1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇOCUK TELEVİZYONU FİLMLERİ GÖSTERİLECEK
ÇOCUK TELEVİZYONU FİLMLERİ GÖSTERİLECEK

ÇOCUK TELEVİZYONU FİLMLERİ GÖSTERİLECEK

İki gün boyunca sürecek olan gösterim ve seminerlerden oluşan etkinlik 12 ve 13 Aralık tarihlerinde Lefkoşa’da ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde gerçekleşecek.

A+A-

 

 

Prix Jeunesse Çocuk Televizyonu Prodüksiyonu Yarışması tarafından seçilen çocuk televizyonu filmleri, Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği, Kıbrıs Toplum Medyası Merkezi (CCMC) ve Kıbrıs Goethe Enstitüsü işbirliğiyle Kıbrıs’ta da gösteriliyor.

İki gün boyunca sürecek olan gösterim ve seminerlerden oluşan etkinlik 12 ve 13 Aralık tarihlerinde Lefkoşa’da ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde gerçekleşecek.

Kıbrıs Goethe Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre, Uluslararası Prix Jeunesse Film Gösterimi’nin Kıbrıs’ta yapacağı ilk gösterim olan etkinlik, çocuk televizyonu konusunda tartışma başlatmak, çocuklara yönelik medyanın kalitesi konusunda daha derin bir anlayışı desteklemek ve Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum toplumları arasında çocuk medyası konusunda profesyonel işbirliğini gündeme getirmeyi amaçlıyor.

Lefkoşa’da gösterilecek olan yapımlar Münih’te en son gerçekleşen Prix Jeunesse Film Festivali’nde “Farklı Ama Ayni- Çeşitliliği Kutlamak” temasında gösterilip beğenilmiş olan filmlerden oluşuyor.

Seminer programında, 12 Aralık Pazartesi günü 09.00-17.00 saatleri arası farklı yaş gruplarına yönelik filmleri içeren gösterimler yer alacak. Buna göre, yetişkin uzmanlara yönelik de gerçekleşecek gösterimlerde 12-15 yaşları arası çocuklara yönelik filmler, 7-11 yaşları arası gruba yönelik filmler ve 6 yaşından küçükler için farklı gösterimler gerçekleştirilecek.

13 Aralık Salı günü sabah 09.00-11.00 saatlerinde, 8-10 yaş arası öğrenciler ve 17.00-19.00 saatleri arasında 6-12 yaşlarındaki öğrencilere aileleriyle birlikte gösterim yapılacak.

KIBRIS GOETHE ENSTİTÜSÜ DİREKTÖRÜ BJÖRN LULEY

“Avrupa’da bir çocuk, televizyonun önünde ortalama olarak 150 dakika harcıyor, ama izledikleri programlar eğitici mi, yaşlarına uygun mu, veya motive edici mi bilemiyorsunuz. Bu konunun üzerinde yeterince durulmuyor” diyen Kıbrıs Goethe Enstitüsü Direktörü Björn Luley, gösterimin Kıbrıs için önemine değindi.

Björn Luley, “Bu etkinlik sayesinde umarız ki Kıbrıs’ta çocuklarımıza daha iyi yapımlar ulaştırmak için süren bu uluslararası rekabete katılır” diyerek, Kıbrıs’taki çocuk televizyonu yapımcılarını, eğitimcileri, gazetecileri, araştırmacıları ve basın yayın öğrencilerini bu iki günlük gösterim ve seminer programına katılmaya davet etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1056 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler