1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÇÖZÜM İÇİN BARIŞ YANLILARI BİRLEŞMELİ'
ÇÖZÜM İÇİN BARIŞ YANLILARI BİRLEŞMELİ

'ÇÖZÜM İÇİN BARIŞ YANLILARI BİRLEŞMELİ'

BKP, Kıbrıs’ta erken çözüm için federasyon yanlısı barış güçlerinin en geniş güç birliğini sağlamasının şart olduğunu bildirdi.

A+A-

 

 

 

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Kıbrıs’ta erken çözüm için federasyon yanlısı barış güçlerinin en geniş güç birliğini sağlamasının şart olduğunu bildirdi.

BKP Örgüt Sekreteri Abdullah Korkmazhan bugün yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’deki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Hükümeti ile Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun müzakere süreci ve federal çözüm zeminini ortadan kaldırarak, ayrılıkçı hedeflerini ileri taşıma peşinde olduğunu ifade etti.

“Çözüm karşıtı ve ayrılıkçı politikaları ile Kıbrıslı Türkleri yeni maceralara sürüklemeye ve yok etmeye çalışan AKP ve Eroğlu’na karşı, federal çözüm yanlısı güçler en geniş güç birliğini biran önce sağlamalı ve harekete geçmelidirler” görüşünü dile getiren Kormazhan, beklenen ilerleme sağlanamayan müzakerelerin devam edip etmeyeceği konusunda da belirsizlik olduğunu kaydetti.

Korkmazhan, Birleşmiş Milletler’in (BM) müzakerelerin devamından yana oluğunu ifade ederek, BM’nin bundan sonraki süreçle ilgili olarak tarafların karar vermesini beklediğini ifade etti.

Abdullah Korkmazhan, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun ise müzakerelerin devam etmesi için kılını dahi kımıldatmamakla suçlayarak, “(Eroğlu) çıkmaz ilan edilmesini beklemektedir” ifadesini kullandı.

Korkmazhan, bu nedenle çözüm yanlısı güçlerin müzakerelerin kesintisiz devam etmesi ve erken çözüme ulaşılması amacıyla bir araya gelerek inisiyatif üstlenmesi gerekliliği üzerinde durdu.

Gelinen aşamada, çözümsüzlüğün kalıcılaşması; buna bağlı olarak Kıbrıs Türk toplumunun yok olması tehlikesiyle karşı karşıya kalındığına işaret eden Abdullah Korkmazhan, şu ifadelere yer verdi:

“İçinde bulunduğumuz ikilem ya çözüm, yada toplumsal yok oluştur. Sorun siyasi partileri aşmış ve toplumsal bir boyut kazanmıştır. Dolayısıyla en geniş güç birliğini sağlayıp çözüm için toplumsal bir mücadeleyi başlatacağız, ya da toplumsal yok oluşumuz karşısında her geçen gün daha da kahrolmaya devam edeceğiz.”

Korkmazhan, bu çerçevede BKP’nin tüm çözüm yanlısı siyasi parti ve kesimleri farklılıkları bir yana bırakarak, toplumsal varoluş ve çözüm için birlikte mücadeleye çağırdı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 511 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler