1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇÖP İTHALİ İÇİN İZİN
ÇÖP İTHALİ İÇİN İZİN

ÇÖP İTHALİ İÇİN İZİN

KUZEY KIBRIS AKDENİZ’İN ÇÖP MERKEZİ Mİ OLUYOR? Ülkeye çöp ithal etmek yasakken yabancı bir şirketin ülkeye ham madde adı altında çöp getirip yakmayı ve Güngör'ü Akdeniz'in çöp merkezi haline getirmeyi hedeflediği iddia edildi Yabancı Şirket yet

A+A- 

KUZEY KIBRIS AKDENİZ’İN ÇÖP MERKEZİ Mİ OLUYOR?

 

Ülkeye çöp ithal etmek yasakken yabancı bir şirketin ülkeye ham madde adı altında çöp getirip yakmayı ve Güngör'ü Akdeniz'in çöp merkezi haline getirmeyi hedeflediği iddia edildi

Yabancı Şirket yetkililerinin geçtiğimiz hafta sonu konuyu hükümet yetkilileri ile görüştüğü tespit edilirken, hükümet yetkililerinin konu ile ilgili olarak söz konusu şirkete izin verdiği bilgisine ulaşıldı.

Şirket, Güngör'de kuracağını iddia ettiği tesiste çöpleri kullanarak elektrik elde edeceği iddiasında. Ancak KKTC'deki çöp rezervi buna yeterli olmadığı için şirketin Akdeniz Bölgesi’nden adaya çöp ithal edeceği kaydedildi. Yaşanan ithal sonrası Kuzey Kıbrıs’ın çöp merkezi haline getirileceği vurgulanıyor. Dünyada artık çöplerin yakılmadığına işaret eden çevreciler, "Dikmen'den sonra şimdi de Güngör'de çevre felaketi yaratılması için düğmeye basıldı. Buna izin verilmemeli" diye uyarlarda bulundu. Konuyla ilgili yapılan araştırmalarda Güngör'e çöp toplama merkezi yapılacağı iddiasıyla AB'den fon alındığı ve oraya çöp depolamak için derin çukurlar açıldığı tespit edildi. Bölgelere yapılması gereken çöp toplama ve ayrıştırma istasyonları ise yapılmadığı öğrenilirken, konu ile ilgili olarak bir tek Mağusa'da adım atıldığı bilgisine ulaşıldı.

Çevreciler ise Güngör projesi için yola çıkılırken Dikmen'den çok daha modern ve sağlıklı bir tesis yapılacağının iddia edildiğini ancak bu gidişle Güngör'de Dikmen'den daha büyük bir çevre felaketi yaratılması tehlikesi ile karşı karşıya kalındığını söylediler.


 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1309 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler