1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇOCUKLAR YİNE YARIŞTI
ÇOCUKLAR YİNE YARIŞTI

ÇOCUKLAR YİNE YARIŞTI

Kolejlere Giriş Sınavı dün 5 ayrı bölgede yapıldı. Çocuklar içeride aileler dışarıda stres çekti ÇOCUKLAR YİNE YARIŞTI Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı 5 koleje alınacak öğrenciler için giriş sıralama sınavı yapıldı. 5 mer

A+A-

 

 

 

Kolejlere Giriş Sınavı dün 5 ayrı bölgede yapıldı. Çocuklar içeride aileler dışarıda stres çekti

 

ÇOCUKLAR YİNE YARIŞTI

 

 

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı 5 koleje alınacak öğrenciler için giriş sıralama sınavı yapıldı.

5 merkezde ve 2 oturumda yapılan sınavda öğrencilere Türkçe’den 27, Fen ve Teknoloji’den 14 ve Sosyal Bilgiler’den 10, İngilizce’den 22, Matematik’ten 27 olmak üzere toplam 100 soru soruldu.

Sınava Lefkoşa’da 552, Gazimağusa’da 288, Girne’de 256, Güzelyurt’ta 108 ve İskele’de  98 olmak üzere toplam Bin 302 öğrenci katıldı.

Kolejlere yerleştirme işlemi; aday öğrencilerin SBS-1 notunun yüzde 25’i, SBS-2 notunun yüzde 25’i ve Kolejlere Giriş Sınavı notunun yüzde 50’si toplanarak oluşturulacak Kolej Giriş Puanı’na göre alınacak.

Lefkoşa TMK için 130, Gazimağusa TMK için 70, Girne 19 Mayıs TMK için 50, Güzelyurt TMK için 50 ve İskele Bekirpaşa Lisesi Kolej sınıfları için 25 öğrenci yerleştirilmiş olacak.

Kolej Giriş Puanı’na göre yapılacak sıralamada son puan grubundaki öğrencilerin tümü, ilgili sınav merkezindeki koleje yerleştirme hakkı elde edecek.(TAK)

 


 

ÇOCUKLAR SINAVDA, AİLELER SICAKTA TER DÖKTÜ…

 

 

Didem MENTEŞ

 

“Kolej yarışında” çocuklar sınavda ter dökerken, aileler de dün sınav boyunca sıcakta ter döktü. Aileler sınav boyunca sıcağın içinde çocuklarını beklerken, çocuklarda hayatlarını belirleyecek sınav için yarıştı. Sınav sonunda kimi çocuk sevincini gülen yüzüyle ailesine aktarırken, kimileri de umutsuzca sınavdan çıktı. Çoğu öğrenci ailelerine matematik sorularının zorluğundan yakınırken sınavın daha kolay olmasını beklediklerini aktardı. Kimi öğrenci ise sınavı beklediğinden kolay bulurken, en fazla da Türkçe ve Sosyal Bilgisi’nden başarı gösterdiklerini dile getirdi.

 

 


 

SON GÜN KAYIT KAYGISI!..

 

Tanju KONURALP

Kolej giriş sınavı ile ilgili kontenjan fiyaskosuna dün, bir yenisi daha eklendi. Kayıt tarihleri 14 – 18 Mayıs olan Kolej giriş sınavı için, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yasal olmayan bir şekilde 8 Haziran tarihinde, yani sınavdan bir gün önce, toplam 30 kişiyi daha Lefkoşa kontenjanından kayıt ettiği iddia edildi.

Konu ile ilgili öne sürüldüğü iddia edilen gerekçe ise şaşkınlık yarattı. Milli Eğitim Bakanlığı gerekçe olarak, bahsi geçen otuz öğrencinin kayıt tarihlerinde kayıt ücretlerini yatırdıklarını fakat ilgili kişilerin kayıt yapmayı unuttuğunu öne sürdüğü iddia edildi.

İddiaları sorduğumuz İlköğretim Dairesi Müdürü Bumin Paşa, “O konularda şuan açıklama yok. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı açıklama yapacaktır. Biz şimdi soruları optik okuyucuda okutuyoruz” açıklamasında bulundu, iddialara açıklık getirmedi.

 

 

KOLEJ GİRİŞ SINAV SONUÇLARI VE HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 924 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler