1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Çöp Torbası Kültürü...
Çöp Torbası Kültürü...

Çöp Torbası Kültürü...

Çöp torbasıyla ilgili bir kültür alanı mı var diye soracaksınız. Aslında “kültür” denen şey; okumakla, diplomaları duvara asmakla, şu etiketi bu etiketi olan, sadece böylesi “meziyetlere” sahip olanların edindiği bilgilenmiş insa

A+A-

 

 

Çöp torbasıyla ilgili bir kültür alanı mı var diye soracaksınız.

Aslında “kültür” denen şey; okumakla, diplomaları duvara asmakla, şu etiketi bu etiketi olan, sadece böylesi “meziyetlere” sahip olanların edindiği bilgilenmiş insan modeli değildir.

Bilgi ve duyarlılık; insan olan insanın; nefes aldığı sürece edindiği, edinme olanağı olan bir yaşamsal karşılaşma, akış, kendine dönüştürdüğü kazanımlardır.

 Bu kazanımlar size; birey olarak aile içerisinden başlayıp, toplumsallaşma noktasındaki rolünüze kadar eşlik eder.

Bilgi ve duyarlılık için sadece biraz daha “toplumsal” düşünmek sırasında yeterlidir.

Evet; “çöp torbası kültürü”... kiminizin gülüp geçeceği bir başlık olabilir bu yazılanlar. Ama kendize bir ayna tutup da bu “küçümsediğiniz kültürel davranışı ben nasıl sergiliyorum” diye baktınız mı?

Lefkoşa Belediyemizdeki kaos, kriz kaçıncıdır yaşanmakta ve bu yaşanılanların sendikal ve özlük hakların dışında bir çevresel, toplumsal sağlık açısından olumsuz getirileri de vardır kuşkusuz.

Sendikal hakların ,çalışanların gasp edilen haklarından, külürel ve sanatsal vurdumduymazlıklardan bahsettimiyorum ben. Bu konularda benden çok daha iyi fikirsel beyanlar yapacak yazar arkadaşlarımız var ve yazıyorlar da. Benim dikkati çekmek istediğim konu; etrafa saçılan ve bir siyah çöp torbası almaktan aciz olduğumuz, düşünmediğimiz toplumsal davranış biçimimizdir.

Belediyede böyle bir kriz yaşanıp ardından greve gidildiğinde, bu kentte yaşayan insanların hem kendileri hem de çevresi için yapabilercekleri hiçbirşey yok mu Allah aşkına?

Bakkaldan 5-7 liralık alınacak (1 top) siyah çöp torbalarıyla en az bir hafta her ev küçük poşetlere doldurdukları onca “zibili”, siyah torbalara koyup da bağlayabilir, daha sağlıklı ve korunaklı bir duruma getirilebilir. Ama çoğunluk ne yapıyor; evinin dışına attığı ve market poşetleriyle bağladığı çöplerinin parçalanmasına, kokmasına, kendi oturdukları çevreye bile nasıl sağlıksız bir zemin yarattıklarının vurdumduymazlığı içerisinde kalmayı yeğliyor. Dedim ya; 5-7 liralık bir top çöp torbalık iştir yapacakları.

Geçtim; her evin, her apartman dairesinin “yeterli” çöp bidonlarının olması gerektiğini.

Hiç  olmazsa sokağa atacağınız çöplerinizi, böylesi torbalarda biriktirmek ve koymak, “çöplükte yaşamanın” üstüne bir nebze çıkıştır.

Aynen neye benziyor biliyor musunuz bu davranış? Arabanızda yediğiniz bir şeyin kabuğunu, kağıdını pencereden dışarı atmak gibi. Arabam temiz olsun sokaklar beni ilgilendirmez misali bir “bencillik-düşüncesizlik”.

İşte bu basit davranış bile bir kültür yansımasıdır.

Ayda 20 lira harcamayı bile göze alamayan bir davranış biçimi.

Ardından da belediye’nin sorunu deyip içinden çıkmalar yok mu?

Kardeşim senin mahallen değil mi burası, sen ve çocukların değil mi bu sokakta yürüyen? Nasl böyle duyarsızlık olunabilinir ki?

Sonra da AB normlarında sokaklarda 3 farkı renkte bulunan atık bidonlarından bahsederiz. Biri cam, diğeri plastik ve bir diğer de kağıt cinsi için.

Ben bunlardan geçtim, önce çöp naylonlarına küçük çöp poşetlerini koymayı öğrenelim de sonra bakarız geri dönüşümlü bu sisteme...

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 672 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler