1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÇÖZÜM İRADESİ YÜKSEK SESLE HAYKIRILMALI'
ÇÖZÜM İRADESİ YÜKSEK SESLE HAYKIRILMALI

'ÇÖZÜM İRADESİ YÜKSEK SESLE HAYKIRILMALI'

CTP Lefkoşa İlçesi’nin düzenlediği kitle toplantısında, Kıbrıs sorunu ve Greentree zirvesi ele alındı.

A+A-

 

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP) Lefkoşa İlçesi’nin düzenlediği kitle toplantısında, Kıbrıs sorunu ve Greentree zirvesi ele alındı.

 

CTP’den yapılan yazılı açıklamaya göre toplantıda, CTP’nin çözüm konusundaki kararlılığı bir kez daha vurgulandı.

 

KTAMS merkezinde dün akşam yapılan toplantıda konuşan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, çözümün önemine işaret ederek, ikinci Greentree zirvesi öncesi tüm barışseverlere çözüm iradelerini daha yüksek sesle ifade etmeleri çağrısında bulundu.

 

Yorgancıoğlu, CTP’nin halkla ve ilgili tüm örgüt ve kuruluşlarla bu mücadelenin en ön safhasında yer alma kararlılığı içinde olduğunu vurguladı.

 

CTP Lefkoşa Milletvekili ve Dışilişkiler Sekreteri Özdil Nami de, katılımcılara parti adına yapılan yurtiçi ve yurtdışı temaslar hakkında bilgi verdi; başta Türkiye olmak üzere 3. tarafların Kıbrıs konusuna bakışları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

Konuşmasında, 22-24 Ocak tarihleri arasında yapılacak olan Greentree zirvesi öncesi müzakerelerde yaşanmakta olan tıkanıklıkların nedenlerine değinen Nami, bunların aşılabilmesi için neler yapılması gerektiği hakkında CTP görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

 

Özdil Nami ana tıkanıklık nedeninin, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından masaya konan Güç Paylaşımı Yönetim başlığı altındaki paket öneriye sahip çıkmaması olduğunu savunarak, Türk tarafının bu pozisyonunu değiştirmesi gerektiğini söyledi.

 

Mülkiyet ve Toprak konularındaki tartışmalara da değinen Nami, Türk tarafının birinci Greentree Zirvesi’nde verdiği taahhütlerin arkasında durmasının önemine işaret etti.

 

Nami, “Türk tarafının bu adımları atmasının çözüm için elzem ancak yeterli olmadığını, sonuca gidebilmek için Rum lider Hristofias’ın da Talat’la yaptığı müzakerelerde davrandığından daha cesur davranması ve üzerine düşen adımları atması gerektiğini” kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 584 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler