1. YAZARLAR

  2. Zeki Kayalp

  3. Copy-paste
Zeki Kayalp

Zeki Kayalp

Yazarın Tüm Yazıları >

Copy-paste

A+A-


Futbol izlenme oranı giderek  düşerken, kulüplerin giderleri iki kat artmıştır. Mali yapılarda çok ciddi dengesizlik olduğu kesin. Gerçekci bütçeler ortadan kalkıp, sanal aleme doğru yol alınıyor.  Rüzgarın esintisine göre bütçe yapılan başka bir ülke yok herhalde. Hemen hemen tüm kulüpler maddi sıkıntıdan bahseder ama hiç bir dönemde bu sorunun çözümü için bir arpa yol alamaz.
Futbol Federasyonu’na çok büyük bir görev düşmektedir. Yeni bina ve yeni lüks araba gibi futbola yeni yapılandırma, yeni bir heyecan, yeni bir soluk  getirme  sorumluluğu var. KOP-FIFA ilişkileri paralelinde, futbolumuza da  yeni açılım gelmeli.  Mevcut sistemle işlerin  yürümeyeceğini, yürürse bile yalnızca günü kurtarma operasyonu olacağı çok iyi bilinmeli.
Kulüplerin daha şeffaf ve daha iyi yönetilebilmesi için denetim  kaçınılmazdır. Ama bizler hangi sebeptendir bilinmez ne dendetlenme, ne sorgulanma, ne de yenilenme istiyoruz. Çünkü futbol sisteminden yamalanan kesim buna izin vermiyor. Futbol yapısı mevcut şekliyle çökmüştür. Her geçen sene kulüplerin yükümlülükleri artmaktadır. Üç beş kulüp dışında tümü neredeyse batmıştır. 
Kolay değil. Ganimet kültürüyle büyüyüp, beleşçiliğe alışıp sonradan gören bir toplum olarak bu tabuları yıkmak. Ama birilerinin bir  yerden başlama zamanı gelmiştir. Futbol Federasyonu önderliğinde  futbol ailesi eleştiri, özeleştiri ve önerilerini oratya koymalıdır. Her yıl seminerler yapılsa bile, konular yalnızca o güzelim hotellerin salonlarında kalır. Spor yazarlarına bu konuda büyük görev düşmektedir. Gazetelerin spor sayfalarının daha çok okunması, TV ekranlarında daha çok izlene bilmesi için gerçekci önerileri masaya yatırp tartışılmalı. Her birey şunu çok iyi bilmeli. Futbolu yakından takip edenlerin sayısı gerçekten azdır ve bu yapı sürdürülebilir değildir. Magazin haberciliğinden uzaklaşıp, dünyayla paralel olmasa bile ona yakın hareket edip yeni futbol sistemine katkı koymalıyız.
Futbol Federasyonu yeni bina yapıp yanına araba almakla, spor yazarları yeni bina yapıp içine girmekle gazetelerin yalnızca  arka sayfalarındaki manşetleri güzelleşir. İç sayfalar yine “copy  paste”. Bu yüzden tüm kesimlerin yeni sürece katkı koyma zorunluluğu vardır. Artık kaçarak dövüşmeye son verilmelidir.
NOT: Geçen hafta Göçmenköye teşekkür ettim. Bu haftaki teşekkür GG maçında gösterdiği performans için YAK’a gidiyor.

Bu yazı toplam 1311 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar