1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÇOK TARAFLI KONFERANS MUHTEMELDİR'
ÇOK TARAFLI KONFERANS MUHTEMELDİR

'ÇOK TARAFLI KONFERANS MUHTEMELDİR'

Küçük, UBP Parti Meclisi toplantısı sonrasında saat 18.00 sıralarında basına yaptığı açıklamada, Grentree Zirvesi’ni değerlendirdi

A+A-

 

Başbakan İrsen Küçük, Türk tarafının atmış olduğu tüm adımlara rağmen Kıbrıs Rum tarafının beklenen karşılığı vermemesinden dolayı sürecin arzu edilen şekilde sonuçlandırılamadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun bundan sonraki süreçte yapacağı her türlü girişime desteklerinin devam edeceğini kaydeden Başbakan Küçük, “Temennimiz, 1 Temmuz’dan önce çok taraflı uluslararası bir konferansın düzenlenerek adada kapsamlı bir çözüme ulaşılması suretiyle yaşanan belirsizliğin sona erdirilmesidir” dedi.

Başbakan Küçük, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Parti Meclisi toplantısı sonrasında saat 18.00 sıralarında basına yaptığı açıklamada, Grentree Zirvesi’ni değerlendirdi.

Küçük, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un beşinci kez liderleri bir araya getirmesinin, adada devam eden kapsamlı görüşme sürecine ne kadar çok önem verdiğini gösterdiğini söyledi.

BM’nin üstlenmiş olduğu bu önemli rolden dolayı hükümet olarak büyük memnuniyet duyduklarını kaydeden Başbakan Küçük, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın Kıbrıs sorununun 1 Temmuz 2012’den önce çözülebilmesi için gösterdiği çabayı da desteklediklerini belirtti.

Başbakan Küçük, Türk tarafının ikinci Greentree Zirvesi’ne giderken kendi içinde gerekli istişareleri geniş katılımlı bir şekilde gerçekleştirdiğine ve toplantıya yapıcı ve yaratıcı önerilerle katıldığına işaret ederek, Türk tarafının çok taraflı konferansa gidilebilmesi için gerekli kararlılığı gösterdiğini söyledi.

Kıbrıs Türk tarafının, zirvede vatandaşlık ve yürütmenin seçilmesi konularında önerilerde bulunduğunu kaydeden Küçük, şöyle devam etti:

“Halkımızın uzun yıllardır içinde bulunduğu belirsizliğin giderilebilmesine yönelik ortaya konan bu kararlılık, kapsamlı çözüme bir an önce varılabilmesi adına yapılmıştır. Bu süreç içerisinde, aynı yaklaşımı Rum tarafı da gösterseydi, zirveden somut ilerleme rapor edilebilecekti. Ancak, atmış olduğumuz tüm bu adımlara rağmen Kıbrıs Rum tarafının beklenen karşılığı vermemesi, sürecin arzu edilen şekilde sonuçlandırılmasını mümkün kılmamıştır.”

Başbakan Küçük, “İkinci Greentree Zirvesi’nden çıkan sonuca göre, müzakerelerin devam etmesi ve Şubat sonuna kadar liderler arasında bir gelişme kaydedilmesi durumunda Downer tarafından Genel Sekreter’e sunulacak rapor neticesinde, çok taraflı uluslararası bir konferansa gidilmesi muhtemeldir” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 627 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler