1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Çöpçüleri Beklerken....
Çöpçüleri Beklerken....

Çöpçüleri Beklerken....

Lefkoşa halkı ve ben, aylardır çöpçüleri bekliyoruz… “Godot” gelmemişti... Çöpçüler de mi gelmeyecek? Türk kesimindeki Lefkoşa nasıl temizlenecek, pis kokular nasıl giderilecek? Kendimize ve bu tarafı ziyaret eden yabancılara karşı

A+A-

                                       

 

 

 

Lefkoşa halkı ve ben, aylardır çöpçüleri bekliyoruz…

“Godot” gelmemişti... Çöpçüler de mi gelmeyecek?

 

Türk kesimindeki Lefkoşa nasıl temizlenecek, pis kokular nasıl giderilecek?

Kendimize ve bu tarafı ziyaret eden yabancılara karşı utancımız ne zaman son bulacak?

“Bizi biz yönetelim!” sevdası yerine, “çöpsüz, temiz Lefkoşa” ideali ile mi yetineceğiz?

Kıbrıslıtürk yöneticilerine, siyasilerine bundan böyle kim inanır, kim saygı gösterir?

İlk seçimde göreceğiz.. “Sandığa gitmeyenler” partisi oluşacak...

                                                                                                                                   

                                                         

İşler “sulh” yoluna girdi gibi ama ne eczanemin sokağına ne de evimin mahallesine henüz uğramadılar… Saat başı, çöp bidonlarından taşıp yerlere yığılan kaç haftalık çöplerin kaldırılıp kaldırılmadığına bakıyorum. Sinekler, sokaklardan binalara doluşuyor.. Büyüklerin, küçüklerin vücutlarında şişen, yaraya dönüşen sinek ısırıkları çoğalıyor. “Anthisan” ve benzeri allerji kremleri piyasada tükendi.

Godot gelmemişti.....Çöpçüler de mi gelmiyecek?

                                                                    

Beş-altı aydır Lefkoşalılar için çöpsüz ve temiz çevre yaşamsal konu haline geldi. Çöpsüz yaşamanın ne büyük gereksinim ve huzur verici olduğunu şimdi anladım(k)!

Zibil ile demokrasiyi aynı kefeye koyanları gördükçe içim ürperiyor. “Demokrasi” öne sürülerek, çöple yaşamak öneriliyor.

“Yaşama hakkı” diye en temel insan hakkı vardır.   

                                                                    

Lefkoşa Belediyesi’nde aylardır süren problemler ve grevler sonucu iki kesim mağdur olmuştur. Çalışanlar ve Lefkoşa halkı....

“Seçilmiş” belediye yönetiminin kurumu batırması sonucu çalışanlar aylarca  maaş alamadı… (Bin yüz çalışandan ve onların ailesinden bahsediyoruz)

Lefkoşa halkı belediyeden temizlik ve sağlık başta olmak üzere  hizmet alamadı ve pislik içinde yaşatıldı.

 

Belediye’deki kaosu çözme görevi hükümetten beklenmiştir.

Hükümet de, “Zorunluluk kuralı” (Rule of Necessity) ile yasa gücünde kararname çıkararak belediye yönetimine el koymuştur. “Zorunlu Başkan” ve “Zorunlu Belediye Meclisi” atamıştır. Bu el koyma 90 gün içindir. Zorunluluk ilkesine dayandığından belediye yönetimine 90 gün “zorunlu” izin verilmiştir. “Zorunlu izin” denmesi bundandır!

Şimdi yeni yönetim, önce çalışanların maaşlarını ödedi. Lefkoşa’nın temizliğine başlandı. Batmış belediyenin kurtarılması için bir plan uygulanacak..

İzleyeceğiz... Doğru gitmeyen, partizan ve insancıl olmayan uygulamalara karşı çıkacağız.

 

Geçen haftaki yazımda “Rule of Necessity” kavramını açıklamaya çalıştım. Daha anlaşılır olması için de 1973 yılında, siyasi olmayan bir davada bizim Anayasa mahkemesinin verdiği bir kararda “Rule of Necessity” kavramını açıklayıcı sözlerini de aktardım… Maalesef, siyasette yıllar tüketmiş, “çok kitap hatmetmiş” aydınlar bile bu kavramdan bihaber. Anayasa ve Demokrasi dışına çıkıldığını söylüyorlar. Evet, çıkıldı, zaten onun için “zorunluluk ilkesi” diyoruz. 90 gün sonrası devam ederse o zaman benim gibi karşı çıksınlar.

Bu ülkede bir geceyarısı fikir değiştirip devlet bozup yeni devlet kuran siyasetçiler gördük. Üstelik hiç bir zorunluluk yoktu. Bin yüz kişi açlığa mahkum edilmemişti. Lefkoşa çöplük olmamıştı. O zamanlar KTFD anayasasını çiğneyenler bugün nasıl “anayasacı” kesilebiliyor?

 

Bu insanlar, kaosun sürmesini mi istiyorlar? Çalışanların maaş almadan ilânihaye “direnmesini” mi istiyorlar? Yeni yönetim yasa dışıymış ve çalışanlar zorunlu başkanın imzaladığı çekleri almamalıymış... Bu “muhalif” lâflara insanın inanası gelmiyor. Bilgi, beceri yok ama hümanizma da mı yok? Yazıklar olsun!!!!!

İçi boş, çıkarcı bir demokrasi kavramı halka hizmet getirmez. Anayasa düşkünlüğünüz de aç insanların midesini doldurmaz. Bu halk Cemal beyi seçti diye cezalandırılmaya müstahaktır demediğiniz kaldı. Gerçi ona benzer şeyler söylediniz...

Yeni yönetim,  90 günlük süre içinde kurtarma çalışmaları yaparken, hükümet ve Meclis, belediye yasalarında değişiklik yapmak için kolları sıvamalı. Öyle yapılması gerekiyor. “Seçildim” diyerek rezalet yapılamaz. Kurumlar batırılamaz. Soruşturma ve mahkeme süreçleri çok uzun sürüyor. İdari soruşturma başlar başlamaz, görevini, kötüye kullananlar görevden alınabilmelidir.

 

HALKIN BEKLENTİSİ

Zorunlu başkan Dana bey, aylardır verilmeyen temizlik, sağlık, ilaçlama, çöp toplama ücretlerini halktan almamalıdır.

Yine aylardır faturalarını grev yüzünden ödeyemeyen vatandaşlara gecikme faizi uygulanmamalıdır.

Bunu yaparsa, Lefkoşa halkından dilediği özür, anlam kazanmış olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2107 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler