1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇÖZÜM DENEYİMLERİ AKTARILDI
ÇÖZÜM DENEYİMLERİ AKTARILDI

ÇÖZÜM DENEYİMLERİ AKTARILDI

Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Araştırma ve Diyalog, Kıbrıs 2015 İnisiyatifi tarafından “Barış ve Uzlaşma Konferansı” düzenlendi.

A+A-

 

BM Kalkınma Programı (UNDP) ve USAID (ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı) tarafından finanse edilen “Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Araştırma ve Diyalog, Kıbrıs 2015 İnisiyatifi” tarafından “Barış ve Uzlaşma Konferansı” düzenlendi.
“Uzlaşma yolunda elde edilen ilerlemenin ölçüleceği yeni bir yöntem konusunda öncülük ettiğini ve kaydedilen ilerlemenin, Sosyal Bağlılık ve Uzlaşma Endeksi ile ölçüleceğini” kaydeden İnisiyatif tarafından organize edilen konferans ara bölgede yer alan Dayanışma Evi’nde saat 16:00’da başladı.
Açılış konuşmaları Kıbrıs 2015 Araştırma Direktörü Erol Kaymak, ABD Kıbrıs Büyükelçisi John M. Koening, Interpeace Genel Direktör Yardımcısı Bernardo Arevalo de Leon, UNDP-ACT Program Sorumlusu Christopher Louise tarafından yapılan konferansta, endeksin geliştirilmesi için dünyanın çeşitli yerlerinden ve yerel uzmanların uyuşmazlıkların çözümü konusundaki deneyimleri aktaracak.
Açılış konuşmalarının ardından başlayan konferans kapanış oturumuyla beraber 3 oturum halinde gerçekleştirilecek ve saat 20:30’da sona erecek.

CESARETLENDİRME BECERİSİ

ABD’nin Kıbrıs Büyükelçisi John M. Koening, konuşmasında, 1994-1997 yılları arasında da Kıbrıs’ta görev yaptığını hatırlattı ve tekrar adada görev yapacağını öğrenince uzlaşma konusunda yapılan çalışmaları gözden geçirdiğini ve yol kat edildiğini gördüğünü söyledi.
Uzlaşmanın ve iki toplumu uzlaştırmanın zor olduğunu, buna katkı sağlayacak kişilerin tarafları cesaretlendirme becerisine sahip olması gerektiğini dile getiren Koening, sivil toplum ile sivil toplum örgütlerinin uzlaşma konusunda çeşitli yollar bularak faydalı çalışmaklar yapabileceğini kaydetti.

 

 

Bu haber toplam 566 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler