Mart 2012 ortasına kadar geçecek sürede bu adımların atılması ile Rum tarafının çözüme zorlanarak BM’nin çok taraflı konferans çağrısı yapmasının önünün açılması gerektiğini savunmaktadır. Bu adımlardan kaçınılması sürecin çökmesine ve BM’nin uzun süre Kıbrıs konusundan ilgisini çekmesine neden olacaktır. KTAMS halkımızı çözümsüzlüğe mahkum eden her zihniyetin karşısındadır. Çözüm talebimiz dün olduğu gibi bugün de güçlüdür.

Sendikamız Sayın Eroğlu'nu çözüm yönünde adım attığı yapıcı öneri yaptığı iddialarının içini doldurmaya ve varsa bunları halkla paylaşmaya davet etmektedir. Halkımız boş söz ve sloganlara toktur. Halkımız karşılıklı suçlamalar duymak değil çözüm için kimin ne yaptığını ve sorunun çözüldüğünü görmek istemektedir.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 643 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler