1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 'Çocuğa tecavüz' davasında KARAR AÇIKLANDI
Çocuğa tecavüz davasında KARAR AÇIKLANDI

'Çocuğa tecavüz' davasında KARAR AÇIKLANDI

Kıdemli Yargıç Melek Esendağlı, sanıkların 14 yaşındaki erkek çocukla ilişkiye girerek “cinsel tecavüz” suçunu işlediğine karar verdiklerini açıkladı.

A+A-

SAAT 10:05

 

"14 yaşından küçük erkek çocuğuyla cinsel tecavüz” olayıyla ilgili davanın kararı bu sabah açıklandı. Mustafa Çabuk, Mehmet Yurdusev 2'şer yıl, Ömer Yurdusev ise 15 ay hapse mahkum edildi. 

 

------------------------------------------------------------------

Güzelyurt bölgesinde yaşanan ve  5 Haziran 2014’te gündeme bomba gibi düşen “14 yaşından küçük erkek çocuğuyla cinsel tecavüz” olayıyla ilgili davanın sonuna gelindi, mahkeme sanıkları suçlu buldu.  Sanıklar Mustafa Çabuk, Mehmet Yurdusev ve Ömer Yurdusev için son karar bugün açıklanacak.

Didem MENTEŞ

Güzelyurt bölgesinde yaşanan ve 5 Haziran 2014’de gündeme bomba gibi düşen “14 yaşından küçük erkek çocuğuyla cinsel tecavüz” olayıyla ilgili davanın sonuna gelindi. Küçük yaşta erkek çocuğuyla cinsel ilişkiye girmekten dolayı yargılanan Mustafa Çabuk, Mehmet Yurdusev ve Ömer Yurdusev, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından suçlu bulundu.
16 yaşından küçük çocukların isteği doğrultusunda dahi cinsel ilişkiyle ilgili bir karar vermesinin yasalar gereği mümkün olmadığına dikkat çeken Mahkeme, sanıkları aleyhlerine getirilen tüm davalardan suçlu bulup mahkum etti. Mahkumiyet kararından sonra İddia ve Savunma Makamı’nın hitaplarını dinleyen Ağır Ceza Heyeti, 3 sanığın cezasını açıklamak için davayı bugüne erteledi.

Çelişkili ifadeler
Başkanlığı’nda Ömer Güran, Kıdemli Yargıç Melek Esendağlı ve Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi’den oluşan Ağır Ceza Mahkeme Heyeti’nin baktığı davada, İddia Makamı’nda Başsavcılık adına davada Kıdemli Savcı Ahmet Varol ve sanıkları ise Avukat Özge Uğraşın temsil etti. Dava kararını okuyan Kıdemli Yargıç Melek Esendağlı, savcılığın davadaki iddialarının ispatlandığını söyledi.
Savcının mahkemeye 13 tanık dinlettiğini, savunma makamının ise dinlettiği tanıkların şahadetlerini güvenilir bulmadıklarını vurgulayan Yargıç Esendağlı, tanıkların havada kalan iddiaları olduğunu, ayrıca tarafsız şahadet sunmadıklarına söyledi.  (Mahkemede tanık olarak dinletilen sanıkların aileleri söyledikleri güvenilir bulunmadı)

Tanık çocuğun şahadeti güvenilir bulundu
Kıdemli Yargıç, özellikle İddia makamı tarafından mahkemeye tanık 2 olarak dinlettiği 14 yaşındaki müşteki erkek çocuğunun da şahadetine geniş olarak yer verdi. Tanık çocuğun, kendinden emin, düzgün, temiz ve yanılgı haline girmeden eksiksiz bir şeklide şahadet verdiğini aktaran Esendağlı, tanığın birçok kez savunma avukatının sorduğu sorulardaki çelişkiye de düşmediğinin altını çizdi.
Melek Esendağlı, sunulan tüm olgular, sanıkların verdiği sözlü ve gönüllü ifadeler, incelenen telefon dökümleri sonucunda, 3 sanığın da, 5 Haziran 2014’ü, 6 Haziran 2014’e bağlayan gece, 14 yaşındaki erkek çocukla ilişkiye girerek cinsel tecavüz suçunu işlediğine karar verdiklerini açıkladı. 16 yaşından küçük çocukların isteği doğrultusunda dahi cinsellikle ilgili bir karar vermesinin yasalar gereği mümkün olmadığına dikkat çeken Esendağlı, sanıkları yargılandıkları tüm davalardan mahkum edip suçlu bulduklarını açıkladı.

Karar bugün
Mahkumiyet kararın ardından Kıdemli Savcı Ahmet Varol söz alarak, sanıklarla ilgili sosyal tahkikat raporunu mahkemeye emare olarak sundu ve sanıkların benzer sabıkaların bulunmadığını beyan etti. Sanıkları temsilen Avukat Özge Uğraşın ise mahkemenin vereceği karara saygı duyacaklarını, ancak her şeklide istinaf mahkemesine başvuracaklarını belirterek, mahkemenin sanıklara yaşlarından dolayı mülayim davranması talep etti. Ağır Ceza Heyeti Başkanı Ömer Güran, sanıkların mahkum olduğu davaların ceza takdirini bugün açıklayacağını belirtti.
Bu arada Mahkeme tarafından suçlu bulanan sanıklardan Mehmet Yurdusev, suçlu bulunmalarına tepki göstererek, mahkeme koridorlarında yüksek sesle bağırdı.

Bu haber toplam 4515 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler