1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. "Çok dinledi, az konuştu"
"Çok dinledi, az konuştu"

"Çok dinledi, az konuştu"

Kıbrıs’ın güneyindeki gazeteler ,  Lute’un Kıbrıslı liderler Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis’le gerçekleştirdiği ikişer görüşmede “daha çok dinlediğine, çok az konuştuğuna ve çok az not aldığına dikkat çekti.

A+A-

Kıbrıs’ın güneyindeki gazeteler ,  BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs geçici danışmanı Jane Holl Lute’un Kıbrıslı liderler Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis’le gerçekleştirdiği ikişer görüşmede “daha çok dinlediğine, çok az konuştuğuna ve çok az not aldığına dikkat çekti.

Fileleftheros haberi “Çok İşitti Az Yazdı” başlığıyla manşete çektiği haberinde Lute’un, referans şartlarının hazırlanması konusunda kendi taktiğini “dayatmakta olduğu” ve iki lider tezlerini anlatmak için çokça konuşmuş olmasına karşın, çok az not alarak “Ada’ya döndüğünde nasıl bir taktik izleyeceği konusunda bir bulmaca yarattığı” yorumunu yaptı.

Habere göre Lute Ada’ya Ocak sonu-Şubat başı gibi dönecek ancak o dönemde yapılacak BM Barış Gücü ile ilgili görüşmelerle bağlantısı olmadığı belirtiliyor. Lute’un iki lider ve diğer müdahillerle görüşmelerinde, referans şartlarını belirleme prosedürüne “dayatmak istediği taktiğin” de netleştiği kaydedilen haberde bu taktik şöyle özetlendi:

1-      “Herhangi bir takvim koymamayı tercih ediyor. Ziyaretleri arasında uzun zaman aralıkları bırakarak, müzakerelere doğru ağır bir süreç izlemeyi tercih ediyor.

2-      Kıbrıs’taki iki tarafa yazılı bir şey sunma ihtimali, bir sonraki ziyaretine kadar uzak görünüyor.

3-      Bütün müdahillere, Guterres Çerçecvesi’nin bütün konularına dair tezlerini geliştirme imkanı tanıyor. Genel sorular sorarak tez veya görüşleri not almaya çalışıyor. Diğer bütün arabulucuların uyguladığı ‘siz bunu diyorsunuz ama öteki taraf bunu diyor’ pratiğini izlemiyor.

4-      Her iki taraftan da işittikleri konusunda gizlilik olmasını istiyor

5-      Felsefesi, referans şartlarının müzakere masasında oluşturulacağıdır. Bu, dışarıda ne kadar çok şey söylenirse çabayı o kadar zorlaştıracak anlamına geliyor.

6-      Müdahil taraflarla özellikle de Kıbrıs’taki liderler ile görüşmelerinde, Guterres Çerçevesi’ni görüşüyor olabilir ancak aslında Kıbrıs sorununun tamamını görüşüyor.”

“LUTE TARAFLARI, KAMUOYUNA HERHANGİ BİR ŞEY SÖYLEMEMEYE İKNA ETTİ”

Politis’in “Ağızlar Sıkıca Kapalı… Jane Holl Lute Derine Girdi” başlıklı haberine göre referans şartlarının hazırlanması görüşmesi zor bölüme girdi ancak Lute, yaptıkları görüşmeleri özlü ve detaylı diye niteleyen Kıbrıs Türk ve Rum tarafını, kamuoyu önünde herhangi bir şey söylememeye ikna etti. Kendisi de BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki İyi Niyet Ofisi’ne bilgi vermedi.

Haravgi de referans şartlarında Aralık sonundan önce anlaşma sağlanması hedefinin başarılamadığını, Lute’un dün akşamüzeri Ada’dan ayrıldığını ve üçüncü bir istişare turu için yeni yılın başlarında geri döneceğini yazdı.

Gazeteye göre hükümet kaynakları “Lute’un yeni ziyaretinin, Güvenlik  Konseyi’nin ilerlemeyi gözden geçireceği ve  BM Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılıp uzatılmayacağının ortaya çıkacağı Ocak ayındaki toplantısı öncesinde gerçekleşmesine çalışılacak.”

 

Bu haber toplam 815 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler