1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Con'un eşi Eleni Hanım, Lefkoşa'da bir fırına götürülmüştü...'
Conun eşi Eleni Hanım, Lefkoşada  bir fırına götürülmüştü...

'Con'un eşi Eleni Hanım, Lefkoşa'da bir fırına götürülmüştü...'

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi: “1963 olayları çıktıktan sonra, kocası Mehmet Con’un gözleri önünde alınarak “kayıp” edilen Eleni Hanım’la ilgili bildiklerimi paylaşmak istiyorum. Eleni Hanım, Mehmet

A+A-

 

 

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“1963 olayları çıktıktan sonra, kocası Mehmet Con’un gözleri önünde alınarak “kayıp” edilen Eleni Hanım’la ilgili bildiklerimi paylaşmak istiyorum.

Eleni Hanım, Mehmet Hüseyin Con’la evliydi. 1956 yılında dinini ve adını değiştirmiş, Müslümanlığa geçmiş, Suzan adını almıştı. Hatta o dönemde Halkın Sesi’nde de bunun ilanı da çıkmıştı. Ahmet An’ın “Kıbrıs’ın Yetiştirdiği Değerler” başlıklı kitabında da bu ilandan söz edilmekte ve Eleni Hanım’ın Trikomolu Hrisostomos Kumis’in kızı olduğu, 1 Nisan 1910 doğumlu olduğu, Kıbrıs müftülüğüne başvurarak İslam dinini kabul ettiği ve adını da Suzan olarak değiştirdiği belirtilmektedir.

Mehmet Hüseyin Con, ünlü Con kahvelerinin sahibi idi. Con kahveleri Halkın Sesi gazetesinin bitişiğindeydi. 1963 hadiselerinden sonra bir gece bazı “Teşkilatçılar”ın, Mehmet Hüseyin Con’un bütün itirazlarına rağmen Eleni-Suzan hanımı evinden alarak “kayıp” ettiklerini, siz da bu sayfalarda geçmişte yazdıydınız. Benim bildiğim kadarıyla, Eleni-Suzan Hanım, evinden değil, Con kahvelerinin üretildiği işyerinden, güpegündüz alındıydı.

O günlerde “faal” olan bazı “teşkilatçılar”dan öğrendiğime göre, Eleni-Suzan Hanım, Lefkoşa’da K........’te bir fırına götürülmüş. Orada öldürülmüş... Fırında yakıldığı yönünde söylentiler vardı fakat bu söylentiler doğru mudur, yoksa fırının civarında bir yere mi gömülmüştür, ya da başka bir yere götürülüp mü gömülmüştür,  onu da lütfen siz araştırınız.”

Bu okurumuza paylaştığı bu bilgiler için çok teşekkürler, bu bilgileri de araştıracağız. Daha önce bu sayfalarda öyküsüne yer verdiğimiz Eleni Hanım “kayıp” edilince, Mehmet Con günlerce çeşitli askeri yerleri ziyaret ederek onu aramış, onu bulabilmek için çırpınmış, sonra da kalbi kırık bir vaziyette Kıbrıs’ı terketmişti... Londra’ya gitmiş ve uzun yıllar kalbi kırık yaşamış, Kıbrıs’a dönmek istememişti... Eşi Eleni-Suzan’ın hiçbir suçu olmadan bu şekilde sırf Kıbrıslırum kökenlidir diye evinden alınıp götürülmesi ve ona hiçbir bilgi verilmemesi, cesedinin bile ondan esirgenmesi, Mehmet Con’un kalbini çok kötü kırmıştı... Yeğeni Metin Şadi’nin anlattığına göre, ancak yıllar sonra Kıbrıs’a dönmüştü...

Eleni-Suzan Hanım, hala “kayıp”tır... Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımı isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni aramaya davet ediyorum...

 

 


 

 

 

FİLELEFTHEROS:

 

“315 Kıbrıslırum kayıptan 125’i, 1904 yılı öncesinde doğmuş...”

 

Lefkoşa, 13 Şubat 12 (T.A.K): Fileleftheros gazetesi, kayıp şahıslarla ilgili olarak bugün yayımladığı bir haberinde, “yaşasaydı, bugün yaşça en büyük Kıbrıslırum kayıp kişinin 134 yaşında olacağını” haber verdi.

Toplamda 125’i bulan Kıbrıslı Rum kayıp kişinin, 1904 yılından önce doğduğunu yazan gazete, Kıbrıslı Rum kayıp yakınlarının “60 yaş üzeri 315 Rum erkek ve kadının Türkler ve Kıbrıslı Türkler tarafından yakalanmalarındaki kastın ne olduğunu merak ettiklerini” ifade etti.

Kayıp yakınlarına ulaşan bazı bilgilere dayanarak, “yaşlı Kıbrıslı Rum kayıpları öldürdükleri iddia edilen katillerin çoğunun Kıbrıslı Türk olduğunu” iddia eden gazete, bu şahısların daha sonra Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’ne kayıpların gömüldükleri yerlerle ilgili bilgi vermeyi kabul etmediklerini ileri sürdü.

60 yaş üzeri 315 Rum kayıptan 125’inin 1904 yılında veya bu yıldan önce doğduklarını ifade eden gazete, diğer bir ifadeyle 125 kişiden yaşça en küçük olanının; 1974 yılında 70 yaşında olduğunu belirtti.

Gazete, 60 yaş üzeri yaşlı Kıbrıslı Rum kayıplar haricinde, 1974 yılında 16 yaş civarında olan 30 kişi, 17 - 39 yaş arasında olan bin 33 kişi ve 40 - 59 yaş arasında olan 241 kişinin daha kayıp olduklarını ekledi.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 13.2.2012)

 


1958’deki BOZKURT gazetesinden

 

1958 yılının Bozkurt gazetesi cildine baktığımız zaman Kıbrıs Müftüsü M. Dana imzasıyla bazı Kıbrıslırum kadınların din ve isim değiştirdiklerinin duyurulduğu pek çok ilana rastlıyoruz. Bazan da din değiştiren Kıbrıslırum kadınlar, bizzat kendileri gazeteye ilan vererek bunu duyuruyorlar... O dönem öylesi bir hava estiriliyor ki örneğin bir Kıbrıslırum kadınla evli olan bir Kıbrıslıtürk de ilan vererek “Bir seneden buraya hiçbir Rum’la işbirliği yapmadığını ve TAKSİM’i desteklediğini” duyurmaya kendini mecbur hissediyor. Mehmet Hüseyin Con’un eşi Eleni hanım da din ve isim değiştirerek Suzan ismini almış... Ancak onun talihsizliği 1963 olayları çıkınca bazı “teşkilatçılar” tarafından evinden alınıp “kayıp” edilmek olmuş... Eleni-Suzan hanım bugüne kadar hala “kayıp” ve nereye gömüldüğü hala bilinmiyor...

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1155 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler