1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇÖPLER, İKİ YIL BOYUNCA GÜNGÖR'E
ÇÖPLER,  İKİ YIL BOYUNCA GÜNGÖRE

ÇÖPLER, İKİ YIL BOYUNCA GÜNGÖR'E

Güngör’de kurulacak olan atıktan-enerjiye tesisinin en erken iki yıl sonra tamamlanacak Çöpler, iki yıl boyunca Güngör’e Osman KALFAOĞLU Güngör’de AB finansmanıyla oluşturulan çöp depolama tesisinde, atıkların geçici olara

A+A-

 

 

 

Güngör’de kurulacak olan atıktan-enerjiye tesisinin en erken iki yıl sonra tamamlanacak

 

Çöpler, iki yıl boyunca Güngör’e

 

 

Osman KALFAOĞLU

 

Güngör’de AB finansmanıyla oluşturulan çöp depolama tesisinde, atıkların geçici olarak altı aylığına depolanması için açılan ihalenin en geç gelen hafta içerisinde sonuçlanacağı belirtildi. Yerel Yönetimler Müdürü Meftun Orkun’dan alınan bilgiye göre, açılan ihaleye üç şirket katıldı ancak tesiste oluşturulacak atıktan-enerjiye elektrik santralinin en az iki yıl sonra devreye gireceği, bu süre boyunca çöplerin Güngör’de sıkıştırılmak suretiyle düzenli olarak depolanmasına devam edilecek.   

Özellikle Almanya, ABD ve Japonya’da yaygın olarak kullanılan bu tip santraller ile ilgili bir proje de İstanbul’da uygulamaya konuyor.

Atıktan-enerjiye santralleri ile ilgili akademisyenler tarafından yazılan makalelerde, olumlu yönleri ile birlikte olumsuz etkileri de gündeme getirilirken, bu tip tesislerin yaratacağı olumsuzluklar ile ilgili ülkedeki sivil toplum örgütleri rahatsızlıklarını dile getirdi.   

 

İSTAÇ: “İhtiyaç varsa…”

İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret Şirketi (İSTAÇ)’ın konu ile ilgili YENİDÜZEN’e şu açıklamayı yaptı:

“Nüfusu 280,000 olan bir ülkede günde 300-350, yılda 130 bin ton civarında çöp üretilebilir. Bu miktarda çöpün yakılması suretiyle elektrik üretecek olan tesis küçük olur. İhtiyaç varsa yapılmasında fayda var. 100 tonda 20 ton kül çıkıyor ki bu atıkların depolanması gerekmekte. Böyle bir tesisin üreteceği elektrik miktarı 8-9 MWh. Çöpün kalitesine göre bu rakam 5 ile 10 MWh arasında değişebilir. Yanan çöpün elektriğe dönüşebilmesi için yanma sırasında üretilen enerji 8000 ile 9000 kj/kg olması gerekir. Bazı firmalar ileri teknoloji sayesinde daha düşük enerjiden tam randıman alınabileceğini iddia etse de bunun araştırılması gerek. Çöpün yanma sırasında ürettiği enerji belirtilen değerlerin altında ise mazot kullanılarak yanma işlemi daha verimli hale getirilir. Bu tesisler AB direktifleriyle uyumludur. İstanbul’da yapılacak olan tesis 2016’da tamamlanacak çünkü bunun bir yandan projelendirilmesi gerekirken bir yandan da hesaplanması lazım. Kuzey Kıbrıs’ta kurulacak tesisin çalışmaya başlaması için en az iki seneye ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.”

 

 

AB Komisyonu Temsilciliği:

“Kurulacak tesis ile ilgili bilgilendirilmedik”

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği, konu ile ilgili YENİDÜZEN’in sorularına verdiği yanıtta, kurulacak olan atıktan-enerjiye tesisi hakkında bilgilendirilmediklerini, bu tesisin AB direktifleriyle uyumlu olup olmadığını tespit etmek için tesisin teknik özellikleri konusunda bilgi sahibi olmaları gerektiğini ifade etti. Kıbrıslı Türklere Mali Yardım Tüzüğü kapsamında katı atık yönetimi tesisleri için 19 milyon euro sağlandığını, bu parayla Güngör’deki katı atık depolama tesisinin yapıldığını ve bu yıl tamamlanacak olan Dikmen Çöplüğü’nün ıslah çalışmalarının gerçekleştirildiğini belirtti.

 

 

 

Sivil toplum örgütlerinin görüşleri ve haberin tüm ayrıntıları bugün gazeteniz YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 842 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler