1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Çözüm için yeni fırsatlar doğdu”
“Çözüm için yeni fırsatlar doğdu”

“Çözüm için yeni fırsatlar doğdu”

Talat, sondaj çalışmalarında bulunan doğalgazın Avrupa'ya aktarılmasındaki en uygun yolun, Türkiye olduğunu belirterek, bu adım için Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiğini vurguladı

A+A-

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Akdeniz'de taraflar arasında tartışma konusu olan doğalgaz arama çalışmalarının 51 yıldır devam eden Kıbrıs sorununun çözümü için yeni bir fırsat doğurduğunu ifade ederek, "Bulunan gazın Avrupa'ya aktarılmasındaki en uygun yol, Türkiye. Gazın Türkiye üzerinden gitmesi için Kıbrıs sorununun çözülmesi lazım. Yeni imkanlar doğdu, bunları değerlendirmemiz lazım" dedi.

Talat, Akhisar Genç İş Adamları Derneği'nce (AKGİAD) Akhisar Belediyesi Gölet Tesisleri'nde düzenlenen "Tarih Perspektifinde Kıbrıs ve Türkiye İlişkileri" konulu konferansta yaptığı konuşmada, 21 Aralık 1963 yılında Kıbrıs'ta sorununun başlangıcı olarak kabul edilen "Kanlı Noel" olayının üzerinden 51 yıl geçtiğini belirterek, sorununun bu süreçte geldiği noktayı anlattı.

Adada Türkleri hedef alan çatışmaların 1974 yılında Türkiye'nin yaptığı Barış Harekatı ile son bulduğunu ve Kıbrıslı Türkler için can güvenliği sorununun ortadan kalktığını belirten Talat, ancak geçen süreçte Kıbrıslı Türklerin dünyada bir aktör olarak yer almasının gerçekleşemediğini söyledi.
Talat, Kıbrıs Barış Harekatı'nın hemen ardından 1975 yılında Kıbrıs Federe Devleti'nin kurulduğunu, 1983 yılında ise KKTC'nin kuruluşunun ilan edildiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"KKTC'nin kurulmasının ardından Birleşmiş Milletler kararları da arka arkaya geldi ve sorun bugünkü noktaya getirildi. Dünyada bir aktör olabilmek için ya bağımsız bir devlete sahip olursunuz ya da bir anlaşmanın parçası olursunuz, o zaman aktör olursunuz. Kıbrıslı Türklerin dünyadan bir talebi var, bizi uluslararası aktör olarak kabul edin. BM Güvenlik Konseyi kabul etmediği sürece Kıbrıslı Türkler dünyada aktör olamaz."

Çözüm için ekonomik gelişmeler ve enerji kaynakları fırsat

Sorunun çözümü için oyunun uluslararası kurallara göre oynanması gerektiğini dile getiren Talat, bu noktada Kıbrıs Rus Kesimi'nde yaşanan ekonomik kriz ve Akdeniz'de taraflar arasında tartışmaya neden olan doğalgaz kaynaklarının çözüm için yeni fırsat olabileceğini ifade etti.

Talat, özellikle Akdeniz'deki doğalgaz kaynaklarının önemli bir fırsat olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Gazın miktarı belli değil ama orada kesin olan bir şey var. Bulunan gazın Avrupa'ya aktarılmasındaki en uygun yol, Türkiye. Gazın Türkiye üzerinden gitmesi için Kıbrıs sorununun çözülmesi lazım. Yeni imkanlar doğdu, bunları değerlendirmemiz lazım. Kıbrıs sorunu çözülmezse bu olmaz, ayrıca Rum ekonomisinin dışarıdan ama eskisinden farklı olarak gerçek yatırıma ihtiyacı var. Bunun için de sorunun çözülmesi şart. Gerçekleri görüp ona göre mi hareket edeceğiz, yoksa duygularımızla mı hareket edeceğiz. Duygularımızla hareket edersek hiçbir şeyi çözemeyiz, bugüne kadar hiç bir şeyi çözemedik."

Doğal kaynakların adanın bütününe ait olduğunu, dolayısıyla iki toplumun birlikte kullanması gerektiğini belirten Talat, bunun uluslararası kurallar çerçevesinde nasıl değerlendirilebileceğinin bilindiğini ve sorunun çözümü için koz olarak kullanılabileceğini söyledi.

Maden şehitlerini andı

Konferansta Soma'da 13 Mayıs'ta yaşanan maden faciasına da değinen Talat, 301 maden şehidine rahmet, ailelerine de sabır diledi.
Talat, konferans sonunda Akhisar'da yaşayan Kıbrıs Gazileri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Konferansı, Akhisar Kaymakamı Kaan Peker, Belediye Başkanı Salih Hızlı, Emniyet Müdürü Engin Pınar, AKGİAD Başkanı Özkan Kalın da takip etti. (tak)

Bu haber toplam 907 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler