1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇOK ESKİ AMA YENİ! BİR İÇ MİMARİ UYGULAMASI; FENG SHUİ
ÇOK ESKİ AMA YENİ! BİR İÇ MİMARİ UYGULAMASI; FENG SHUİ

ÇOK ESKİ AMA YENİ! BİR İÇ MİMARİ UYGULAMASI; FENG SHUİ

Yaklaşık olarak 3500 yıl önce ortaya çıkan bir çin öğretisi olan Feng Shui ‘rüzgar’ ve ‘su’ yerküreyle uyum içinde yaşama sanatıdır

A+A-

 

 

 

Polat Tan

İç Mimar

 

 

Yaklaşık olarak 3500 yıl önce ortaya çıkan bir çin öğretisi olan Feng Shui ‘rüzgar’ ve ‘su’ yerküreyle uyum içinde yaşama sanatıdır. İç mekan tasarımının önem kazandığı günümüzde,

Avrupa’da sıkça başvurulan bir uygulama yöntemi haline gelmiştir.

Feng shui ( Fung şuway) olarak okunur, bilinenin aksine, bir tarz değil, mekanları negatif enerjiden arındırma öğretisidir. Bu öğreti yaklaşık 3500 yıl önce ortaya çıkmış , çevreyi insana huzur, refah , mutluluk ve sağlık getirecek şekilde düzenleme  sanatıdır.. Bunu yapabilmek için öncelikle çinlilerin Chi adını verdikleri kozmik yaşam enerjisinin ne olduğunu ve çevremizde nasıl hareket ettiğini anlamalıyız.

CHİ AKIŞI

Bilim adamları günümüzde tüm evrenin bir titreşime sahip olduğunu ve enerji gücü ile birbirine bağlı olduğunu kabul etmektedir. Feng shui bu yaşamsal enerjiye Chi diyor. Eğer bu enerjinin nasıl doğru olarak hareket ettiğini öğrenirsek o zaman Chi ‘den en iyi şekilde yararlanabilir ve günlük  yaşantımızda önemli iyileşmeler sağlayabiliriz. Chi yaşam veren bir enerjidir, bu nedenle bir binanın nereye hangi konumda inşa edilmesi veya bir evin, odanın nasıl dekore edilmesi  gerektiği önemlidir. Tüm bu düzenlemelerin amacı ortama denge, uyum ve doğru Chi akışını sağlamaktır.

YAŞAMSAL ENERJİLER

Chi iyi akarsa yaşamımızda uyum ve dengeye sebep olur, durgunlaştığında ise hastalık ve özellikle şanssızlıklara neden olabilir.

Chi pusula yönünden 4 farklı yaşamsal enerji taşır.

Bunlar;

Doğunun bilge enerjisi - Sheng Chi

Batının yakıcı enerjisi - Sha Chi

Kuzeyin besleyici enerjisi - T’sang Chi

Güneyin güçlendirici enerjisi - Yang Chi

Temel bilgileri kısaca özetledikten sonra bu uzun öğretinin

pratikte hayatımızda nasıl yer aldığına bakalım..

Bazen girdiğimiz bir yerde kendimizi çok iyi hissederiz. Bulunduğumuz ortam huzur doludur, bizi sarar, orada bir farklılık hissederiz. Bu farklılığın nedenini ancak Feng shui ile anlayabilirsiniz. Dikkat

ederseniz kendinizi farklı biçimde rahat hissettiğiniz mekanlarda  (eski veya yeni) Yin ve Yang dengesinin mükemmelliğini farkedebilirsiniz.

YİN VE YANG’IN UYUMU

Yin ve Yang arsında sağlanan denge ile aslında evrenin bütünlüğü simgelenir. Feng Shui’yi

uygularken mutlaka mekanın Yin-Yang analizinin yapılması gerekir. Odanın boyutunu, yerleşimini, güneşli ve loş bölgelerini, nem ve kuruluğunu, parlak ve solgun renkleri ile katı ve sıvı

maddeler gibi konulara dikkat ederek uyuma bakılır. Fazlaca Yin enerjiye sahip mekanlar pek iyi değildir çünkü bolluğu getirmeye yetecek kadar yaşam enerjisine sahip değildir. Ama fazlaca Yang enerjiye sahip mekanlar da, enerji fazlası nedeniyle zarar verici olabilirler. Yaşadığımız mekanlar ancak Yin ve Yang iyi dengelenmişse huzurludur.

BEŞ ELEMENT

Feng Shui’nin dayandığı diğer bir unsur da çevremizdeki beş elementtir. Bunlar ateş, toprak, metal, su ve ağaçtır.  Feng Shui uygulamaları, elementlerin ilişkilerine de büyük önem veriyor. Herhangi bir mekandaki objelerin ve yönlerin ait olduğu elementler, birbirine zarar vermemelidir.

Feng Shui esasları çerçevesinde herhangi bir değişiklik yapmadan önce mutlaka elementlerin birbirleriyle yaratıcı ve yıpratıcı döngüdeki ilişkileri analiz edilmelidir.

ELEMENTLER ARASI İLİŞKİLER

Elementlerin yaratıcı döngüsü: Ateş toprağı yaratır, toprak metali içerir, metal suyu tutar, su ağacı besler, ağaç ateşi besler.

Elementlerin yıpratıcı döngüsü:  Ateş metali eritir,  metal ağacı keser, ağaç toprağı tüketir, toprak suyu emer,  su ateşi söndürür.

PEKİ BU ELEMENTLER MEKANDA NASIL KULLANILIR?

ATEŞ: Ateş tutku ve yüksek enerjiyi temsil eder. Dolayısı ile romantik ve enerjik bir ortam için özellikle duvarlarınızda, koltuklarınızda, aydınlatma armatürlerinde (avize, aplik, abajur vb.) ateş rengi olan kırmızı, turuncu, mor, pembe ve parlak sarı ve bu sıcak, enerjik renklerin tonlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca bir şömineniz varsa bu da size oldukça pozitif enerji verecektir. Dikkat ederseniz spor otomobillerde de kırmızı, turuncu ve sarı renkler özellikle tercih edilmektedir. Bu renkler dinamizm, enerji ve yerinde duramayan, kıpır kıpır bir izlenim verdiği gibi aynı zamanda aşkı, tutkuyu  sevgi ve romantizmi de çoşturur.

TOPRAK: Güç ve uyumu simgeleyen toprak, gerçek doğadaki toprakta olduğu gibi, hemen her enerjiyi dengeleyen, özellikle olumsuz, negatif enerjileri emen bir materyal olarak öneme sahiptir. Toprak türevi olan seramik ve doğal taşları ev dekorasyonunda kullanarak istikrarlı bir ruh haline sahip olmanıza yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca toprak renkleri olan açık sarı, bej, kahverengi ve bu renklerin tonlarını evinizde kullanarak da dingin, istikrarlı ve dengeli bir enerjiye sahip olabilirsiniz. 

METAL: Feng Shui’ye göre metal, pozitif enerji, azim, hareketlilik, verimlilik, netlik gibi kavramlar üzerinde olumlu etkileri olan bir elementtir. Zihninizin açık olmasına ve açık görüşlü olmanıza, kolayca olan bitenleri kavramanıza, hızlı ve keskin düşünmenize, doğru ve net kararlar verebilmenize yardımcı olan bir elementtir. Evinizde metal eşyalar bulundurmak bu açıdan özellikle iş yaşamınızda size çok fayda sağlayacaktır. Özellikle ofisinizde metal ve metal renkleri olan gri ve beyaz eşyalar başarınızı destekleyecek, size güç, azim ve keskin bir zihin verecektir.

SU: Su saflıktır, su hayattır, su huzurdur, su tazeliktir, su yaşamın başlangıcıdır, berekettir. Suyun renkleri mavi ve siyahtır. Ancak özellikle mavi rengi tercih etmenizi tavsiye ediyorum. Evinizde mavi renkli eşyalar, duvar kağıtları sizin daha iyi dinlenmenize ve her sabah yeni güne tazelenmiş bir şekilde merhaba demenize yardımcı olacaktır. Tabii mümkünse suyu doğal olarak kullanınız! Mesela evinize koyacağınız bir akvaryum size bu konuda çok yardımcı olur. Ancak aşırı maviden kaçınmanızı öneriyorum. Çünkü bu dinginlik ve huzur dengeyi bozarsa güçsüzlük vermeye başlar. Su ile ateşi aynı anda evinizde bulundurmanız ve arasında bir denge sağlamanız size faydalı olacaktır.

AĞAÇ: Ağaç ruhsal anlamda saflık, sağlık, yaşam ve büyümeyi sembolize eder. Kahverengi ve yeşil bu elementin renkleridir. Evinizde bulunan ahşap eşyalar ve kahve ve yeşil tonlarındaki renkler size sağlık verecektir. Ayrıca ahşap renkleri zenginlik hissi verecek, hayattan daha fazla doyum almanıza yardımcı olacaktır.

Buraya kadar anlattıklarım feng shui’nin temeli ve elementlerin kullanımıyla ilgiliydi ancak bu sadece bir başlangıç, şans bolluk ve başarı gibi getiriler için odaların konumu eşyaların bakması gereken yönler gibi verileri de daha sonra paylaşacağız...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 691 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler