1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Çöpe Atılan Eğitim Sisteminin Başarısı
Çöpe Atılan Eğitim Sisteminin Başarısı

Çöpe Atılan Eğitim Sisteminin Başarısı

Geçen hafta Türk Maarif Koleji (TMK) ve Bülent Ecevit Anadolu Lisesi (BEAL) öğrencilerinin girdiği 2012 IGCSE, GCE AS ve A-Level sınav sonuçları açıklandı. TMK öğrencileri AS ve A-Level sınavlarında özellikle matematik ve fen alanında büyük başarı gösterd

A+A-

 

 

Geçen hafta Türk Maarif Koleji (TMK) ve Bülent Ecevit Anadolu Lisesi (BEAL) öğrencilerinin girdiği 2012 IGCSE, GCE AS ve A-Level sınav sonuçları açıklandı. TMK öğrencileri AS ve A-Level sınavlarında özellikle matematik ve fen alanında büyük başarı gösterdiler. A ve A*(yıldız) sonuçları aldılar. 110 öğrenci İngiltere’ye, 10 öğrenci de Türkiye üniversitelerine kabul edildi. BEAL öğrencileri programları gereği sadece IGCSE sınavına girdiler ve iyi bir başarı elde ettiler. TMK sınav merkezi olduğundan BEAL öğrencileri de bu merkezde sınava girdiler. Basında sonuçlar “TMK öğrencileri” diye yer aldı. Aslında öğrencilerin bir kısmı BEAL öğrencisidir.

Söz konusu başarının ortaya çıkmasında emek harcayan okul müdürlerine, öğretmenlere, öğrenci ve velilere teşekkür ederim.

Bugün A-Level sınavlarında başarı gösteren öğrenciler, 2008 yılında yönlendirme ile TMK’da yeni açılan A-Level programlarına alınan öğrencilerdir. Çok eleştirilmişti; “olmayacak”, “yapamayacaklar” denmişti. Ama bakın oldu işte! Olabiliyormuş, yapılabiliyormuş. Yeter ki planlı programlı olunsun...

Eğitim böyle birşeydir işte. Planlarsınız, programlarsınız uygularsınız, uygularsınız... Başarıyı yıllar sonra görürsünüz.

2004-09 CTP döneminde oluşturulmaya çalışılan yeni eğitim sistemi 21. yüzyıla kapı açan Kıbrıs Türk toplumunun önüne konan alternatif  bir eğitim modeliydi. Değişen dünyaya, eğitim anlayışlarına verilen bir yanıttı. Sittin sene süren kolej sınavları kaldırılarak, çağdaş anlayışlarla desteklenen ortaokul boyunca yönlendirmeye dayalı bir model oluşturulmaya çalışıldı.

Oysa yapılanlar siyasileştirildi; siyaset gözlüğüyle bakılarak eğitim adına, toplum adına yapılan ne varsa bertaraf edildi. Ele geçirilen en küçük fırsat bile kaçırılmayarak siyasi çıkar uğruna kullanıldı. Atılan adımlar, sözüm ona icraat diye yapılanlar bombadan fırlayan şarapnel parçası gibi vurduğu yerde hasar yarattı.

İlk önce çoktan seçmeli testlere dayalı SBS ve KGS sınavları getirildi. A-Level sınavlarını da dikkate alarak hazırlanan matematik ve fen kitapları ile programları kaldırıldı. Akademik İngilizce dersi ve kitapları kaldırıldı. Akademik sınıfların kapsamı daraltıldı. Yönlendirme sınavının ağırlığı %50’den, %65’e çıkarıldı, ortaokul diploma derecesinin ağırlığı ise %50’den, %35’e düşürüldü. A-Level tarzında yapılan yönlendirme sınavı, ÖSS’e mantığında çoktan seçmeli testlere dönüştürüldü. İngilizce sınavlarından dinleme ve konuşma sınavları çıkarıldı. Ardından ise dilbilgisini ölçen testlere dönüştürüldü. Nihayet geçen yıl yönlendirme sınavını tamamıyle kaldırılarak, ortaokul sonrası kolejlere öğrenci alınmayacağı açıklandı.

Yeni eğitim sisteminin sonuçları görülmeden, güçlü ve zayıf yanları değerlendirilmeden, bunlar yapıldı. UBP tarafından çöpe atılan bir eğitim modelinin uluslararası sınavlara göre başarısı ortaya çıktı. Bu topluma, öğrencilere yapılan haksızlık değil midir? Bu nasıl açıklanacak?

Yeni eğitim sistemi Kıbrıs Türk toplumunun önüne konan alternatif bir eğitim modeliydi. Yeni eğitim paradigmalarına dayanan, fırsat eşitliğini gözeten, öğrenciye vurgu yapan bir sistemdi. Elbette mükemmel değildi, ama geliştirilmeye adaydı. Geliştirilmeye değer güçlü yanları vardı. Yapmak zor, yıkmak kolaydır. Bugünkü yöneticiler kolay olanı seçti. Eğitim sistemini bireysel farklılıkları gözetmeyen sınav ve program odaklı, eşitsizliklere dayalı, eleyici, ezberci, kaygı düzeyini artırıcı... tutarsız bir yapıya dönüştürdüler. Daha da kötü olanı ise bilerek, isteyerek öğretmen olan bazı deshaneciler ve özel dersciler ile bakanlık arasında organik bağlar oluşturup güçlendirdiler.

Yeni sistemin sonuçları görülmeden adım atılmaması gerekirdi.

Öte yandan BEAL’de açılan IGCSE programında öğrenim gören öğrenciler de sınavlara girdiler ve oldukca iyi sonuçlar elde ettiler. Bu öğrenciler de ortaokul sonrası yönlendirmeyle IGCSE programlarına girmişlerdi. Bu program, öğretmen ve alt yapı desteği verilerek belli bir zaman sürecinde AS veya A-Level programlarına dönüştürülmesi gerekmektedir.

Bu sonuçlar bize göstermektedir ki alternatif eğitim modelleriyle de olumlu sonuçlara ulaşılabilmektedir. Yaşananlar, gerçekleşenler toplum ve eğitim adına önemli bir deneyim, birikimdir. Bu deneyimi de dikkate alarak, eğitime taraf olanlar, siyasi kaygılardan uzak durmak koşuluyla bir arayaya gelerek alternatif eğitim modelleri geliştirmelidir.

Bu toplum, bu çocuklar bunu hak eder...

Çocuklarımız için buna değer...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1058 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler