1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇOCUKLARA BASKI YAPTILAR
ÇOCUKLARA BASKI YAPTILAR

ÇOCUKLARA BASKI YAPTILAR

Bakanlık eliyle 16 yaşındaki çocukların inşaatta çalıştırılması ile ilgili dün yayınlanan ‘TRAJEDİ’ başlıklı haberin ardından YENİDÜZEN’e konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, tartışma yaratacak açıklamalar yaparak, &

A+A-

 

 

Bakanlık eliyle 16 yaşındaki çocukların inşaatta çalıştırılması ile ilgili dün yayınlanan ‘TRAJEDİ’ başlıklı haberin ardından YENİDÜZEN’e konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, tartışma yaratacak açıklamalar yaparak, “Bir nevi rehabilitasyon görüyorlar” dedi.

Bakanlık eliyle 16 yaşındaki çocukların inşaatta çalıştırılması ile ilgili Çalışma Bakanı Şerife Ünverdi, tartışma yaratacak açıklamalarda bulunurken, eski Çalışma Bakanı ve CTP Mağusa Milletvekili Sonay Adem, “Bu bir fiyasko bakan derhal istifa etmeli” dedi.

BAKAN ÜNVERDİ: “REHABİLİTE EDİLİYORLAR!..”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, iki kardeşin turizm sektöründe çalışarak, ‘rehabilite’ edildiklerini savunurken; iki kardeşin 800 TL’ye çalıştıklarından haberi olmadığını iddia etti.

16 yaşındaki A.K. nin yasalara aykırı bir şekilde bizzat kendisi tarafından işe konulması konusu ile ilgili ise Ünverdi; “Sokakta dolanacaklarına, yatacak yer ve yemek yiyebilecekleri bir işleri oldu” açıklamasında bulundu.

Konunun yalnızca, 16 yaşındaki bir çocuğun inşaatta çalıştırılması konusu olmadığına dikkat çeken CTP – BG Milletvekili Sonay Adem, devlet korumasına muhtaç olan çocukların, erken yaşlarda sokağa atılmalarının, kabul edilebilir bir şey olmadığına dikkat çekti.

Ünverdi’nin, geçtiğimiz haftalarda kaçan kızlar konusunda sınıfta kaldığını belirten Sonay Adem; bakanın biran önce istifa etmesi veya görevinden alınması gerektiğini, aksi taktirde bu tür olayların tekrarlanacağını belirtti.

Tanju Konuralp’ın haberi bugün YENİDÜZEN’de

 


YENİDÜZEN'in YORUMU

Çocuklara baskı yaptılar


- - - - - -  - - -

YENİDÜZEN'in dünkü manşetinin ardından, Çalışma Bakanı Şerife Üniverdi ve uzmanları, A. ve H'yi aradı, baskı yaptı, "Bir daha gazeteye konuşursanız, işinizden ve evinizden olacaksınız" dedi. Bakan Ünverdi, "Konuşmayınız, size maaş bağlayacağız" sözü verdi. Sosyal Hizmetler Dairesi de YENİDÜZEN'i yalanladı.

YENİDÜZEN dün A. ve H. ile yeniden görüştü. H., "korktuğunu, bu nedenle röportaj sırasında orada olmadığını, antrenmana çıktığını söylemek zorunda kaldığını" anlattı.

A. ve H.'ye ısrarla, "Gazete ile konuşmanız için size kim aracılık yaptı" sorusu yöneltildi.

- - - - - -  - - -



KANAL SİM'de yayınlıyoruz!

16 yaşındaki A.K'nin açıklamalarını bugün saat 11.30 - 14.00 ve 20.00'de Kanal Sim'de yayınlıyoruz!




Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Cansel Hıdıroğlu açıklama yaptı, YENİDÜZEN'i suçladı:

Röportajın peşine düştüler

Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Cansel Hıdıroğlu, YENİDÜZEN gazetesinde çıkan “trajedi” başlıklı haberle ilgili açıklama yaptı. Açıklama şöyle:
“ A.K ve H.G kardeşlerin Yenidüzen Gazetesine yapmış oldukları açıklama sonrasında Bakanımız Ünverdi başta olmak üzere Sosyal Hizmetler Dairesi olarak  hali hazırda takibimizde olan kardeşleri aradık ve gazetede yayınların açıklamalarını sorduk. 
Bir önceki Hükümet dönemine denk gelen 26 Mayıs 2008 tarihinde, A.K ve H.G kardeşleri, Anneleri Ş.Y’nin, yeniden himaye etmek istemesi üzerine kardeşler annelerinin himayesine geri verilmiştir ve Devletin yasal himayesinden çıkmışlardır. Sonrasında evdeki bazı olumsuzluklardan etkilenip evden ayrılan kardeşler, olumsuz bir takım koşullar altında kalmış, bizim sokak çocuklarını koruma yönünde çalışmalarımız sonucu A.K ve H.G’yi rehabilete etmek istedik.
Bu gençlerin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dt Şerife  Ünverdi tarafından topluma yeniden kazandırılmak adına Lapta Huzurevi’nde bir süre barınmaları sağlanmış, sonrasında da saygın ve başarılı bir işadamının gönüllü olması üzerine kendilerine iki kişilik yeme-içme ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir lojman sağlanmıştır. Her iki gencinde toplum önünde rencide olmaması, hayata yeniden kazandırılması ve sokaklara dönmemesi adına bu girişim yapılmıştır.  A.K’nın dıştan sınavlara katılabilmesi için sınav döneminde Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile istişare edilip O’na yardımcı olunacağı yönünde söz verilmiştir.
Haziran ve Eylül’deki dıştan bitirme sınavlarına Eğitim bakanlığının yasasına göre okula devam edebilmeleri mümkün olmadığından dıştan bitirmelerine olanak sağlanması yönünde çalışmalar yapılacaktır. Bu arada Esnaf ve Zanaatkarlar odası ile istişare edilerek A.K’nin çıraklık okuluna gitmesi, H.G’nin de bir işe yerleştirilmesi sağlanmıştır ancak her ikisi de bunu reddetmiştir. Bilahare bunu reddetmeleri üzerine bir hafta önce yukarıda belirttiğimiz Saygın işadamının yanına yerleştirilmişlerdir.
A.K ile görüşen Bakan Ünverdi’ye, A.K “gazetenin muhabirine bu açıklamayı baskı altında yaptım, ben burada olmaktan mutluyum” ifadelerini kullanmıştır. Konuyu yakından takip eden Psikolog Zehra Yürür ile Lapta Huzur Evi Sorumlusu Ayşe Kaya da bizzat tanık olmuştur. Bakan Ünverdi’nin A.K’ye “bu baskıyı kimin yaptığı sorusuna” da A.K  “söyleyemem” cevabını vermiştir.
Yine yaptığımız araştırmalarda ilgili gazeteye bu röportaj verilirken H.G’nin orada olmadığını, futbol antrenmanında olduğunu bizzat kendisinden teyit ettik. Olayın özetine baktığımızda A.K ve H.G’nin himayeleri Annelerinde olmasına karşın Bakanlığımız bu gençlere sahip çıkmayı seçmiştir."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1700 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler