1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Cömert davranmanın faturası
Cömert davranmanın faturası

Cömert davranmanın faturası

Bostancı Bağcıl ile Cihangir maçı ilk bakışta, kendi evinde oynadığı ve ligde ilk 8 hedefi olduğu için Bağcıl adına daha bir önem taşımaktaydı. Maç sonunda skor tabelasına bakıldığında 2-1’lik ev sahibi ekibin üstünlüğünü görsek de, Bağcıl çok da iy

A+A-

 

Bostancı Bağcıl ile Cihangir maçı ilk bakışta, kendi evinde oynadığı ve ligde ilk 8 hedefi olduğu için Bağcıl adına daha bir önem taşımaktaydı. Maç sonunda skor tabelasına bakıldığında 2-1’lik ev sahibi ekibin üstünlüğünü görsek de, Bağcıl çok da iyi bir maç çıkardı diyemeyiz.

Kadro yapılarına baktığınızda, özellikle Süper Lig’de her takımda oynayabilecek oyunculara sahip olduğunu görebilirsiniz.

Savunma hattında deneyimli isimler var. Keza orta alan ve ileri uç da öyle. Ancak savunmada yapılan basit hataların yanı sıra, ileri uçta oynayan futbolcuların organize ataklar geliştirmekte zorlanmaları sebebiyle bu yıl ligde istenileni veremediklerini düşünüyorum. Bu düşünceme Cihangir maçında bir kez daha tanıklık ettim.

Cihangir’e bakıldığında, ligde kadro yapısı bakımından oturmuş bir kadroları var. Özellikle kendi evlerinde oynadıkları maçlarda kolay pes etmeyen bir yapıya sahipler. Bunun yanında ligde rahat bir konumda bulunuyorlar. İlk devre başında yaşadıkları kötü günlerden oldukça uzaktalar. Deplasman grafiklerinde beraberlik yok, bu da dış sahada ya galip geldikleri ya da mağlup olduklarını gösteriyor. Tabi bu da işin istatistiki yanı, futbol sahada oynandığı için bu veriler de zaman zaman insanı yanıltabiliyor.

Maçın ilk 25 dakikalık bölümünde Cihangir rakibine karşı daha üstün bir oyun sergiledi. Halil Turan’ın hareketliliği, ataklarda sağ kanattaki Hasan’ın, sol kanattaki Fırat’ın bindirmeleri, Patrick’in boş koşularını görmek mümkündü. Bunu da Halil Turan’ın hazırladığı ve Fırat’ın ağlara gönderdiği golle süslediler. Bağcıl, etkili olamadığı bu zaman diliminde “en iyi savunma hücumdur” anlayışını sergileyemedi. Rakibi üzerine birkaç etkili atak gerçekleştirebilse, Cihangir bu kadar üzerlerine gelemezdi diye düşünüyorum.

Golden kısa bir süre sonra Cihangir, Patrick’in şutunda Uğur’un eline çarpan top sonrası bir penaltı kazandı. Ancak bu penaltıyı bir savunma oyuncusu olan Ferda’nın kullanması ve topu üst direğe nişanlaması, maçın dönüm noktasıydı. Takımda gol yollarında etkili birçok isim varken, stoper mevkisinde oynayan bir oyuncuya penaltı attırmak bana göre yanlış bir karar. Golü atabilseler erken bir zaman diliminde farkı 2’ye çıkaracaklar ve bir nevi maçı erken koparacaklardı.

Penaltı sonrası Halil Turan karşı karşıya bir kez daha üst direğe nişanladığı topu da sayarsak, Cihangir’in deplasmanda bu kadar cömert davranmasının faturasını devre tamamlanmadan  Ahmet Zaifoğlu attığı golle ödediğini söyleyebiliriz. Bir takımın özellikle geride olduğu bir karşılaşmada devreye eşitlikle girmesi, ikinci devreye daha motive başlamasını sağlar. Bu durum kalesinde gol gören takım için de moral bakımından olumsuzluklara neden olur.

Cihangir her ne kadar kendileri adına ters yönde esen rüzgar diye tabir edeceğimiz bir durum içerisinde olsa da, ikinci devreye bu kez Hasan Yaşinses’in güzel volesinin direkten döndüğüne şahit olarak başladı. Bu pozisyonun arkasına basit savunma hatası ile kalesine gördükleri golü de eklersek, ilk devredeki penaltı atışının ne kadar değerli olduğunu hatırlatmamızda bir sakınca yok sanırım.

Bu dakikadan sonra doldur boşalt yapan Cihangir, Bağcıl savunmasının uzunlarını geçemedi. Net bir pozisyon üretemedi. Bağcıl orta alanında oynayan Samory ve her ne kadar maçın tamamlanmasına 10 dakika kala çift sarı karttan oyun dışında kalan Abdullah iyi performans sergilediler. Cihangir, penaltı ve gol pozisyonlarında cömert davranmanın faturasını ağır ödedi...

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 702 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler