1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. ‘Çocuğa tecavüz’ davasında karar açıklandı
‘Çocuğa tecavüz’ davasında karar açıklandı

‘Çocuğa tecavüz’ davasında karar açıklandı

Kıdemli Yargıç Melek Esendağlı, cinsel suçlarla ilgili yasanın geçtiğimiz yıl tadil edildiğini belirtti ve sanıkların mahkum olduğu suçların ömür boyu, 18 yaşından küçük ise 15 yıla kadar hapislik öngören çok ciddi suçlar olduğuna dikkat çekti

A+A-

Didem MENTEŞ

Güzelyurt bölgesinde yaşanan ve 5 Haziran 2014’de gündeme bomba gibi düşen “14 yaşından küçük erkek çocuğuyla cinsel tecavüz” olayıyla ilgili Mahkeme kararını açıkladı. Küçük yaşta erkek çocuğuyla cinsel ilişkiye giren ve ‘cinsel tecavüz’ suçunu işleyen Mustafa Çabuk 2 yıl, Mehmet Yurdusev 2 yıl ve Ömer Yurdusev ise 15 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Mahkeme, cinsel tecavüz olaylarının toplumda infiale neden olan ve toplumu derin bir travmaya sokan suçlar olduğuna vurgu yaparak, bu tür suçların ülkede ciddi artış gösterdiğini bu nedenle bu suçlara caydırıcı cezalar verilmesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı. 

Yargıç: “Ömür boyu hapis içeren suçlar”
Genç sanıklar dün yeniden Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Başkanlığı’nda Ömer Güran, Kıdemli Yargıç Melek Esendağlı ve Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi’den oluşan Ağır Ceza Mahkeme Heyeti’nin baktığı davada, İddia Makamı’nda Başsavcılık adına davada Kıdemli Savcı Ahmet Varol ve sanıkları ise Avukat Özge Uğraşın temsil etti. Dava kararını okuyan Kıdemli Yargıç Melek Esendağlı, cinsel suçlarla ilgili yasanın geçtiğimiz yıl tadil edildiğini belirtti ve sanıkların mahkum olduğu suçların ömür boyu, 18 yaşından küçük ise 15 yıla kadar hapislik öngören çok ciddi suçlar olduğuna dikkat çekti. Olayın yaşandığı tarihte, müşteki erkek çocuğunun 14, sanık Mustafa Çabuk’un 22, sanık Mehmet Yurdusev 19 yaşında ve sanık Ömer Yurdusev’in ise 17 yaşında reşit olmayan bir yaşta olduğunu aktaran Yargıç, sanıklara ceza takdir ederken bir ayrım yapmaları gerektiğini söyledi.

“Toplumda tepki toplayan suçlar”
Melek Esendağlı, yasadaki amacın, suçun ağırlığını göstermek, toplumdaki infakını sağlamak, caydırmak, suçluyu cezalandırmak ve kadınlarla, küçükleri korumak olduğunun altını çizdi. Cinsel tecavüz suçların ülkemizde artış gösteren ve mahkemelere intikal eden davalardan da bu artışın görüldüğünü kaydeden Esendağlı, bu tür suçların toplumda ilgi ve tepki topladığını da vurguladı. Sanıklara verilecek olan cezanın, etkin ve bu suça meyilli kişileri caydırıcı olması yanında kamu menfaati gözetilerek verilmesi gerektiğine vurgu yapan Esendağlı, suçun meydana geliş şeklinin de açıkça anlaşılması gerektiğini belirtti. Olayda ‘şiddet, baskı, kandırma’ hususlarının bulunmadığının görüldüğünü belirten Yargıç, müşteki çocuğun söz konusu suça katkı koyduğunun görülmekte olduğunu aktardı. Kıdemli Yargıç Melek Esendağlı, sanıklarla ilgili tüm hususları değerlendirerek oy birliğiyle Mustafa Çabuk’un 2 yıl, Mehmet Yurdusev’in 2 yıl ve Ömer Yurdusev’in ise 15 ay hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı.

Bu haber toplam 1810 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler