1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. COŞKULU AÇILIŞ
COŞKULU AÇILIŞ

COŞKULU AÇILIŞ

4’üncü Ozanköy Pekmez Festivali başladı

A+A-


 


4’üncü Ozanköy Pekmez Festivali başladı.
Ozanköy’ün turistik tanıtımına katkı yapmak, bölgede geleneksel metodlarla yapılan harnup üretiminin devamını sağlamak ve pekmez tüketimini teşvik amacıyla düzenlenen Ozanköy Pekmez Festivali başladı.
Girne Belediyesi’nin organizasyonluğunda, Ozanköy Muhtarlığı işbirliğinde bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen festival çeşitli sosyo-kültürel etkinliklerle 2 Eylül’e dek sürecek.
Festival önceki gün İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın ve Ozanköy Muhtarı Mustafa Uzun’un açılış konuşmalarıyla başladı. Festivalin açılışı harup şırası içilerek yapıldı.
Konuşmaların ardından festivalde; Girne Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Gençler grubu, Girne Tango Kulübü dans gösterisi, Osman Türkay Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Tuncay Özdoğanoğlu; “Osman Türkay’ın Felsefesi ve İnsana Bakış açısı” konulu sunum, Vakıf Üyeleri Yazar Ali Nesim, Araştırmacı Yazar İsmail Bozkurt, Eğitmen Oya Kutsal, Gazeteci-Yazar Ayşe Tural, Şair-Yazar Şirin Zaferyıldızı’nın şiir dinletisi, Gazeteci yazar Ahmet Tolgay; “Dere Tepe Kıbrıs” kitabında harnup konulu anlatımı, kitap tanıtmı ve imza etkinlikleri yer alırken, gece; Girne Belediyesi Kent Orkestrası’nın verdiği konserle tamamlandı.
Birçok sanatsal, kültürel, etkinlik ve konserlere ev sahipliği yapacak olan 4’üncü Ozanköy Pekmez Festivali, 2 Eylül Pazar saat 21.00’da Kolpa’nın vereceği final konseriyle sona erecek.

KÜLTÜREL DEĞERLERE KATKI


Ozanköy Muhtarı Mustafa Uzun yaptığı konuşmada, harnup ile pekmezin, Ozanköy’ün simgesi olduğunu ifade ederek, köy tanıtımı yanında kültürel değerlerin yaşatılmasına katkı sağlayan festivalin gerçekleşmesine katkı koyan başta Girne Belediyesi olmak üzere herkese teşekkürlerini sundu.


ULUSLAR ARASI BOYUT HEDEFİ

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın ise ülke kültürü, geleneği, tarihi ve toplumsal yaşamında önemli yeri olan unutulmaya yüz tutmuş değerleri yaşatma ve gelecek nesillere aktarmak adına düzenlemekte oldukları Ozanköy Pekmez Festivali’nin 4’sünü düzenlemekten mutluluk duyduklarını kaydetti.
Girne Belediyesi’nin Ozanköy Muhtarlığı ile birlikte düzenlediği; adı Ozanköy ile özdeşleşen harnup pekmeziyle, yan ürünlerinin üretim ve kullanımını teşvik etme ve köyün tanıtımına katkı sağlama amacıyla düzenlemekte olduğu festivalde bu yıl çeşitli sanatsal ve kültürel aktivitelerin yer alacağını belirten Aygın, festivali uluslararası boyuta taşımayı hedeflediklerini söyledi.
Konuşmasında festivalin açılışına davetli olduğu halde ilgi göstermeyen yetkilileri eleştiren Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın; Girne Belediyesi’nin düzenlemekte olduğu festivallere devlet ile hükümet yetkililerinin katılım göstermemelerinden yakındı.
Aygın, festivalin gerçekleşmesine katkı koyan, meclis üyeleri, festival organizasyon komitesi Ozanköy muhtarlığı ve Bel-Paz çalışanlarına teşekkürlerini sundu.


TOPLUMSAL BİLİNÇ

2’inci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da yaptığı konuşmada, harup ile pekmezin Ozanköy ile özdeşleşen ürünler olduğunu ifade ederek, festivallerin geleneksel ürünlerin tanıtımı yanında, bu ürünlerin elde edildiği ağaçların korunmasına da önemli katkılar yapmakta olduğuna dikkat çekti.
“Eğer bu ülkeyi bu toprakları seviyorsak köyümüze kentimize yurdumuza sahip çıkıyorsak onun bitkisine, kuşuna hayvanına da sahip çıkmalıyız aksi halde bu ülkeyi kendimizin yapamayız” diyen Talat, ülkede bu anlayışın daha fazla yayılması gerektiğini söyledi.
Ülkeye sahip çıkma konusunda toplumsal bilinç yaratmanın en önemli adımının; bireysel sorumluluktan geçtiğini ifade eden Mehmet Ali Talat, festivale katkı koyanlara teşekkür etti.


Bu haber toplam 585 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler