1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Çocukları bu haberden ve yorumlarından uzak tutmaya çalışın”
“Çocukları bu haberden ve yorumlarından  uzak tutmaya çalışın”

“Çocukları bu haberden ve yorumlarından uzak tutmaya çalışın”

Uzman Psikolog Ziliha Uluboy’dan yaşananların çocuklar üzerinde etkisine yönelik uyarı

A+A-

“Çocuğun zihnindeki annenin korumacılığı, şefkati, ‘annem bana zarar vermez, beni koşulsuz sever’ temeli sarsılmış olabilir veya bunları sorgular hale gelmiş olabilir. Yaşanan olayı sorguluyor olabilir.”

“Soracağı sorularına açık ve net cevaplar verin. Nasıl davranacağınız konusunda kendinizi yetersiz hissediyorsanız, çocuğunuzun bu olaydan etkilendiğini düşünüyorsanız profesyonel destek almaktan çekinmeyin.”

Uzman Psikolog Ziliha Uluboy,  Gönyeli’de 7 yaşındaki bir çocuğun annesi tarafından öldürülmesi, dedesinin buna dayanamayarak yaşamının ülkede toplumsal bir travmaya neden olduğuna işaret etti, olayın çocuklar üzerindeki etkisi dikkate alınarak davranılması gerektiğini belirtti.

Uzman Psikolok Uluboy’un önerileri şöyle:

“Yaşanan olayı biz yetişkinler zihnimizde bir yere oturtamazken çocuklar nasıl etkileniyor? Çocuğun mahalle arkadaşları, sınıf arkadaşları, okulundaki çocuklar, basından ve sosyal medyadan olayı tekrar tekrar okuyan çocuklar için ne yapmalıyız? Öncelikle olabildiğince çocukları bu haberden ve yorumlarından uzak tutmaya çalışın. Yanlarında konuşmayın ve yorum yapmayın. Çocuğun zihnindeki annenin korumacılığı, şefkati, annem bana zarar vermez, beni koşulsuz sever temeli sarsılmış olabilir veya bunları sorgular hale gelmiş olabilir. Yaşanan olayı sorguluyor olabilir. Size tekrar tekrar “anne beni seviyor musun?” gibi sorular sorma ihtiyacı olabilir, usanmadan onu sevdiğinizi söyleyin. “Üzüldün mü”, “korktun mu” gibi sorularla duygularını ve düşüncelerini ifade etmesine yardımcı olun. Çocuklar yetişkinler gibi kendilerini ifade etmeyi iyi beceremeyebilir. Çocuklar anne babanın tartışmasını bile kendilerine bağlar. Annesinin çocuğu yaramazlık yaptığı için öldürdüğünü düşünme ihtimalleri yüksektir. Okulda ve evde çocuklara kendilerini ifade etmeye fırsatlar yaratın. Oyunlarla, çizecekleri resimlerle duygu ve düşüncelerini dışa vurabilirler. Nasıl bir yardıma ihtiyacı varsa ona o yönde destek olmak gerekir. Vefat eden çocuk, çocuğunuzun arkadaşı ise ona elveda demesine yardım edin, imkan tanıyın. Soracağı sorularına açık ve net cevaplar verin. Nasıl davranacağınız konusunda kendinizi yetersiz hissediyorsanız, çocuğunuzun bu olaydan etkilendiğini düşünüyorsanız profesyonel destek almaktan çekinmeyin.”

 

Bu haber toplam 11476 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler