1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇOCUKLAR DEVLETE EMANET!..
ÇOCUKLAR DEVLETE EMANET!..

ÇOCUKLAR DEVLETE EMANET!..

Devlet korumasında olan 2 çocuk geçtiğimiz hafta Lefkoşa Çocuk Yuvası’ndan kaçtı. 1 hafta sonra bulunan çocuklara tecavüz edildiği iddiası ile polis 3 kişiyi tutukladı. Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Yuvası’nda

A+A-

 

 

Devlet korumasında olan 2 çocuk geçtiğimiz hafta Lefkoşa Çocuk Yuvası’ndan kaçtı. 1 hafta sonra bulunan çocuklara tecavüz edildiği iddiası ile polis 3 kişiyi tutukladı.

 

Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Yuvası’ndan geçtiğimiz hafta kaçan 14 yaşındaki D.A ve 15 yaşındaki S.K bir hafta sonra ‘tecavüz edildikleri’ iddiasıyla bulundu.

Çocuklara 3 kişinin tecavüz ettiği iddiasıyla polis dün, İbrahim Macila, Salih Korkmaz ve Cemal Dögen’i tutuklayarak, mahkemeye çıkardı.

Mahkeme zanlılara 3 gün tutukluluk emri verirken, kız çocukları yuvaya teslim edildi.

 

 

KÜÇÜK KAYMAKLI’DA BİR EVDE BULUNDU

Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Yuvası’ndan yaklaşık bir hafta önce kaçan ve kayıplara karışan 14 yaşındaki D.A ve 15 yaşındaki S. K Lefkoşa Küçük Kaymaklı bölgesindeki bir evde bulundu.

Kız çocuklarının bulundukları sırada kendinde olmadıkları öğrenilirken, psikolog huzurunda ifade vermelerinin ardından yuvaya gönderildiği öğrenildi.

Verilen ifadeler ışığında polis, çocuklara tecavüz ettikleri iddiasıyla İbrahim Macila, Salih Korkmaz ve Cemal Dögen’i tutukladı.

 

MAHKEME BASINA KAPALI YAPILDI

Polis 3 zanlıyı dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkartarak, haklarında 3 gün tutukluluk emri aldı.

1 saat süren duruşma basına kapalı yapılırken, duruşma sonrası basına herhangi bir açıklama yapılmadı.

Zanlıların aileleri de mahkemeye geldi. Ancak ailelerde duruşma salonuna alınmadı.

 

 AILELER ÖFKELI

Öte yandan, mahkemeye gelen zanlıların aileleri oldukça öfkeliydi.

Zanlıların yakınları basın mensuplarına saldırırken, “Yetkililer neden bu kızlara sahip çıkmadı” diyerek tepki gösterdi.

 

 “HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ”

Zanlı İbrahim Macila ve Cemal Dögen’in aileleri Sosyal Hizmet Dairesi ile hükümete sert tepki göstererek, yetkili kişilerin görevlerini yerine getirmediğini savundu.

Aileler, yetkililerin yuvada kalan kızlara neden sahip çıkmadığını sorarak, haklarını arayacaklarını belirtti.

Öte yandan, aileler duruşma salonuna alınmadı.

 

DURUŞMADA SOSYAL HİZMETLER GÖREVLİSİ YOKTU

Söz konusu duruşmanın görüldüğü mahkeme salonunda Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürlüğü’nden herhangi bir görevlinin olmaması da dikkat çekiciydi.

Mahkeme salonunda sadece Bakanlık adına avukat Hüseyin Demirelişçi hazır bulundu.

Öte yandan, Sosyal Riskleri Önleme Vakfı Başkanı Barış Başel ise daire adına değil, Mahkeme’de şahsen hazır bulundu.

 

“BİR HAFTA ÖNCE TANIŞTILAR”

Cemal Dögen’in babası Ahmet Dögen basına konuşarak, oğlunun tutuklandığını dün sabah kızından öğrendiğini belirtti ve yaşanılan olayı anlattı.

Dögen, çocuklarının yaklaşık bir hafta önce söz konusu kızlarla gece geç saatlerde Girne Kordonboyu’nda tanıştıklarını söyledi.

Kızların, çocuklarına kalacak yerleri olmadığını söylediğini kaydeden Dögen, “Kızlar, bizim çocuklarımıza sokakta kalıyoruz dediler. Oğlularımızda kızları Şahin’in Lefkoşa’daki evlerine getirdi. Ama kaç gün kaldılar bilmiyorum” şeklinde konuştu.

Dögen, kızların yuvadan kaçtığını radyodan öğrendiğini ifade ederek,  “Oğlumu kızlarla ilk kez kardeşim gördü ve bana söyledi. Bende oğlumla konuştum. Bu kızların yuvadan kaçan kızlar olup olmadığını sordum, araştırmasını istedim” dedi.

Oğlunun kendisinin uyarısını dinleyerek, kızlar hakkında araştırma yaptığını dile getiren Dögen, “Oğlum, kızların yuvadan kaçan kızlar olduğunu öğrenir öğrenmez onları uzaklaştırdı” diye konuştu.

Dögen, oğlu Cemal Dögen ile ayrı yaşadığını ve oğlunun askerden yaklaşık bir ay önce terhis olduğunu da sözlerine ekledi.

 


 

Ünverdi: “Polis güçlerinin yardımıyla çocuklara ulaştık”

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Lefkoşa Çocuk Yuvası’ndan geçtiğimiz cumartesi kaçan S.K ve D.A ile ilgili süreci başından beri yakından takip ettiklerini ve polis güçlerinin yardımıyla çocuklara ulaştıklarını kaydetti. Ünverdi, daha önce de kaçan küçük kızlara sağlık kontrollerinin yapıldığını, psikolojik olarak izlendiklerini ve olayın yargıya yansıdığını da bildirdi.

Ünverdi yazılı açıklamasında, şunları kaydetti:

 “Üzücü bir olayla karşı karşıyayız. Karşılaştığımız sonuç bizleri de çok rahatsız etmiştir. Ancak hem şahsım, hem Sosyal Hizmetler Dairesi ve Yuva personeli sürekli olarak çocuklarımızla yakından ilgileniyoruz. Sözkonusu kızlarımız maalesef daha önce de birçok kez okuldan, dershaneden kaçmıştır. Kızlarımız, uzmanlarımız ve psikologlarımız tarafından sürekli takip altında tutuldu ve yakından ilgilenildi. Yaşanan bu üzücü olayların ardından gerekli tüm sağlık kontrolleri yapılmıştır ve psikolojik takip başlatılmıştır. Kızlarımızın tüm sorunlarıyla bizzat ben de birçok kez ilgilendim ve ilgilenmeye devam edeceğim. Bu olay hiçbir şekilde suistimal edilemez, edilmesine de kesinlikle müsamaha göstermeyeceğiz...”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1683 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler